Porady i inspiracje

Tynki silikonowe zewnętrzne a silikatowe i akrylowe. Tynki elewacyjne

A newly applied layer of white silicone plaster on the wall of the house, visible metal scaffolding and boards.

Tynki silikonowe – jak sprawdzają się na tle innych zapraw? Zobacz różnice między tynkami silikonowymi i pozostałymi

Rozpiętość cen i rodzajów tynków na ściany zewnętrzne przytłacza Cię? Nie wiesz, co wybrać? Sprawdź właściwości poszczególnych zapraw – zobacz, czym różnią się tynki silikonowe od innych dostępnych na rynku i wybierz środek, dzięki któremu Twoja elewacja odzyska świeży wygląd.

Tynki silikonowe a tynki akrylowe

Najważniejszą różnicą jest paroprzepuszczalność. Akryl tworzy blokadę nie do przejścia dla pary wodnej. Nie sprawdzi się w przypadku ocieplenia wełną mineralną, która musi oddychać. Tynk silikonowy odprowadza wilgoć na zewnątrz, bo ma mikroporowatą strukturę. Oba są odporne na uszkodzenia mechaniczne i elastyczne, a także nie brudzą się łatwo. W przeciwieństwie jednak do masy akrylowej, tynk silikonowy potrafi się sam oczyszczać.

Tynki silikonowe a tynki mineralne

Różni je wiele – już od podłoża, na którym mogą być stosowane. Mineralne zaprawy położysz wyłącznie na ściany mineralną. Silikonowe obejmują także podłoża niemineralne, są więc bardziej uniwersalne. Ponadto na tynku mineralnym łatwo pokazują się pęknięcia. Poddaje się on również uszkodzeniom w przeciwieństwie do tynku silikonowego, którego trwałość opiera się na spoiwach żywicznych, nadających mu elastyczność. Oba pozwalają ścianom oddychać dzięki dobrej paroprzepuszczalności, ale tynki zewnętrzne silikonowe są w pełni wodoodporne.

Tynki sylikonowe a tynki silikatowe

Mają najwięcej wspólnego ze sobą, choć i tu znajdą się różnice. Silikony są bardziej odporne na zabrudzenia niż masy silikatowe. To zasługa polimerów silikonowych i siloksanowych, które mają wysokie parametry hydrofobowe. To oznacza, że woda i brud nie wsiąka w podłoże – czyli ścianę, lecz zostaje na jej powierzchni. Zabrudzenia spływają z pierwszym deszczem. Ponieważ w naszym klimacie nietrudno o opady deszczu, to nie ma szans, żeby doszło do poważnego zanieczyszczenia ściany pokrytej tynkiem silikonowym – mycie odbywa się się regularnie.

Oba tynki elewacyjne mają podobną odporność na uszkodzenia, w tym korozję biologiczną, czyli ataki mikroorganizmów: grzybów, glonów i pleśni. Silikonowe nie porastają, bo ograniczają wnikanie wody w ścianę, a silikatowe (o odczynie zasadowym) wręcz blokują jakikolwiek rozwój.

W kwestii łączenia z systemami ociepleń, tynki silikonowe są bardziej uniwersalne – sprawdzą się zarówno przy styropianie, jak i wełnie mineralnej. Silikatowych użyjesz przede wszystkim w przypadku wełny.

Ważną sprawą jest też aspekt wizualny tynków – tu przoduje tynk silikonowy, bardziej dekoracyjny, bo dostępny w podstawowej palecie ok. 150 kolorów. Jeśli jednak nie znajdziesz wśród nich tego wymarzonego, możesz go zamówić. Masy silikatowe obejmują tylko jasne kolory – nie znajdziesz tu mocniejszych odcieni.

Tynki cienkowarstwowe – nakładanie tynku szybsze niż myślisz

Dodatek żywic sprawia, że zaprawy są elastyczne i przyczepne. Dzięki temu łatwo rozprowadzają się na ścianach, zarówno jeśli robisz to ręcznie, jak i mechanicznie. W odpowiednich warunkach, czyli 5-25 stopni schną w ciągu 24h.

Jeśli warunki pogodowe nie sprzyjają schnięciu, czas ten może się wydłużyć, a w przypadku deszczu czy mocnego słońca odłóż pracę na później lub przed nałożeniem zabezpiecz ściany przed wodą i promieniowaniem UV, żeby nie narazić tynku na straty.

Przekonaj się o zaletach tynku silikonowego – gotowe masy Weber

Choć tynk sylikonowy jest droższy od innych, warto wykorzystać jego właściwości. Utrzyma się na ścianach przez wiele lat zachowując funkcjonalność i atrakcyjny wygląd budynku. Wspomoże działanie termoizolacji i stworzy powłokę chroniącą przed pleśnią. Samoczyszczące gotowe tynki znajdziesz w firmowym sklepie Weber, producenta chemii budowlanej.

google_news