Wydarzenia Bielsko-Biała

Bezpieczeństwo, wygoda, stabilna cena. Powiększa się liczba odbiorców ciepłej wody „Thermy”

Przedsiębiorstwo Komunalne „Therma” od lat systematycznie pracuje nad tym, by zwiększać liczbę odbiorców ciepłej wody użytkowej. Mieszkańcy nie tylko doceniają stabilną cenę, ale także wygodę, bezawaryjność i – co najważniejsze – bezpieczeństwo. Im więcej tzw. junkersów przejdzie do historii, tym mniejsze będzie zagrożenie tlenkiem węgla w bielskich budynkach wielorodzinnych.

Budynek za budynkiem

– Nasze przedsiębiorstwo od kilku lat prowadzi program skierowany do odbiorców, których budynki dotychczas zasilane były z sieci ciepłowniczej tylko dla potrzeb centralnego ogrzewania, proponując rozszerzenie dostawy ciepła również o ciepłą wodę użytkową – mówi Andrzej Listowski, prezes PK Therma w Bielsku-Białej. – Cieszy nas, że jest tylu chętnych, aby korzystać z tej możliwości. Traktujemy to jako ważną, także pod względem społecznym, inwestycję i staramy się odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie – dodaje.

– Od 2018 roku wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Złote Łany” realizujemy program doposażenia obiektów w układy ciepłej wody użytkowej. W latach 2018-2021 doposażyliśmy w takie układy 27 budynków spółdzielni i obecnie ich mieszkańcy mogą korzystać z c.w.u. dostarczanej z systemu ciepłowniczego. W zeszłym roku podłączone zostały kolejne dwa budynki mieszkalne na terenie tego osiedla. Harmonogram prac dla kolejnych budynków rozpisany jest do 2025 roku – informuje Radosław Jedynak, główny specjalista ds. remontów i inwestycji w bielskiej spółce.

Złożone prace

Zakres prac, jakie należy wykonać przy realizacji takich inwestycji, uzależniony jest od parametrów czynnika grzewczego dostarczanego do obiektu. W przypadku zasilania budynku z sieci wysokoparametrowej pracującej cały rok, po stronie przedsiębiorstwa konieczne jest doposażenie istniejącego węzła cieplnego o układ ciepłej wody użytkowej, a po stronie odbiorcy wykonanie wewnętrznej instalacji ciepłej wody i doprowadzenie jej do każdego mieszkania. W przypadku zasilania budynku siecią niskoparametrową z tzw. sieci osiedlowej, konieczne jest jeszcze wykonanie przez Thermę modernizacji węzła grupowego oraz wykonanie w budynkach zasilanych z tej stacji węzłów zmieszania pompowego i układów ciepłej wody. W takim przypadku celowe jest wykonanie instalacji wewnętrznych c.w.u. we wszystkich budynkach w zasięgu danej stacji grupowej.

– Największą przeszkodą w realizacji programu jest zakres prac, które muszą zostać wykonane w budynku. Rozprowadzenie instalacji wewnętrznej ciepłej wody użytkowej wiąże się z koniecznością doprowadzenia rury ciepłej wody do każdego mieszkania i podłączenia jej w miejscu zabudowanego podgrzewacza gazowego oraz wykonania w budynku cyrkulacji c.w.u. Roboty budowlane w budynkach można jednak zminimalizować poprzez wykorzystanie istniejących szachtów instalacyjnych, co znacznie ogranicza zakres prac do wykonania w mieszkaniach – objaśnia szef działu inwestycji.

Warto!

Podstawowym czynnikiem przemawiającym za podłączeniem c.w.u. jest bezpieczeństwo. W mieszkaniach, w których ciepła woda przygotowywana jest w przepływowych gazowych podgrzewaczach wody istnieje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla w przypadku wystąpienia zakłóceń w procesie spalania gazu. – Wszyscy wiemy, że do takich sytuacji dochodzi w blokach nawet w środku lata. Dlatego warto jak najszybciej pożegnać się z tzw. junkersami – stwierdza prezes przedsiębiorstwa.

Dodatkowa korzyść to wygoda wynikająca z korzystania z c.w.u. o stałej temperaturze bez względu na to, czy korzystamy z niej jednocześnie w kuchni i łazience, co w przypadku piecyka gazowego wiąże się z wahaniami temperatury. Do tego dochodzi również pewność dostawy wynikająca ze zdalnego monitoringu pracy węzła i całodobowej pracy służb eksploatacyjnych. – Jest i kwestia ceny, bo w tej materii jest stabilniejsza, niż w przypadku innych źródeł. Wiemy, co teraz dzieje się na przykład z gazem – zwraca uwagę Andrzej Listowski.

Zainteresowany?

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.therma.bielsko.pl, w zakładce „Strefa Klienta” i „Ciepła woda użytkowa” oraz w Dziale Sprzedaży i Marketingu spółki. W przypadku zainteresowania programem warto skontaktować się odpowiednio wcześnie, by ustalić harmonogram prac, uwzględniający niezbędny czas na wykonanie analizy techniczno-ekonomicznej, wykonanie węzła oraz przygotowania przez odbiorcę instalacji wewnętrznej c.w.u.

google_news