Wiele wskazuje na to, że zakończy się “serial”, w którego kolejnych odcinkach powracała sprawa renowacji Amfiteatru im. St. Hadyny w Wiśle i niemożności znalezienia jego wykonawcy, a głównie pieniędzy na rosnące koszty przedsięwzięcia.
O tym problemie w Wiśle pisaliśmy wielokrotnie. W skrócie można go przybliżyć następująco. Na przestrzeni długich miesięcy władze miasta Wisła kilkukrotnie ogłaszały przetarg na wykonanie rozbudowy amfiteatru, areny między innymi Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zanim dopełniono potrzebnych procedur, w górę szły ceny towarów i usług, przez co potencjalni wykonawcy wymagali więcej pieniędzy, niż w Wiśle było na to przeznaczone. Rozpoczynało się więc kolejne szukanie funduszy, następne ogłoszenie przetargu i znów podwyżki. W maju zwołano sesję nadzwyczajną Rady Miasta Wisła, podczas której zdecydowano o przeniesieniu kolejnych środków na remont tego obiektu:
– Jesteśmy po kolejnym otwarciu przetargu i po okrojeniu zakresu prac, jednak znów się okazało, że oferta wykonawcy jest około 2 mln zł wyższa, niż środki, które posiadamy. Na ten moment udało się wynegocjować takie ceny z oferentami, że jest potrzeba zwiększenia budżetu na to na poziomie 1 miliona złotych. Mam nadzieję, że będzie to już z naddatkiem – wyjaśnił burmistrz Tomasz Bujok.
W piątek 2 czerwca natomiast włodarz Wisły przekazał informację o podpisaniu umowy z wykonawcą, firmą z Kiczyc:
– Podpisałem umowę na realizację zadania pn. „Nadbudowa i adaptacja zaplecza amfiteatru na przestrzeń dla prowadzenia działań kulturalnych i społecznych – etap I”. Na ten cel udało się pozyskać środki w wysokości 5 mln PLN z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja pierwsza. Koszt całej inwestycji zamyka się w kwocie 7.149.980,68 PLN – powiedział Bujok.
Roboty budowlane rozpoczną się 1 września br., a ich zakończenie zaplanowano na jesień 2024 roku.
– Bardzo się cieszę, że inwestycja ostatecznie dojdzie do skutku. W nowej przestrzeni zaplanowaliśmy m.in. siedzibę dla Wiślańskiego Centrum Kultury, które dzięki temu będzie mogło rozszerzyć swoją ofertę. Jestem przekonany, że zaplecze amfiteatru stanie się miejscem aktywizacji społecznej i kulturalnej mieszkańców, tak bardzo potrzebnym naszej lokalnej społeczności. Chciałbym, żeby to miejsce było prawdziwym domem kultury, tętniło życiem, a szczególną ofertę kierowało także dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że właśnie tam wiślanie będą częstymi gośćmi, a nowe możliwości lokalowe WCK skłonią mieszkańców do współpracy i inicjowania działań integrujących w różnych dziedzinach, nie tylko kulturalnych – dodał burmistrz.