Zgodnie z obowiązującą literą prawa przyjęcie spadku po zmarłym może zostać przeprowadzone na dwa sposoby. Mowa tutaj o dziedziczeniu ustawowym oraz testamentowym. Wbrew błędnemu przekonaniu sposoby te nie są ze sobą tożsame. W dzisiejszym wpisie rozszerzymy ich temat i wskażemy, jak z prawnego punktu widzenia wygląda przyjęcie majątku po zmarłym. Zapraszamy do czytania.
Sprawdź, kiedy swoje zastosowanie ma dziedziczenie testamentowe i ustawowe
Temat spadku wzbudza wiele kontrowersji. Wynika to głównie z zawiłości przepisów prawnych i braku specjalistycznej wiedzy. Czas zatem, aby nieco lepiej omówić dwa najważniejsze pojęcia z zakresu prawa spadkowego. Najpierw pod lupę weźmy dziedziczenie testamentowe. Jak sama nazwa wskazuje, podział majątku, jaki posiadał zmarły, odbywa się na zasadzie sporządzonego przez niego testamentu, gdzie została zapisana jego ostatnia wola. Zgodnie z przyjętymi ustalenia, w chwili sporządzania testamentu spadkodawca może zadecydować o przyznaniu majątku osobie niespokrewnionej z nim. W tego typu przypadkach rodzina, która nie została wymieniona w dokumencie, traci jakiekolwiek prawa do spadku. Przejdźmy teraz do omówienia dziedziczenia ustawowego. Spadek przyznawany jest na zasadzie pokrewieństwa. Pierwszeństwo mają dzieci oraz małżonek, czyli najbliżsi krewni. Dopiero w dalszej kolejności pod uwagę bierze się osoby z następnej linii pokrewieństwa.
Zobacz, z jakimi czynnościami wiąże się przyjęcie spadku i skorzystaj z pomocy specjalistów
Dziedziczenie ustawowe ma zastosowanie wtedy, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Warto mieć na uwadze, że czasami z różnych przyczyn przygotowany dokument może zostać uznany za nieważny. W tego typu sytuacjach spadek również przyznawany jest na zasadzie pokrewieństwa ze zmarłym. Sprawy spadkowe w zależności od pojawiających komplikacji niekiedy wiążą się z długimi postępowaniami sądowymi. Decyzja o nabyciu spadku lub wręcz przeciwnie jego odrzuceniu może być podyktowana sytuacją majątkową zmarłego. Nieraz odziedziczony może być dług wymagający spłaty. Nie bez powodu zaleca się, aby w tego typu sytuacjach skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokackiej. Doświadczeni adwokaci sprawdzą, czy zmarły na pewno nie zostawił testamentu oraz określą, jak powinno wyglądać dziedziczenie ustawowe zgodnie z przyjętymi normami. Na stronie https://www.i-kancelaria.pl/ uzyskasz w tym zakresie znacznie więcej informacji. Z pomocą profesjonalistów prawidłowo przeprowadzisz całą procedurę, a co najważniejsze, dowiesz się jakie czynności należy podjąć po przyjęciu spadku po zmarłym. Adwokaci z Kancelarii Ptak & Wspólnicy posiadają wieloletnie doświadczenie w tego typu postępowaniach. Swoje działania opierają na indywidualnym podejściu oraz wszechstronnej wiedzy prawnej. Nie ryzykuj niespełnieniem najmniejszych kruczków prawnych i skorzystaj z dostępnej porady!