Cieszyn Na sygnale

74-letni sprawca przemocy domowej już w rękach policjantów

FOT. MAŁOPOLSKA POLICJA

Policjanci z Zebrzydowic zatrzymali mieszkańca Kaczyc podejrzanego o znęcanie się nad osobą najbliższą. Objęty został on policyjnym dozorem, ma nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz zbliżania się na określoną odległości. Za znęcanie się nad rodziną grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Do policyjnego aresztu trafił kolejny sprawca przemocy domowej z powiatu cieszyńskiego. Tym razem był to 74-letni mieszkaniec gminy Zebrzydowice, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad osobą najbliższą. Przez kilka ostatnich lat mężczyzna wszczynał w domu awantury, groził pozbawieniem życia, wyzywał, uderzał pokrzywdzoną. Mężczyzna znęcał się również psychicznie ubliżając żonie, poniżał ją i kontrolował, ograniczał kontakt, utrudniał korzystanie z różnych urządzeń czy pomieszczeń domu.

Po zebraniu materiału dowodowego przez śledczych 74-latek usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną. Prokuratura zastosowała policyjny dozór wobec podejrzanego. Do tego ma on orzeczony nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania. Prokurator orzekł także zakaz zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzoną.

Znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

Policja przypomina sposoby kontaktu ze służbami,  jakich można korzystać w takiej sytuacji:

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Aplikacja „Alarm 112”

W sytuacji braku możliwości nawiązania połączenia głosowego możliwym jest skorzystanie z uprzednio zainstalowanej bezpłatnej aplikacji, uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Alarm 112”, która dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych: Android i iOS. Aplikacja pozwala między innymi na zgłoszenie zdarzenia alarmowego jeśli nie można wykonać połączenia głosowego. Pozwala również na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, takich jak dom, praca lub inne. Proces rejestracji wymaga wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji obsługiwanego urządzenia (telefonu), co umożliwi precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia z wykorzystaniem mapy.

Aplikacja „Moja Komenda”

Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych policji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego jak też przesłania korespondencji e-mail do właściwego dzielnicowego. Dzięki usługom lokalizacyjnym dostępnym w telefonie użytkowników aplikacji odnajduje ona najbliższy policyjny obiekt, wskazuje trasę dojścia lub dojazdu. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Moja Komenda” lub za pomocą kodów QR.

Platforma „Policja E-usługi”

Na stronie internetowej śląskiej policji dostępna jest platforma „Policja E-usługi” (https://euslugi.policja.pl/), również umożliwiająca kontakt z policją. W ramach portalu dostępna jest także Centralna Książka Telefoniczna, umożliwiająca wyszukanie danych kontaktowych jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla miejsca zamieszkania.

Aplikacja „Twój Parasol”

Dla osób doświadczających przemocy w rodzinie lub będących jej świadkami, dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna „Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji. Aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie, jednakże na chwilę obecną są to jedynie dane z terenu garnizonu stołecznego (rejon podległy Komendzie Stołecznej Policji). Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Twój Parasol” lub za pomocą kodów QR.

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę możliwym jest także skorzystanie z Policyjnego Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09.30-15.30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

 

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

Dobra reakcja służb
Żona założyła mi niebieską kartę,nakaz opuszczenia domu a kochanek wprowadził się na moje miejsce
Po czasie wszystko umorzono,prokuratura i policja nawet nie powiedzieli pocałuj mnie w du,,,,,,,
Jak wykończyć męża przed rozwodem, instrukcja w internecie

Karyna
Karyna
1 rok temu
Reply to  Piotr

Może nie byłeś wystarczająco męski jak mój Sebuś

Karyna
Karyna
1 rok temu

Łobuz zawsze kocha najmocniej!