Każda osoba ćwicząca na publicznej siłowni spotkała się z sytuacją, w której trzeba ustawić się w kolejce do maszyn, ławek lub ciężarów. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie własnej siłowni w piwnicy, na strychu lub po prostu w przeznaczonym do tego pokoju. Czego potrzebujesz do zbudowania prywatnej siłowni i czy każdy może pozwolić sobie na takie udogodnienie?
Jak powinno wyglądać pomieszczenie?
Pomieszczenie, które chcemy zamienić w siłownię, nie musi spełniać wielkich wymagań. Wielkość pomieszczenia jest pewnym udogodnieniem, bo im większe – tym więcej sprzętu możemy kupić. Ważne jest, aby zapewnić sobie swobodne przejście pomiędzy sprzętami, co pozwoli uniknąć potykania się o ciężary.
Podłoga powinna być w miarę możliwości antypoślizgowa, w tym celu dobrym pomysłem może okazać się kupienie gumowych mat, dzięki którym osoba ćwicząca będzie miała poczucie stabilności podczas ćwiczeń, ale również sprzęt nie porysuje podłoża i nie będzie samoczynnie się przesuwał. Istotnym elementem są również okna, dużo łatwiej będzie nam wywietrzyć pomieszczenie po treningu, gdy w pomieszczeniu będzie znajdowało się chociaż jedno okno. Szybę warto zabezpieczyć w taki sposób, aby przypadkowo jej nie wybić.
Jaki sprzęt warto kupić?
Do treningu wszystkich partii mięśniowych, warto wyposażyć naszą siłownię w profesjonalny sprzęt, który posłuży na lata.
Górne partie ciała
Przetrenowanie górnych partii ciała dla większości osób jest priorytetem. Do treningu mięśni rąk niezbędnym wyborem będą hantle oraz sztangi ze stojakami. Na rynku jest spory wybór tych sprzętów, więcej miejsca zajmą hantle ze stałym ciężarem, a na mniejszych powierzchniach dobrze sprawdzą się hantle, na które można nałożyć talerze obciążeniowe.
Ważnym elementem siłowni będzie również wyciąg (najlepiej z regulowaną wysokością), który pozwoli nie tylko na trening rąk, ale również optymalny trening wszystkich górnych partii ciała i brzucha.
Mięśnie klatki piersiowej są priorytetem wielu mężczyzn. Aby dobrze przetrenować tę grupę mięśni, wybierz odpowiednią ławkę treningową, która dzięki regulacji pozwoli na trenowanie w skosie ujemnym, dodatnim i na ławce płaskiej.
Dolne partie ciała
Trening dolnych partii ciała często jest tym najmniej ulubionym. Jednak w prywatnej siłowni na strychu może okazać się całkiem przyjemny. Dobrym wyborem tutaj mogą być wszelkie rowery, które umożliwią dodatkowo trening cardio, ruchome schody, jak i sztangi z odpowiednim stojakiem, które pozwolą na wykonywanie przysiadów z obciążeniem. Wcześniej omawiane hantle posłużyć mogą wykrokom, a zakupienie kamizelki obciążeniowej może urozmaicić wspięcia na palce.
Skompletowanie profesjonalnej siłowni może wydawać się kosztowne, jednak komfort posiadania własnego pomieszczenia do ćwiczeń i brak konieczności zakupu karnetu może okazać się dużo bardziej opłacalny niż korzystanie z publicznych miejsc do treningu. W zależności od potrzeb każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.