Wydarzenia Żywiec

TKB w Żywcu. Zwyczaje, obrzędy, śpiewy, taniec, popisy i ciupagi, czyli O Złote Żywieckie Serce! – SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Fot. Paweł Szczotka

Już w sobotę (29 lipca) rozpoczyna się 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Pierwsze cztery dni w Żywcu upłyną pod znakiem 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Do rywalizacji o Złote Żywieckie Serce przystąpią 24 zespoły (z czego dwa wspólnie), w tym kilka z naszego regionu. Natomiast w kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami widzowie zobaczą około 140 prezentacji.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor mówi, że festiwal, w którym występują polskie zespoły góralskie, potrwa od soboty (29 lipca) do wtorku (1 sierpnia). W sobotę koncert rozpocznie się o 18.00, a w pozostałe dni o 17.00.

Na scenie zobaczymy nie tylko górali żywieckich i śląskich, ale również prezentujących folklor między innymi Podbabiogórza, Podhala, Limanowszczyzny i Sądecczyzny. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć zwyczaje oraz obrzędy poszczególnych góralskich grup etnograficznych i je porównać, zwłaszcza stroje, które niejednokrotnie mają naprawdę spore różnice – podkreśla burmistrz Antoni Szlagor.

Przez cztery dni na scenie zaprezentują się w sumie 24 zespoły (w tym dwa jako połączone w jednej prezentacji). Nasz region reprezentować będą: 29 lipca – Zbyrcok z Juszczyna (powiat suski) i Magurzanie z Łodygowic (powiat żywiecki), 30 lipca – Brenna z Brennej (powiat cieszyński), a 1 sierpnia – Dolanie z Gilowic oraz połączone siły zespołów Grojcowianie z Wieprza i Romanka z Sopotni Małej (powiat żywiecki).

Również od 29 lipca do 1 sierpnia, w ramach 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, potrwa część w kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami. Ich występy będzie można oglądać na małej scenie na żywieckim Rynku od 10.00. W sumie zapowiadanych
jest 140 prezentacji.

Laureatów Złotego, Srebrnego i Brązowego Żywieckiego Serca w kilku kategoriach poznamy podczas koncertu finałowego, który rozpocznie się 6 sierpnia o 18.00 – podkreśla burmistrz Antoni Szlagor.

Dodaje, że w dniach Festiwalu Folkloru Górali Polskich będzie można również zobaczyć również zagraniczne zespoły, które wystąpią poza konkursem. Będą to zespoły z Albanii (29 lipca), Serbii i Indii (30 lipca), Meksyku (31 lipca) oraz z Palestyny i Chile (1 sierpnia).

Dodatkowo w sobotę, 29 lipca o 17.00, planowany jest koncert galowy orkiestr festiwalowych 17. Spotkań Puzonowych – Żywieckie Suwakowanie, a kilka godzin później – po koncercie TKB – rozpocznie się potańcówka z udziałem kapel góralskich i Kapeli PoPieronie.

***

Poza czterodniowym 54. Festiwalem Folkloru Górali Polskich, równie atrakcyjnie zapowiadają się pozostałe dni 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Góralszczyzna przepleciona zostanie rytmami i tańcami bałkańskimi, latynoskimi, a także pochodzącymi z Bliskiego Wschodu czy Indii.

Pierwsze cztery dni zarówno mała scena na żywieckim Rynku, jak i wielka w amfiteatrze Pod Grojcem należeć będą do zespołów, kapel, grup śpiewaczych i solistów uczestniczących w 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich.

Ale warto pamiętać, że Żywiec zaprasza przez wszystkie dziewięć dni na wspaniałe koncerty zespołów polskich i zagranicznych. Na żywieckiej estradzie zaprezentują swoje tańce, muzykę, śpiew i piękne kostiumy zespoły z Albanii, Serbii, Indii, Meksyku, Palestyny, Chile, Maroka, Słowenii, Turcji, Węgier, Bośni i Hercegowiny czy Rumunii. I to już zapowiada czarującą mieszankę folkloru z różnych stron świata. Koniecznie trzeba się wybrać na barwny korowód zespołów polskich i zagranicznych, który przejdzie ulicami Żywca w czwartek (3 sierpnia) o 11.00. Wyruszy spod Karczmy Żywieckiej. Dalej ulicą Kościuszki zespoły wejdą tanecznym korkiem na Rynek. Zapraszamy również do żywieckiego amfiteatru Pod Grojcem na jubileuszowe koncerty 20-lecia działalności Fundacji Braci Golec z udziałem Pawła i Łukasza Golców w środę (2 sierpnia) oraz 30-lecia Kapeli Pieczarki w piątek (4 sierpnia). Z kolei w sobotę (5 sierpnia) o 10.00, przejdzie kolejny korowód dziecięcych zespołów folklorystycznych, które tego dnia wystąpią na Rynku w ramach Dnia Folkloru Dziecięcego. To wydarzenie, które debiutowało zaledwie przed rokiem, ale już wspaniale wpisało się w całość imprezy. TKB w Żywcu to także wiele innych imprez towarzyszących, jak wystawy, warsztaty twórczości ludowej, Targi Sztuki Ludowej i wiele innych – mówi burmistrz Antoni Szlagor. Dodaje, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Koncerty ze sceny TKB w Żywcu będzie można zobaczyć w internecie na żywo lub w późniejszym czasie – TUTAJ.

Wszystko o 60. Tygodniu Kultury Beskidzkiej będzie można przeczytać w specjalnej 12-stronicowej wkładce, która ukaże się w wydaniu “Kroniki Beskidzkiej” w czwartek 27 lipca! Tygodnik (od 27 lipca) można również zakupić poprzez E-WYDANIE.

Fot. Materiał prasowy

google_news