Stało się. Akademia Techniczno -Humanistyczna w Bielsku-Białej jest już uczelnią wyższą o statusie uniwersytetu. 22 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy Akademii Techniczno-Humanistycznej na Uniwersytet Bielsko-Bialski.
– W 1969 roku, w wyniku porozumienia ówczesnych władz Bielska-Białej z Politechniką Łódzką, powstała Filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Przez ponad 30 lat Nasza Uczelnia kształciła inżynierów – mówi dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH, rektor uczelni.
W 2001 roku, przy wsparciu otoczenia społeczno-politycznego, nastąpiło przekształcenie filii w samodzielną uczelnię – Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Kontynuując tradycje kształcenia technicznego, rozszerzono ofertę dydaktyczną o nauki społeczne i humanistyczne. Nowa uczelnia bardzo dobrze odpowiadała na potrzeby rozwijającego się miasta oraz zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Z upływem kolejnych lat Akademia rozpoczęła także kształcenie przyszłych pracowników służby zdrowia.
– Od ponad 50 lat działamy jako jedyna publiczna uczelnia akademicka w Bielsku-Białej. Nowy rok akademicki 2023/2024 rozpoczniemy już jako Uniwersytet Bielsko-Bialski. Jest to owoc koncentracji naszej działalności w zakresie rozwoju naukowego, aktywności dydaktycznej, a także budowy nowej oraz modernizacji istniejącej infrastruktury badawczej, dydaktycznej i socjalnej- – mówi dr hab. inż. Jacek Nowakowski.
– Jestem przekonany, że wspólnie podejmujemy wyjątkowe zobowiązanie i odpowiedzialność za rozwój Naszej Uczelni, miasta Bielska-Białej i całego regionu, które wypełnimy zapewniając kształcenie uniwersyteckie dla młodzieży. W roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie prowadził kształcenie na 24 kierunkach studiów, a badania naukowe będą realizowane w 10 dyscyplinach naukowych w ramach 4 dziedzin nauki – dodaje.
Akademia Humanistyczno Techniczna 😂
Instytut Jądrowo Plastyczny , brzmi dumnie🤣 wylęgarnia “fachłowców”
może jesteś tego dowodem po takim uniwersytecie
Akademia Tańca i Humoru Uniwersytetem
To chyba jakiś żart 😄
Proszę wytłumaczyć wszystkim na czym polega wyższość Uniwersytetu nad Akademią a wcześniej filią skoro i z filii byliśmy też dumni. Konkretnie np. może dyrektorem uniwersytetu już nie może być doktor habilitowany i inna wyższa kadra, uprawnienia itd.
Proszę sobie zatem poczytać Ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
I każdemu tak poradzisz aby zrobił? Nie ma problemów, mogę poczytać ale nie o to chodzi. Jest napisane, że to brzmi dumnie, więc jeśli pan redaktor nie wie, to niech uzyska od pana rektora pokrótce wyjaśnienie i napisze. A tu nie ma nic bez wgłębiania się w ustawę.
Uniwersytet to uczelnia wyższa, która posiada uprawnienia do nadawania stopni i tytułów w co najmniej 6 dyscyplinach i co najmniej w 3 dziedzinach nauki. Żeby posiadać ww. uprawnienia poszczególne dyscypliny naukowe muszą posiadać co najmniej kategorię B+. Obecnie w naszej bielskiej Uczelni 10 dyscyplin posiada taką kategorię, dyscypliny reprezentują 4 dziedziny nauki (nauki inżynieryjno-techniczne, nauki humanistyczne, nauki społeczne oraz nauki medyczne i o zdrowiu), zatem uczelnia po ponad 50 latach od utworzenia filii Politechniki osiągnęła status najwyższy- status uniwersytetu. Na etapie tworzenia Akademii Techniczno-Humanistycznej uczelnia jeszcze nie spełniała warunków by zostać samodzielną politechniką, a tym bardziej uniwersytetem. Akademią mogła być… Czytaj więcej »
Uzupełnienie do nadawania stopni i tytułów tzn. do nadawania stopnia doktora, doktora habilitowanego (tytuł Profesora nadaje Prezydent).
Nie ma wymagań aby było na uczelni ileś profesorów nadanych przez prezydenta a na czele czyli rektorem profesor a nie doktor habilitowany?
Są wymagania, żeby była odpowiednia efektywność naukowa, żeby były realizowane badania, w tym z przemysłem i otoczeniem społeczno-gospodarczym i żeby ich wyniki były publikowane w rozpoznawalnych czasopismach naukowych. Do tego każda osoba, która prowadzi badania w określonej dyscyplinie naukowej MUSI wykazywać się działalnością naukową. Żeby dyscyplina była wysoko oceniona w kategoryzacji, muszą na to pracować wszyscy członkowie dyscypliny. Ustawa o szkolnictwie wyższym zniosła wymagania samodzielności naukowej (habilitacji) co do sprawowania funkcji, obecnie wystarczy doktorat (czyli tak jak w większości cywilizowanego, zachodniego świata naukowego). Wcześniej, żeby sprawować funkcję rektora czy dziekana wymagana była co najmniej habilitacja – w ATH te wymagania… Czytaj więcej »