Pisał się rok 1363… Mijało właśnie pięć lat odkąd młody książę Przemko zasiadł na tronie Księstwa Cieszyńskiego. Wtedy też, zgodnie z dekretem cesarza Karola IV, założył pierwsze w swym księstwie winnice. Winorośl dobrze się przyjęła na cieszyńskiej ziemi i po pięciu latach nadszedł czas wielkich zbiorów. Odbył się wtedy wspaniały turniej rycerski, na który zjechało rycerstwo z całego królestwa i okolicznych krajów…
To już ponad 660 lat odkąd na terenie dzisiejszego Śląska Cieszyńskiego zaczęto oficjalnie uprawiać winorośl, a historia ta związana jest z okresem rządów najwybitniejszego z cieszyńskich władców – Przemysława I, zwanego Noszakiem. Było to zatem tak dawno temu, że nawet najstarsi mieszkańcy tego nie pamiętają, jednak w rozmowach o ciekawych zakątkach Cieszyna, używają czasem terminu Winograd. Nazwa ta jest reliktem, który dotrwał do naszych czasów, a oznaczała ona jedną z dzielnic dawnego Cieszyna – dokładniej zbocza Frysztackiego Przedmieścia, gdzie książę Przemysław miał na wzór Pragi założyć pierwszą w swym księstwie winnicę. Na dworze książęcym wzorowało się lokalne rycerstwo, od nich wzory czerpali mieszczanie. Kolejni władcy Księstwa Cieszyńskiego wydają dekrety wspierające działalność winiarzy, a w Cieszynie powstaje również odrębny cech winiarski, którego głównym celem jest ochrona jakości cieszyńskich win.
Właśnie do tych dawnych tradycji naszego regionu odwołuje się Turniej Rycerski „O złote ostrogi księcia Przemysława I Noszaka”, który odbędzie się w dniach 8-10 września 2023 na terenie zamku w Kończycach Małych. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Dziedzictwo Księstwa Cieszyńskiego i Chorągiew Księstwa Cieszyńskiego przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zebrzydowicach, Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich oraz Gościńcem u Noszaka. Głównymi sponsorami wydarzenia są: Browar Ustroń oraz PROMOT Zakłady Metalowe sp. z o.o. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Starosta Cieszyński – Mieczysław Szczurek, Prezydent Miasta Bielsko-Biała – Jarosław Klimaszewski, Burmistrz Miasta Cieszyn – Gabriela Staszkiewicz oraz Wójt Gminy Zebrzydowice – Andrzej Kondziołka.
Na terenie zamku w Kończycach Małych odbędą się pojedynki miecza i tarczy oraz miecza długiego. Będzie to także doskonała okazja na spotkanie autorskie z Michaelem Morysem-Twarowskim, który w historycznej oprawie zaprezentuje swoją najnowszą książkę pt. „Dzieje Księstwa Cieszyńskiego”.
Program wydarzenia
PIĄTEK, 8 września 2023
15.00 – 20.00 Przyjazd grup rekonstrukcji historycznych
SOBOTA, 9 września 2023
10.00 Otwarcie jarmarku rzemieślniczego
11.00 Gloria Vendimia! – wbijanie góry i tradycyjne rozpoczęcie winobrania (Pałac Kończyce Wielkie)
12.00 In Vino Veritas – historyczny przemarsz do zamku w Kończycach Małych
13.00 Oficjalne otwarcie turnieju i powitanie grup rekonstrukcji historycznych
14.00 Walki rycerskie na dziedzińcu zamkowym – miecz i tarcza
17.00 Spotkanie autorskie z Michaelem Morysem-Twarowskim
17.30 Walki rycerskie na dziedzińcu zamkowym – miecz długi
18.30 Złap rycerzu wianka – gra zręcznościowa dla dam i rycerzy
19.30 Ad Ducati Tessinensi Gloria – koncert fletowy
20.30 Wielka uczta
NIEDZIELA, 10 września 2023
12.00 Rozpoczęcie walk finałowych
13.00 Zakończenie turnieju i wręczenie nagród
Tylko co by Jagiełło na to powiedział?
PiS kontra PO?
Tak powinno być opozycja by wytruła tych szkodników i po problemie
A to nie, to inny turniej, na trucizny, znam bardzo dobrą.
A może to opozycję należałoby wytruć?
Ja bym miecze, tarcze wręczyła kandydatom na posłów a długie miecze kandydatom na senatorów