Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Tak rodzi się legenda! Ruszaj na szlak z Ethno Jazz Beskidy

To będzie niezapomniana muzyczna podróż, i to nie tylko w ujęciu metaforycznym. Nietuzinkowe wydarzenie pod sztandarem Ethno Jazz Beskidy łączy bowiem pieszą wędrówkę po górach z przemierzaniem muzycznych szlaków i warsztatami oraz jedyną w swoim rodzaju atmosferą. To festiwal, który ma szansę stać się legendarny!

Druga edycja festiwalu Ethno Jazz Beskidy odbędzie się w dniach od 13 do 15 października w schroniskach PTTK na Błatniej i Szyndzielni oraz w Bielsku-Białej i sąsiedniej Bystrej.

To niejako powrót do korzeni i magii pierwszych wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr, cenionego nie tylko w Polsce, ale i na świecie z organizacji Bielskiej Zadymki Jazzowej. – Mimo że Zadymka przybrała taki rozmach, to tęsknimy za klimatem „Piwnicy Zamkowej” w zamku Sułkowskich, gdzie kontakt z muzykami był tak bliski, wręcz intymny. Stąd połączenie rajdu turystycznego z festiwalem muzycznym i atmosfera, której uczestnicy nigdy nie zapomną. Sami staną się muzykami i będą mogli wziąć udział w koncercie finałowym! – zdradza Jerzy Batycki, dyrektor tego przedsięwzięcia.

– W muzyce i w wędrowaniu ważny jest rytm. To on jest elementem określającym tempo górskiej wędrówki i równocześnie porządkuje i nadaje formę muzyce. Podczas warsztatów udowodnię, że każdy z nas ma w sobie poczucie rytmu i może stać się członkiem zespołu muzycznego – dodaje Łukasz Dembiński, który wziął na siebie rolę opiekuna muzycznego wędrowców.

Podczas festiwalu usłyszymy tak znakomitych i cenionych artystów, jak Odpoczno, Naphta, Skalpel, Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Góralska Śtyry i Przyjaciele, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Piotr Damasiewicz, Aleksandra Kryńska, El Boudani Mus, Kuba Wójcik, Paweł Szpura i Łukasz Dembiński.

– Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu twórców zafascynowanych muzyką etniczną, chcieliśmy jednak pokazać szeroki wachlarz możliwości stylistyczno-technologicznej, jeżeli chodzi o jej prezentację. W tym roku szczególnie interesuje nas jest wykorzystanie narzędzi muzyki elektronicznej w opracowaniach tradycyjnych tematów ludowych – przybliża trębacz Piotr Damasiewicz, przewodnik muzyczny festiwalu. – To fuzja różnych gatunków wywodzących się z muzyki etnicznej, tradycyjnej i ludowej, szczególnie góralskiej, a przy tym wyznaczanie zupełnie nowych dróg – podkreśla Jerzy Batycki.

Ethno Jazz Beskidy to wydarzenie turystyczno-kulturalne, w którym można wziąć udział na kilka sposobów. Najbardziej fascynująca jest forma „muzycznego wędrowca”, który podąża beskidzkimi szlakami z przewodnikiem, bierze udział w koncertach, warsztatach, jam sessions oraz nocuje i posila się w schroniskach na Błatniej i Szyndzielni. Ci, dla których już zabraknie tych pakietów, i tak mogą zostać uczestnikami koncertów. Na poszczególne koncerty można bowiem nabyć bilety, a na miejsce udać się samodzielnie bądź z przewodnikiem. Z kolei każdy – zupełnie – bezpłatnie – może wziąć udział w koncercie finałowym w Bystrej.

PROGRAM

13 października, piątek

g. 16.00 – Jaworze Górne (parking przy ul. Turystycznej / Wąwóz 328, za Hotelem Jawor). Spotkanie wędrowców z przewodnikiem beskidzkim (1) (2)
16.15-18.00 – Wędrówka z Jaworza Górnego do Schroniska PTTK na Błatniej żółtym szlakiem (1) (2)
18.00 – Polana przed Schroniskiem PTTK na Błatniej. Muzyczny zachód słońca i rozpalenie watry z panoramą na Małą Fatrę, Beskid Śląski i Beskid Śląsko-Morawski. (1) (2)
18.30-19.00 – Schronisko PTTK na Błatniej. Rejestracja i zakwaterowanie uczestników festiwalowej wędrówki – muzycznych wędrowców (1)
19.00 – Schronisko PTTK na Błatniej (1) (2). Koncert 1 – Odpoczno. Koncert 2 – Naphta. Muzykowanie przy watrze, jam session
23.00-00.30 – Nocna wędrówka ze Schroniska PTTK na Błatniej do Jaworza Górnego z przewodnikiem i Grupą Ratownictwa PCK żółtym szlakiem (2)

14 października, sobota

7.00 – Wschód słońca nad Beskidami, medytacja, zajęcia dla wędrowców z muzycznymi przewodnikami muzycznymi: Piotrem Damasiewiczem i Łukaszem Dembińskim (1)
8.00-10.00 – Schronisko PTTK na Błatniej. Śniadanie dla muzycznych wędrowców (1)
10.00-11.30 – Schronisko PTTK na Błatniej. Warsztaty i próba koncertu finałowego EJB dla wędrowców z Łukaszem Dembińskim (1)
12.00-14.00 – Wędrówka ze Schroniska PTTK na Błatniej do Schroniska PTTK na Klimczoku (1)
14.00-15.30 – Schronisko PTTK na Klimczoku – czas wolny, przerwa obiadowa (1)
15.30-16.00 – Wędrówka ze Schroniska PTTK na Klimczoku do Schroniska PTTK na Szyndzielni
16.00-17.00 – Schronisko na Szyndzielni (1). Rejestracja i zakwaterowanie uczestników festiwalowej wędrówki – muzycznych wędrowców
17.00-18.00 – Schronisko PTTK na Szyndzielni. Warsztaty i próba koncertu finałowego EJB dla wędrowców z Łukaszem Dembińskim (1)
18.00 – Polana przed Schroniskiem PPTK na Szyndzielni. Muzyczny zachód słońca i rozpalenie watry (1)
18.00-19.00 – Dolna Stacja Kolejki na Szyndzielnię. Przejazd uczestników festiwalu z Bielska-Białej na Szyndzielnię (2)
19.00- 20.30 – Dom Ceremonii na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej. Koncert 3 – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (2)
20.00 – Schronisko PTTK na Szyndzielni (1) (2). Powitanie – Kapela Góralska Śtyry i Przyjaciele. Koncert 4 – Kapela ze Wsi Warszawa. Koncert 5 – Skalpel. Muzykowanie przy watrze, jam session
23.45 – Górna Stacja Kolejki na Szyndzielni. Przejazd uczestników festiwalu z Szyndzielni do Bielska-Białej (2)

15 października, niedziela

8.00-9.00 – Schronisko PTTK na Szyndzielni. Śniadanie dla muzycznych wędrowców (1)
9.30-11.00 – Wędrówka ze Schroniska PTTK na Szyndzielni na Stefankę (Kozią Górę)
11.00-12.00 – Stefanka. Gastronomia. Czas wolny (1)
12.00-12.45 – Wędrówka ze Stefanki na plac przy remizie w Bystrej. Po drodze wizyta w punkcie wyborczym i głosowanie (1)
13.00-15.00 – Plac przy remizie w Bystrej, ul. Klimczoka 105. Próba koncertu finałowego z udziałem rezydentów i wędrowców (1)
16.00-18.00 – Plac przy remizie strażackiej w Bystrej, ul. Klimczoka 105 (gmina Wilkowice). Koncert 6 – Ethno Jazz World Beskidy Orchestra – koncert premierowy – wstęp wolny. W koncercie udział wezmą: Piotr Damasiewicz Into The Roots i goście: Aleksandra Kryńska, El Boudani Mus, Kuba Wójcik, Paweł Szpura, Łukasz Dembiński i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

(1) Dotyczy osób, które wykupiły pakiet „muzycznych wędrowców”
(2) Dotyczy osób, które wykupiły bilet na dany koncert

Więcej o festiwalu – TUTAJ.

Bilety – TUTAJ.

Odwiedź Ethno Jazz Beskidy na Facebooku!

google_news