Zmarł Antoni Kratki, znany i szanowany mieszkaniec Skoczowa. Miał 88 lat. W mieście pozostawił po sobie nie tylko prężnie działającą firmę, jedną z pierwszych prywatnych spółek w powiecie cieszyńskim, założoną w 1989 roku, ale i wiele innych pamiątek. Był bowiem nie tylko przedsiębiorcą, ale i społecznikiem, działaczem sportowym oraz filantropem, angażującym się w różnorodne inicjatywy, również o charakterze sakralnym. W 1985 roku wzniósł na skoczowskiej Kaplicówce krzyż papieski i był jednym z członków delegacji, która zaprosiła do miasta papieża Jana Pawła II. Jego zaangażowanie doceniano wielokrotnie, m.in. w 2021 roku, gdy otrzymał Honorową Złotą Cieszyniankę.
Antoni Kratki urodził się w 1935 roku w Skoczowie i z tym miastem związał całe swoje życie. Firma, którą założył, wybudowała kilkadziesiąt olbrzymich mostów w całej Polsce i wiele mniejszych w powiecie cieszyńskim. Był pionierem prywatnej przedsiębiorczości na terenie byłego województwa bielskiego. Firma, którą stworzył, pomogła znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie bardzo wielu młodym ludziom, umożliwiając im jednocześnie naukę zawodu i zatrudnienie. Za pomoc w wychowaniu i kształceniu zawodowym młodzieży Komenda Główna OHP przyznała Antoniemu Kratkiemu Złotą Odznakę „Za Zasługi dla OHP”, a Związek Harcerstwa Polskiego – Honorową Odznakę Przyjaciół Harcerstwa.
Zmarły z powodzeniem łączył pracę ze swoimi pasjami i działalnością społeczną. W latach 1981-1992 był prezesem Klubu Sportowego „Beskid Skoczów” i po raz pierwszy w jego historii wyprowadził go do III ligi krajowej. W międzyczasie wybudował też pierwszą halę sportową w Skoczowie, przy stadionie “Beskid”. Jego spółka była także sponsorem wielu przedsięwzięć społecznych i kulturalnych na terenie trytonowego grodu. Wspierała też finansowo bibliotekę przy parafii ewangelicko-augsburskiej Św. Trójcy w Skoczowie i wiele innych instytucji. Wykonała ponadto posadowienie oraz montaż krzyża katyńskiego w Simoradzu.
W 1995 roku, jako członek komitetu organizacyjnego przygotowującego przyjazd Jana Pawła II do Skoczowa, był odpowiedzialny za budowę ołtarza papieskiego, pod którym 22 maja 1995 roku zgromadziło się około 300 tysięcy wiernych. Z kolei za postawienie krzyża na Kaplicówce, znaku rozpoznawczego Skoczowa, otrzymał natomiast medal papieski. Antoni Kratki był również członkiem zespołu do spraw rewitalizacji zabytkowego kościoła św. Ap. Piotra i Pawła, finansując również m.in. remonty kaplicy św. Jana Sarkandra na Kaplicówce.
Antoni Kratki był też jednym z głównych inicjatorów powstania Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie oraz wieloletnim członkiem Towarzystwa Miłośników Skoczowa, dbającym o propagowanie pozytywnego wizerunku miasta. Odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi, brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Laurem Srebrnej Cieszynianki i Honorowej Złotej Cieszynianki, a także uhonorowano Odznaką „Za zasługi dla Województwa Bielskiego”, Srebrną Odznaką „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”. Za działalność sportową otrzymał Złotą Odznakę Honorową Katowickiego Okręgu Związku Piłki Nożnej, Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej, medal „Zasłużony dla Klubu Sportowego Beskid Skoczów” z okazji 75-lecia jego istnienia.
Pogrzeb Antoniego Kratkiego odbędzie się z kościoła parafialnego św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie 3 listopada o godzinie 12.00.
Zacny człowiek RIP
Cześć jego pamięci, niech spoczywa w pokoju.
Niech spoczywa w pokoju *