Wydarzenia Cieszyn

Wirtualne znicze, witraże i automaty. Z duchem czasu na cmentarzach

Fot. Pixabay.com

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to w naszym kraju czas szczególny. Na przełomie października i listopada ulice wypełniają się ludźmi przemierzającymi dziesiątki kilometrów, by stanąć na grobie najbliższych osób, a cmentarze zamieniają się w ogrody pełne kwiatów i zniczy. To, co dzieje się na nekropoliach ulega jednak pewnym zmianom.

Coraz więcej miejsc pochówku można odwiedzać już nie tylko realnie, ale wirtualnie. W powiecie cieszyńskim nie brakuje cmentarzy dostępnych za pośrednictwem łączy internetowych. Wielu administratorów nekropolii w regionie inwestuje bowiem w bardzo przydatne narzędzie – wirtualne wyszukiwarki grobów, które otwierają przed użytkownikami różne możliwości. Ta nowoczesna usługa pozwala m.in. odwiedzić groby bliskich za pomocą kilku kliknięć, co dla osób przebywających daleko w kraju czy za granicą może mieć duże znaczenie, zwłaszcza, gdy w czasach pandemii koronawirusa ograniczają podróżowanie. Co ciekawe, w ten sposób można nawet zapalić wirtualny znicz, na przykład na cmentarzach komunalnych w Cieszynie, administrowanych przez Zakład Gospodarki Komunalnej. W internecie dostępna jest szczegółowa mapa nadolziańskich nekropolii, spis grobów nieopłaconych czy wyszukiwarka osób pochowanych. W szybki sposób można się też dowiedzieć, czyja rocznica śmierci bądź urodzin przypada danego dnia.

Innym symptomem nowoczesności na współczesnych cmentarzach są samoobsługowe automaty do sprzedaży wkładów i zniczy, tak zwane zniczomaty, pojawiające się na kolejnych nekropoliach. Pierwsze urządzenia były na wrzucane monety i nie wydawały reszty, ale obecnie dostępne są i takie, w których możliwa jest płatność kartą bankową czy blikiem. Instrukcja obsługi jest bardzo prosta i radzą sobie z nią nawet starsze osoby. Z automatów chętnie korzystają ci, którzy cmentarz odwiedzają wieczorami i spontanicznie, a wcześniej nie zaopatrzyli się w znicze.

Z biegiem lat zmienia się również forma samych zniczy dostępnych w punktach sprzedaży. Co roku ich oferta jest bardzo różnorodna i można obserwować liczne nowości w cmentarnych trendach. W handlujących nimi zakładach pogrzebowych i innych punktach każdy znajdzie coś dla siebie, a gusta zarówno zwolenników tradycyjnych form, jak i nowoczesnych, zostaną z pewnością zaspokojone. Oprócz tradycyjnych zniczy i wkładów do nich, które mają stałe grono swoich amatorów przez cały rok, pojawia się wiele nowości. Niektóre znicze to czasami małe dzieła sztuki, które są nie tylko symbolem pamięci, ale i ozdobą grobu, prezentując się wyjątkowo i przyciągając wzrok przechodniów.

W punktach sprzedaży spotkać można na przykład znicze bogato zdobione, na przykład imitacją witraży czy ornamentów, innym towarzyszą niewielkie rzeźby, a kolejne kuszą nietypowym szkłem czy plastikiem, z tęczowym lub „mrożonym” efektem, a także różnymi barwami. Osobną kategorię stanowią nowoczesne znicze o prostej linii, przypominające latarnie czy lampiony, których używamy do ozdoby domu i ogrodu. Niezmiennym powodzeniem cieszą się też znicze w kształcie kuli czy serca. Również zwolennicy rozwiązań bardziej ekologicznych znajdą coś dla siebie. Na rynku nie brakuje bowiem zniczy i wkładów elektrycznych, zasilanych bateriami bądź energią płynącą ze słońca. Choć są droższe od tych tradycyjnych, mają inną zaletę – działają do kilku lat i są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych.

google_news
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
NB Rafał Szczepański
NB Rafał Szczepański
5 miesięcy temu

Aktualnie nie ma Kościoła. A 1 Listopada jest Święto Wszystkich Błogosławionych a nie Wszystkich Świętych gdyż Święci to Bogowie a 2 Listopada jest jedyny dzień w którym może być Nabożeństwo Za Zmarłych. Adwent i Boże Narodzenie będą bluźnierczo odprawiane gdyż jest 18 bogów i Najwyższy Zbawiciel i Najświętszy Jezus Chrystus nauczał inaczej i było też Teofania i Wymienienie Bogów na Świętej Górze. W związku z tym wejdźcie na mój profil na fejsie.

Roman
Roman
5 miesięcy temu

A Odpust zupełny za duszę czyśćcowe?

Uwaga Uwaga
Uwaga Uwaga
5 miesięcy temu

W Żywcu zmarł ppłk. A . Foksa 103 letni weteran walk o wolność Polski, ostatni żyjący żołnierz “Bartka”,prześladowany przez bandytów z UB.
Tego z tego “regionalnego” portaliku się nie dowiecie ,za to towarzysze uraczą was opowieścią jak to przedsiębiorca wysłał do rządu szlifierki kątowe ,”Zeby się odcięli”Że te urządzenia nabył za kasę ,którą dostał od rządu w ramach tarczy antycowidowej zapomnieli napisać. Lewacki gniot.Komuchy przebrane za lokalne medium

wynik frustracji?
wynik frustracji?
5 miesięcy temu
Reply to  Uwaga Uwaga

Kłamiesz, informacja o śmierci jest zamieszczona na spocie niżej z 23 października.

Uwaga Uwaga
Uwaga Uwaga
5 miesięcy temu

Jeżeli była taka informacja to przepraszam, dalszy ciąg komentarza jak najbardziej aktualny

wynik frustracji?
wynik frustracji?
5 miesięcy temu
Reply to  Uwaga Uwaga

Co to znaczy “jeżeli była”, wystarczy zaglądnąć kilkadziesiąt postów wcześniej. Obserwacja przedsiębiorcy jest jak najbardziej na miejscu.

Uwaga Uwaga
Uwaga Uwaga
5 miesięcy temu

Z twojego komuszego punktu widzenia,czemusz to wyłaczono możliwość komentowania pod tym i wypocinami?Lewactwo udające lokalny portal.

zindoktrynowanym trudniej
zindoktrynowanym trudniej
5 miesięcy temu
Reply to  Uwaga Uwaga

Aby nie było takich głupich komentarzy jak Twój, nie ma na co zwracać uwagę wg nicka jeśli było kłamstwo na początku a później insynuacje.

Uwaga Uwaga
Uwaga Uwaga
5 miesięcy temu

jak udajesz ,że pracujesz w “regionalnym “portalu to pilnuj żeby zamiast głupich komentarzy nie było głupich artykułów

insynuacji ciąg dalszy
insynuacji ciąg dalszy
5 miesięcy temu
Reply to  Uwaga Uwaga

Twoim zdaniem to jest głupi artykuł, uważam inaczej ale nie zwracam się z apelem do czytelników aby myśleli tak jak ja uważam, mają swój rozum. Niczego nie udaję względem pracy w portalu.

Uwaga Uwaga
Uwaga Uwaga
5 miesięcy temu

czytelnicy tego portalu to nie tylko komuchy i folksdojcze , podobno to portal regionalny a nie POrtal regionalny

wątpię czy zrozumiesz
wątpię czy zrozumiesz
5 miesięcy temu
Reply to  Uwaga Uwaga

A kto Ci zabrania czytać?, wielu tutaj czyta nie będąc sympatykami portalu. Lecz tacy jak Ty atakują portal i inaczej myślących a nie mają patentu na prawidłowe myślenie, na bycie patriotą itp. Wyzywają i obrażają innych.