Przed nami – jak zapowiadają synoptycy – kolejny atak zimy. W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej uspokajają, że drogowcy dysponują specjalistycznym sprzętem, a stan nawierzchni dróg będą monitorować trzy patrole.
– Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, śnieg pojawił się na ulicach Bielska-Białej wcześniej niż astronomiczna zima. Na szczęście obowiązują już procedury tzw. zimowego utrzymania miasta, a firmy za nie odpowiedzialne mają specjalistyczny sprzęt, m.in. kombajny do odśnieżania oraz pługo-piaskarko-solarki – informują w ratuszu.
Zimowe utrzymanie miasta – tłumaczą urzędnicy – to przede wszystkim odśnieżanie i zwalczanie tzw. śliskości zimowej – czyli usuwanie błota, śniegu, lodu i tzw. nacieków lodowych – z jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych wraz z zatokami, parkingów, przejść podziemnych i nadziemnych, schodów, kładek itd. oraz placów. Celem tych działań jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie zakłóceń ruchu drogowego i pieszego, wywołanych opadami śniegu oraz śliskością zimową.
Zgodnie z zawartymi umowami, w sezonie 2023/2024 usługi w tym zakresie kontynuują firmy PreZero Bielsko-Biała S.A. oraz Eurovia Polska S.A. PreZero odpowiada za utrzymanie głównych ciągów komunikacyjnych, a Eurovia za pozostałe ciągi komunikacyjne w strefie wschodniej i strefie zachodniej.
Firmy dysponują w sumie 17 ciągnikami z pługiem i rozrzutnikiem, 3 kombajnami do odśnieżania, 3 koparko-ładowarkami, 2 ładowarkami, 6 mikrociągnikami z pługiem do odśnieżania chodników, 13 pługo-piaskarko-solarkami, 1 pługo-piaskarką oraz 2 urządzeniami do wytwarzania solanki. Wszystkie pojazdy wyposażone są w nadajniki GPS pozwalające dyspozytorom kontrolować przebieg tras i określenie ich bieżącej lokalizacji. Miejsca niedostępne dla pojazdów są utrzymywane przez brygady ręczne. Na terenie miasta rozstawione są także pojemniki z piaskiem oraz zasłony przeciwśnieżne. Stan nawierzchni dróg w mieście będą kontrolować trzy patrole.
Łączna długość odśnieżanych ulic to ok. 620 km, a łączna powierzchnia chodników i ciągów pieszo-rowerowych to ok. 812 532 m kw.
– Na koniec zimy wykonawcy będą zobowiązani do jednorazowego pozimowego oczyszczenia miasta ze środków uszorstniających, zużytych do usuwania śliskości i innych pozostałości okresu zimowego – zapewniają w UM.
Jednocześnie Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przypomina właścicielom oraz administratorom nieruchomości o obowiązku usuwania śniegu i lodu sprzed zarządzanych przez nich posesji. Obowiązek odśnieżania chodników znajdujących się przed posesjami wynika bezpośrednio z ustawy. Przepisy jasno wskazują, że za chodnik ustawodawca uznaje wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Obowiązkiem utrzymania w czystości objęte są wyłącznie chodniki bezpośrednio graniczące z nieruchomością (tj. posiadające z posesją wspólną granicę). Chodniki położone wzdłuż tej nieruchomości, ale oddzielone od niej np. rowem melioracyjnym czy pasem zieleni stanowiącym własność innego podmiotu, są z tego obowiązku wyłączone.
Kontakt w sprawie zimowego utrzymania miasta:
– Główne ciągi komunikacyjne – PreZero Bielsko-Biała S.A, tel. 33 499 20 16, 515 224 536, e-mail: [email protected]
– Pozostałe ciągi komunikacyjne – Eurovia Polska S.A., tel. 572 754 254, e-mail: [email protected]
Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej – tel. 33 472 60 10, wew. 120, 503 692 143, e-mail: [email protected], w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30.
Ha – coroczna naturalna eliminacja posiadaczy prawka. Brawo! dla mnie możecie nie odśnieżać wcale. Im większe koleiny się zrobią tym lepiej
Ten sprzęt to chyba widmo jakieś , łatwiej w mieście spotkać dzika w centrum BB niż pług śnieżny, powtórka z 12.2022 Brawo ratusz
Czy tak samo jak w Mazańcowicach drogi zasypane jedzie w jedna stronę raz na dzień nie mają się prawa minąć 2 samochody osobowe a sołtys śpi jak zawsze ale na każdej imprezie na przodzie TRAGEDIA jeszcze nigdy tak nie było a mieszkam w Mazańcowicach 17 lat.
Kierowcy Akcja jak widzicie podniesiony pług to trąbimy na oszusta
Razem możemy więcej
Na wsiach chodniki buduje się zwykle wzdłuż głównych dróg, najczęściej powiatowych, radni walczą aby powstały chodniki, ale już o odśnieżanie nie walczą. Jest pokazane kto odśnieża jakie drogi, o chodnikach nie ma nic.
Czuję się uspokojona, że w tym roku nie wywinę orła na chodniku a zeszłego złapałam 3.
W spódnicy byłam, co za wstyd
No to fajnie, że doprecyzowano, że nie każdy chodniku jest w obowiązku odśnieżania, likwidacji śliskości położony przy posesji. Niestety na wsiach duży problem z takim rozumieniem.
W związku z tym rozumieniem w myśl doktryny, iż wszystkie dzieci są nasze, wy odśnieżcie, a my mamy odśnieżone. Wyślizganie się z likwidowania śliskości przeczy sprawiedliwości społecznej zapisanej w konstytucji i karalnym być musi.