Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu tych, poświęconych zabytkom nieoczywistym Cieszyna. Obiekty Szlaku Zabytków Nieoczywistych są pretekstem do rozmowy o miejscu, w którym przyszło nam żyć.
Skłania do poznania ludzi, dzięki którym przedmioty powstały, zostały zachowane i służą nam wszystkim, sprawiając, że Cieszyn jest autentyczny i różnorodny. Impulsem do powołania do życia Szlaku jest nieświadome czyszczenie otoczenia z tej kulturowej różnorodności.
Wisława Szymborska w rozmowie ze Zbigniewem Machejem powiedziała:
Bardzo lubiłam jeździć do Cieszyna. […]Coś było w ludziach, w atmosferze tego miasta, co wydawało się rzadkie. Ustrój, w którym wtedy żyliśmy, dążył do tego, żeby wszystko maksymalnie ujednolicić. Począwszy od gazet, a skończywszy na smaku sera, poglądach na życie, a nawet marzeniach… Otóż Cieszyn wydawał się jakiś inny, oporny.
Czy opinia poetki jest nadal aktualna? Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, co sprawiło, że współcześnie to my wszystko ujednolicamy, nie ustrój. Czy ta inność objawiała się również w oszczędności, opartej na mądrym gospodarowaniu?
Gościem spotkania będzie Józef Szwarc, rzemieślnik prowadzący w latach 1988-2018 zakład szklarski, będący firmą rodzinną, działającą od 1947 roku i tak trwale wpisaną w kulturę Cieszyna, że dla wielu osób, Szwarc i szklarstwo to niemal synonim.
Spotkanie poprowadzi Bogdan Kosak, pomysłodawca i koordynator projektu. Odbędzie się ono 17 stycznia o godz. 17:00 w Bibliotece Miejskiej, w sali konferencyjnej na II. piętrze.