Porady i inspiracje

Zgubiłeś bagaż w czasie podróży? Sprawdź, gdzie go szukać

Wystarczy chwila nieuwagi, by zgubić walizkę z bagażem podręcznym na lotniku lub by wysiąść z pociągu dalekobieżnego bez plecaka. Zagubienie bagażu zawsze wiąże się ze stresem, jednak z chłodną głową można szybko odzyskać swoje rzeczy. Wystarczy wiedzieć, gdzie go szukać i jak najszybciej zgłosić się do odpowiednich miejsc. Jeśli nie wiesz, gdzie jest Twoja walizka lub plecak, sprawdź, jak możesz go odzyskać.

Gdzie trafia zagubiony bagaż?

Kiedy pasażer lub turysta gubi swój bagaż, zazwyczaj trafia on do biura rzeczy znalezionych. Przykładowo, rzeczy pozostawione na pokładzie samolotu, w wagonie pociągu lub autobusie mogą zostać zdeponowane w takim biurze. Linie kolejowe prowadzą własne punkty odbioru zgubionych przedmiotów, np. biuro rzeczy znalezionych w pociągach PKP Intercity. W przypadku transportu miejskiego zgubione rzeczy trafiają najpierw do biura rzeczy znalezionych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, a następnie do miejskiego punktu odbioru zgubionych rzeczy. Aby zmniejszyć ryzyko zgubienia walizki lub plecaka, warto skorzystać z usług, które oferuje przechowalnia bagażu Poznań lub w innym mieście.

 

Jak odzyskać bagaż z biura rzeczy znalezionych?

Gdy pasażer zauważy, że zgubił bagaż, powinien najpierw sprawdzić, czy nie został on oddany do biura rzeczy znalezionych. Można to zrobić, dzwoniąc do odpowiedniego punktu lub na infolinię linii lotniczych i kolejowych. Jeśli podróżny przebywa na lotnisku bądź dworcu, może osobiście zapytać o zgubę w punkcie obsługi klienta. W każdym przypadku należy opisać wygląd plecaka lub walizki oraz ich zawartość. Jeżeli w środku znajdują się dokumenty, karty kredytowe lub inne rzeczy z nazwiskiem właściciela, zwrot zguby jest łatwiejszy, gdyż sprawdzanie tożsamości właściciela trwa krócej. Najbezpieczniej jest unikać takich sytuacji i korzystać z usług, które oferuje przechowalnia bagażu Zakopane.

 

Jeśli znalazca oddał rzeczy na komisariat policji, proces odzyskania ich może być bardziej skomplikowany, szczególnie jeśli brak jest dokumentów potwierdzających własność. Policja ma obowiązek wylegitymować osobę, która chce odebrać rzeczy z komisariatu i sprawdzić, czy rzeczy, po które się zgłasza, naprawdę do niej należą. Co ważne, na komisariat trafiają zwykle jedynie przedmioty takie jak: portfel, dokumenty, telefony komórkowe, karty kredytowe. Plecaki z odzieżą lub walizki zwykle znajdują się w biurach rzeczy znalezionych, dlatego nie trzeba szukać ich na komisariacie.

 

Kary za pozostawienie bagażu bez opieki

Pasażerowie pociągów i samolotów szczególnie powinni zachować ostrożność, ponieważ przypadkowe pozostawienie bagażu bez opieki może skutkować nałożeniem na nich kar. Jeśli na terminalu lub peronie dworca znajduje się podejrzany bagaż, służby mają obowiązek ewakuować pasażerów. Koszty ewakuacji i innych strat związanych z jej przeprowadzeniem pokrywa właściciel pozostawionej walizki. Ich wysokość może przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, przez co roztargnienie będzie niezwykle kosztowne dla pasażera.

Kary za pozostawienie bagażu są dotkliwe, dlatego dla zwiększenia jego bezpieczeństwa warto korzystać z przechowalni lub pozostawiać na walizce dane kontaktowe. Dzięki numerowi telefonu oraz karteczce z imieniem i nazwiskiem znalazca może skontaktować się z właścicielem bagażu, co pozwala uniknąć przeprowadzania zbędnej ewakuacji. Dane kontaktowe powinny znajdować się w widocznym miejscu i być czytelne, gdyż w przeciwnym razie nikt nie podejmie próby ich odczytania i skontaktowania się z właścicielem bagażu.

google_news