Porady i inspiracje

Złącza krzyżowe w instalacji odgromowej. Rola materiały, montaż

Zasadniczą rolą każdego systemu odgromowego, bez względu na stopień zaawansowania konstrukcji czy jej lokalizację, jest bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego jego uziemienie (rozproszenie w gruncie). Dzięki temu system chroni obiekt, jego użytkowników, instalację elektryczną oraz podłączone do niej urządzenia. Jednym z fundamentalnych elementów takiej skutecznej protekcji są złącza krzyżowe.

Jaką rolę pełnią złącza krzyżowe w systemie odgromowym?

Na początek warto wskazać dwie istotne funkcje takich złączy. Po pierwsze: służą one łączeniu poszczególnych przewodów instalacji odgromowej, płaskich (bednarka) lub okrągłych. Po drugie: złącza krzyżowe poprzez tworzenie takich połączeń uczestniczą w równomiernym rozłożeniu prądu odgromowego i jego bezpiecznym odprowadzeniu do ziemi. W ten sposób chronią one instalację (a więc także budynek i jego użytkowników), zapobiegając skutkom wyładowań atmosferycznych czy przepięć.

Dzięki wykorzystaniu złączy krzyżowych możliwe jest zapewnienie niskiego oporu elektrycznego między poszczególnymi elementami instalacji odgromowej. Umożliwia to szybkie i skuteczne rozpraszanie nagromadzonej energii elektrycznej. Ta bowiem, po uderzeniu w obiekt pioruna, przejmowana jest właśnie przez przewody umiejscowione najczęściej na dachu i elewacji, łączone za pomocą złączy krzyżowych.

Z jakiego materiału wykonuje się złącza krzyżowe?

Aby produkty tego rodzaju zapewniały najwyższy poziom bezpieczeństwa, muszą być wykonane nie tylko solidnie, ale i z wykorzystaniem najwyższej klasy materiałów. Do ich produkcji używa się najczęściej stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub aluminium.

Wybierając złącza krzyżowe, warto sięgać po solidne, wykonane z wysokiej klasy materiałów elementy, zgodne z normami ISO i normą PN-EN 62561-1 (co powinno być potwierdzone certyfikatami). Takie produkty znajdziesz m.in. w AH Hardt, czyli u najbardziej doświadczonego producenta instalacji odgromowych w Polsce. Możesz mieć pewność, że złącza pochodzące od sprawdzonego dostawcy zapewnią nie tylko trwałość, ale przede wszystkim niezawodność Twojej instalacji odgromowej. Złącza produkowane przez AH Hardt wyróżniają się dużą odpornością na rdzewienie przez dodatkowe uszczelnieniem powłoki polimerem.

Montaż złączy krzyżowych – na czym polega?

Najczęściej spotykamy złącza 2- lub 4-otworowe, dedykowane montażowi płaskich albo okrągłych przewodów. Montaż elementów jest bardzo prosty i odbywa się na śrubach M6 lub M8. Proces, w zależności od rodzaju zastosowanego złącza, obejmuje zazwyczaj oczyszczenie powierzchni łączonych elementów, a potem ich połączenie złączem.

Warto pamiętać, że złącza krzyżowe w każdym systemie odgromowym odpowiadają za poprawną łączność przewodów, a zatem ciągłość całej instalacji. Tylko równomierne i płynne rozłożenie prądu piorunowego może zapewnić systemowi skuteczność. Jest ona kluczowa nie tylko dla zachowania bezpieczeństwa obiektu, ale przede wszystkim ochrony ludzkiego zdrowia i życia.

google_news