Porady i inspiracje

Witaminowa synergia – substancje, które warto łączyć

Mature caucasian lady nutritionist hold grapefruit and vitamins pills at table with organic vegetables, fruits, dumbbells, top view, close up. Health care, weight loss, proper nutrilon

Witaminy i minerały to związki, które zostały dość dobrze przebadane, jednak o niektórych z nich wciąż wiemy zbyt mało. Większość z nas nie ma pojęcia, że łączenie pewnych suplementów diety jest niekorzystne dla naszego zdrowia. Czy wiesz, które witaminy warto przyjmować równocześnie, a jakie minerały należy spożywać oddzielnie?

Czy przyjmowanie różnych witamin w tym samym czasie może mieć skutki uboczne?

Zdecydowana większość konfiguracji witaminowych jest dla siebie całkowicie neutralna. Istnieją jednak takie substancje, które wzajemnie się neutralizują. Z reguły nie wpływa to niekorzystnie na organizm człowieka, jednak z drugiej strony może sprawić, że codzienna suplementacja nie przyniesie żadnych korzyści. Wzajemne zaburzenia wchłaniania związków nie dotyczą witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Naukowcy udowodnili, że pomiędzy witaminą B12 a witaminą C zachodzi pewna interakcja – niektórzy uważają, że przyjmowanie wysokich dawek kwasu askorbinowego może powodować niedobór kobalaminy, jednak do dziś badacze nie zdołali potwierdzić tej tezy. Osoby, które wolą dmuchać na zimne, powinny przyjmować witaminy B i C o różnych porach.

Witaminy i minerały, które działają na zasadzie synergii

Okazuje się, że zarówno minerały, jak i witaminy wykazują synergizm, czyli wsparcie wchłaniania drugiej substancji. Tak silne połączenia wcale nie są rzadkością – związki, które powinniśmy przyjmować jednocześnie, to na przykład:

  • Witamina D3 i wapń,
  • Witamina C i mangan,
  • Witamina E i witamina A,
  • Witamina A i cynk,
  • Kwas foliowy i witamina B12,
  • Żelazo i witamina C,
  • Magnez i potas.

Należy zastanowić się, które składniki odżywcze są nam szczególnie potrzebne. Jeśli zmagamy się z niedoborami, to warto pomyśleć o dopasowanej suplementacji. Najlepsze preparaty z witaminami i minerałami znajdziesz w sklepie https://mybionic.pl/.

Preparaty multiwitaminowe – tak czy nie?

Coraz częściej słychać głosy, że multiwitamina to przeceniany preparat, który nie spełnia swojego zadania. Osoby krytykujące ten suplement nie do końca mają rację. Kompleks witaminowy jest zbilansowaną mieszanką substancji, które poprawiają funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach, takich jak odporność, samopoczucie, ogólna kondycja, pamięć i koncentracja, czy funkcjonowanie mięśni. Każdy suplement diety został skomponowany, aby jak najlepiej zaspokajać specyficzne potrzeby, dlatego warto sięgać po preparaty dopasowane do naszej płci, wieku, czy trybu życia.

W jakich porach dnia najlepiej przyjmować witaminy i minerały?

Nie wszystkie witaminy i minerały należy przyjmować o tej samej porze. Niektóre preparaty lepiej spożywać na czczo, a inne trakcie posiłku. Równie ważna jest godzina – suplementy, które wykazują działanie pobudzające lepiej zarezerwować na godziny poranne, a mieszanki ziołowe i inne związki, które uspokajają i wyciszają, należy przyjmować przed snem. Oczywiście nie powinniśmy popadać w skrajności – praktyka pokazuje, że wszystkie preparaty można bezpiecznie spożywać o dowolnej porze dnia, a wszelkie przesunięcia w suplementacji z reguły wynikają z naszego trybu życia lub specyficznych potrzeb.

google_news