Wydarzenia Cieszyn

Słodka podróż sentymentalna w cieszyńskim muzeum | ZDJĘCIA

Fot. Michał Cichy

Mowa jest o Muzeum Drukarstwa przy ul. Głębokiej, gdzie dziś otwarto wystawę, związaną z jubileuszem stulecia pewnej cieszyńskiej fabryki.

Jubileusz stulecia Fabryki „Olza” w Cieszynie, należącej do koncernu Mondelez International, stał się impulsem do stworzenia niecodziennej wystawy, dokumentującej bogactwo tradycji cukierniczych tego zakładu i regionu. Od momentu swojego założenia w 1924 roku, fabryka skupiała się na produkcji różnych wyrobów cukierniczych, tak aby dziś stać się centrum produkcji wafli czekoladowych dla wielu znanych i lubianych marek, tj. Prince Polo czy Milka. Dzięki zgromadzonym zbiorom wystawa przybliża ewolucję opakowań na przestrzeni ostatniego stulecia.

– Na wystawie mamy okazje zobaczyć między innymi opakowania, które pochodzą z lat 1945-49. Wówczas działały dwie fabryki tej branży. Fabryka Wafli i Keksów “Olza” oraz Państwowa Fabryka Czekolady i Cukru “Delta”. W 1949 roku połączyły się i powstały Cieszyńskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego “Olza”. Zobaczyć tu można też etykiety z lat 60.-70., kiedy to fabryka należała do Śląskich Zakładów Przemysłu Cukierniczego w Siemianowicach Śląskich, ale także eksportowe etykiety firmy “Olza” z lat 80., które nie są znane nam, Polakom, natomiast na świecie są uznawane – powiedziała Urszula Bracka z Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, inicjatorka i kuratorka tej wystawy.

Zwiedzający mają okazję zanurzyć się w różnorodność produktów, które opuszczały taśmy produkcyjne cieszyńskiej fabryki, w tym m.in. wafle i draże. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wyrobów jest niezaprzeczalnie Prince Polo, wprowadzony na rynek w 1955 roku. Od momentu jego powstania, opakowanie tych wafli ewoluowało, pojawiały się edycje limitowane i okolicznościowe, a także specjalnie zaprojektowane opakowania np. dla krajów arabskich. Na wystawie zostaną zaprezentowane również inne wafle produkowane pod różnymi nazwami w Cieszynie.

Wystawa ukazuje różnorodne style i techniki wzornictwa oraz charakterystyczne cechy procesów drukarskich używanych na przestrzeni lat. Rozpoczynając od druków typograficznych i litografii, przechodząc przez fotolitografię, wczesny offset, aż po dzisiejsze opakowania drukowane fleksograficznie na folii.
Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu pracowników Fabryki „Olza” w Cieszynie oraz połączeniu zasobów zakładu i kolekcji druków zgromadzonych w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

Rzecz traktuje jednak nie tylko o przeszłości.

– Częścią naszej wystawy są opakowania przyszłościowe. Mamy trójkę uczniów z Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego, którzy podjęli się tematu zaprojektowania etykiet jubileuszowych, które można zobaczyć w odrębnym pomieszczeniu – powiedział Jarosław Temkin-Gołaszewski, kierownik ekspozycji drukarstwa w tym muzeum.

Trójka uczniów z “Szybina” została specjalnie nagrodzona podczas wernisażu wystawy, natomiast cieszyńskiej fabryce słodyczy postawiono symbolicznego tort z wafli, wraz z kilkoma świeczkami do zdmuchnięcia.

Ekspozycję oglądać można w na piętrze Muzeum Drukarstwa przy ul. Głębokiej, na jego pierwszym piętrze do 20 czerwca br. w godzinach otwarcia placówki.

Zdjęcia: Michał Cichy

google_news