Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Cisza w domu – Jak zmniejszyć hałas wewnątrz mieszkania i dlaczego jest to tak ważne?

Mieszkanie w mieście, blisko ruchliwych ulic, wiąże się z ciągłym narażeniem na głośne dźwięki. Zewsząd  otaczają nas bodźce akustyczne – od porannego zgiełku ulicznego, przez hałas w pracy, po codzienny szum w trakcie wolnego czasu. W takiej rzeczywistości nasz dom staje się ważnym miejscem, które powinno dawać wytchnienie, w którym można zatopić się w ciszy pozwalającej na pełen relaks i odbudowę wewnętrznej równowagi. Sprawdź, w jaki sposób można zredukować hałas wewnątrz budynku.

Hałas to nie tylko głośne dźwięki

Syreny alarmowe, klaksony, krzyk, odgłosy z placu budowy to głośne dźwięki, które od razu przychodzą na myśl, gdy myślimy o hałasie. Jednak dźwięki zakłócające spokój i wpływające na samopoczucie i zdrowie człowieka to nie tylko te intensywne odgłosy. Szum lodówki, klimatyzatora, czy kroki sąsiada mieszkającego piętro wyżej również mogą się kumulować i drażnić, wywołując przewlekłe zmęczenie i stres, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Chcąc zbadać zanieczyszczenie hałasem zarówno w pracy, jak i miejscu zamieszkania, można zdecydować się na badanie akustyczne – https://termocent.com/szczecin/badanie-halasu/

Dlaczego przebywanie w ciszy jest tak ważne?

Ciągłe narażenie na działanie różnorodnych dźwięków zarówno tych głośnych, jak i stale słyszanych w tle, może prowadzić do podwyższenia poziomu kortyzolu we krwi, problemów ze snem, a nawet dolegliwości natury kardiologicznej. Ciche otoczenie pozytywnie wpływa na zmysły, pozwala się odprężyć. Bez nieustannego szumu w tle, nasz organizm może skuteczniej się zregenerować, co jest ważne, by odzyskać energię.

Bez zakłócających bodźców dźwiękowych można lepiej skupić się na wykonywanych działaniach. W cichym i spokojnym środowisku łatwiej o koncentrację, podnosi się efektywność i zwiększa kreatywność. Przebywanie w miejscach, które nie są zanieczyszczone hałasem, wpływa na utrzymanie równowagi emocjonalnej. Sprzyja introspekcji, pozwala poczuć własne emocje i potrzeby, a także ciesząc się spokojem, czerpać radość z relacji z innymi ludźmi.  

Przebodźcowani hałasem jesteśmy drażliwi, nie mamy ochoty na inne aktywności, spada nasza produktywność, możemy mieć kłopoty z regeneracją podczas snu, w który ciężko zapaść i który jest przerywany. Stres, problemy z koncentracją i złe samopoczucie odbijają się także na zdrowiu fizycznym. Osoby, które przebywają w hałaśliwym otoczeniu, mogą cierpieć na ból głowy, chroniczne zmęczenie, mieć problemy z podwyższonym ciśnieniem, a od tego już niedaleka droga do chorób sercowo-naczyniowych.

Warto zdecydować się na audyt akustyczny – https://termocent.com/poznan/badanie-halasu/, by zidentyfikować źródła hałasu i wdrożyć metody, które pozwolą zredukować dokuczliwe dźwięki.

Sposoby na ograniczenie hałasu wewnątrz domu

Istnieją sposoby, które pomagają wyciszać pomieszczenia, ograniczając napływ dźwięków z ulicy, klatki schodowej czy od sąsiadów. Najczęściej to źle uszczelnione okna i drzwi przepuszczają hałas do środka. Czasem niezbędna jest ich wymiana. Warto wówczas pomyśleć o modelach o wyższej izolacyjności akustycznej. Zanim dokona się decyzji dotyczącej wyboru parametrów dźwiękoszczelności okien, należy zbadać poziom hałasu, by wiedzieć, które warianty najlepiej się sprawdzą. W tym celu można skorzystać z usług profesjonalnej firmy TERMOCENT – https://termocent.com/poznan/.

Kolejnym sposobem na to, by ograniczyć słyszalność ulicznego zgiełku, jest zastosowanie rolet zewnętrznych, które stanowią dodatkową warstwę tłumiącą odgłosy miasta. Poza tego typu inwestycjami można też zadbać o zasłony dźwiękochłonne.

Chcąc zredukować dźwięki przenikające przez ściany, można poprawić izolacje dodatkowymi wzmocnieniami, takimi jak m.in. panele akustyczne, maty izolacyjne lub dodatkowe warstwy płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki nim wyciszy się  hałas z sąsiednich mieszkań i zewnętrznych źródeł dźwięku.

Wdrażając te rozwiązania, wpływamy na komfort mieszkania, możemy stworzyć spokojne i ciche otoczenie, które sprzyja odpoczynkowi i poprawia jakość życia.

google_news