Sebastian Dobija został nowym prezesem spółki komunalnej Zakład Gospodarki Komunalnej w Jeleśni. Wcześniej pracownicy spółki wystosowali list do przewodniczącego Rady Nadzorczej wspominając między innymi o „paraliżu spółki” z uwagi na brak prezesa od 28 czerwca.
Informację o wyborze nowego prezesa podała wójt gminy Jeleśnia Anna Wasilewska podkreślając, że nowy prezes został powołany dzisiaj (5 lipca) przez Radę Nadzorczą. To właśnie Urząd Gminy Jeleśnia jest właścicielem wspomnianej spółki. Wcześniej, bo do 28 czerwca, prezesem był Mariusz Broda, któremu upłynęła kadencja, ale nie doszło do przedłużenia z nim kontraktu.
Nowy prezes Sebastian Dobija pochodzi z Pietrzykowic, a do Jeleśni przechodzi na własne życzenie ze spółki komunalnej Eco Team Service z Łodygowic. To także wiceprzewodniczący Rady Gminy Łodygowice.
Warto podkreślić, że pracownicy spółki ZGK Jeleśnia wystosowali pismo datowane na 4 lipca, do przewodniczącego Rady Nadzorczej Huberta Maślanki (pismo w całości pod tekstem). W piśmie między innymi podkreślili, że od 28 czerwca spółka nie ma zarządu, nie są podejmowane decyzje, gdyż nie ma do tego uprawnionej osoby. Ich zdaniem w tym momencie spółka jest sparaliżowana przez co nie można np. zawierać nowych umów na dostawę wody i odbiór odpadów komunalnych, zlecić naprawę pojazdów spółki, które uległy awarii, zrealizować płatności na rzecz kontrahentów czy zaakceptować wniosków urlopowych pracowników. Zaznaczyli też, że sytuacja, w której znalazła się spółka grozić może nawet powołaniem kuratora przez sąd rejestrowy. Pracownicy wnieśli też o powołanie członka zarządu i przywrócenie do pracy Mariusza Brody, któremu 28 czerwca wygasł mandat prezesa zarządu.
O komentarz do tego listu poprosiliśmy wójt Annę Wasilewską i przewodniczącego Rady Nadzorczej Huberta Maślankę. Ten ostatni bardzo szybko udzielił nam odpowiedzi.
– Umowa o zarządzanie spółką ZGK w Jeleśni zawarta z panem Mariuszem Brodą uległa rozwiązaniu na skutek upływu kadencji prezesa zarządu z uwzględnieniem art. 369 § 4 Kodeksu spółek handlowych. Powyższe oznacza, że mandat członka zarządu wygasł z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, co miało miejsce 28 czerwca. Rada Nadzorcza, działająca z umocowania jedynego wspólnika spółki, czyli Gminy Jeleśnia, podjęła decyzję o niepowoływaniu na kolejną kadencję Pana Mariusza Brody. Decyzja Rady Nadzorczej o zmianie zarządu spółki wynika przede wszystkim z oczekiwań właściciela spółki, co do dalszego rozwoju spółki. Pragnę nadmienić, że Rada Nadzorcza oceniła pozytywnie pracę Pana Mariusza Brody, co znalazło między innymi odzwierciedlenie w udzieleniu mu absolutorium, a nie przedłużanie mandatu jest kompetencją Rady, nie wymagającą w tym przypadku uzasadnienia. Mając na uwadze zapewnienie ciągłości operacyjnej spółki Rada Nadzorcza podejmie próbę powołania zarządu spółki w dniu 5 lipca. Jednocześnie wyjaśniam, że szanując głos pracowników, należy zwrócić uwagę, że organem właściwym do spraw nadzoru właścicielskiego, w tym powoływania organów spółek komunalnych z udziałem jednostki samorządu terytorialnego, jest wyłącznie wójt gminy reprezentujący gminę jako właściciela spółki. Rada Nadzorcza podjęła działania mające na celu niezwłoczne powołanie zarządu spółki bez zbędnej zwłoki i trudno zgodzić się ze stanowiskiem, iż de facto pięciodniowy wakat stanowi „paraliż spółki”. Osoba zarządzająca spółką w ramach umowy o zarządzanie ma prawo do odpłatnej 25-cio dniowej przerwy w świadczeniu usług zarządzania, co oznacza, że korzystając z tej przerwy również powoduje okresowy brak zarządu, co nie stanowi o „paraliżu spółki”. W przypadku dalszego braku powołania zarządu spółki, Rada Nadzorcza skorzysta z procedury opisanej w art. 43 kodeksu cywilnego – zaznaczył przewodniczący Hubert Maślanka.