Wydarzenia Bielsko-Biała

Wzorowa akcja ratunkowa w koziańskim kamieniołomie. Kobieta trafiła śmigłowcem do szpitala | ZDJĘCIA

Zdjęcia: asp. Dawid Gryzełko, Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej

Dzisiaj w rejonie kamieniołomu w Kozach reanimowano kobietę, u której nagle doszło do zatrzymania krążenia. Została śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Do zdarzenia doszło dziś po 9.00. – W okolicach kamieniołomu w Kozach doszło do zatrzymania krążenia. Dzięki szybkiej reakcji świadka zdarzenia, który natychmiast rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową, oraz współpracy służb ratunkowych, takich jak Bielskie Pogotowie Ratunkowe, OSP Kozy, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej i Ratownik 4 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, pacjentka została bezpiecznie przetransportowana do szpitala – informują w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym.

Jak ustaliliśmy w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, dwie kobiety udały się na wycieczkę nad staw. W pewnym momencie 43-latka straciła przytomność. Jej towarzyszka wezwała pogotowie i zaczęła reanimację, którą kontynuowali ratownicy. 43-latka była nieprzytomna, gdy transportowano ją do szpitala, ale za to odzyskała funkcje życiowe. Trafiła pod opiekę lekarzy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Ratownicy BPR mówią, że akcja była doskonałym przykładem skuteczności „łańcucha przeżycia”. Na czym on polega? – To seria kroków, które zwiększają szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia. Oto jego kluczowe elementy: wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy – szybkie zauważenie problemu i natychmiastowe wezwanie pomocy (numer 999); wczesna resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) – rozpoczęcie RKO przez świadków zdarzenia zwiększa szanse na przeżycie; wczesna defibrylacja – użycie defibrylatora (AED) jak najszybciej po zatrzymaniu krążenia; efektywna opieka po przybyciu służb ratunkowych – profesjonalna pomoc medyczna na miejscu i transport do szpitala.

– Każdy z nas może stać się częścią łańcucha przeżycia. Nauka podstaw RKO oraz wiedza o lokalizacji najbliższych defibrylatorów AED może uratować życie! Dziękujemy świadkowi zdarzenia oraz wszystkim zaangażowanym służbom ratunkowym za ich szybką i profesjonalną reakcję. Pamiętajmy, że każdy z nas może przyczynić się do ratowania życia! – puentują w pogotowiu.

google_news