Wydarzenia Bielsko-Biała

Fascynujące wakacje dzieci z gminy Wilamowice

Urozmaicone „Wakacje z Kulturą”

Od 8 do 19 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach i Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach trwały warsztaty dla dzieci w ramach „Wakacji z Kulturą”. Każdy dzień przynosił nowe, fascynujące zajęcia, które dostarczały uczestnikom wiele radości i cennych doświadczeń.

W trakcie warsztatów pod hasłem „Tropem Przygody” dzieci miały okazję stworzyć własne zabawki z papieru, bazy z kartonów, a także, jak prawdziwi impresjoniści, namalowały na płótnach żywą naturę. Przeniosły się także w świat kulinarny, piekąc pyszne babeczki, które skonsumowały później podczas pikniku. Nie mogło zabraknąć również ruchu na świeżym powietrzu. Na boisku LKS „Wilamowiczanka” uczestnicy spędzili aktywnie dzień pod czujnym okiem instruktora Roberta Łapińskiego – nauczyciela wychowania fizycznego.

Jednym z najbardziej ekscytujących momentów była wycieczka do Kopalni Guido w Zabrzu. Dzieci miały okazję poznać historię kopalni, zobaczyć współczesne oraz XIX-wieczne metody wydobycia węgla, a także przeżyć chwile grozy w wąskich, ciemnych korytarzach na głębokości 355 metrów. Obowiązkowym punktem programu „Wakacji z Kulturą” była wizyta w nowo powstałym Muzeum Kultury Wilamowskiej. Dzieci, pod opieką dyrektor Justyny Majerskiej-Sznajder, odkrywały bogatą historię i tradycje gminy Wilamowice. Natomiast zwieńczeniem tygodnia była długo wyczekiwana zabawa w podchody.

Z kolei zajęcia wakacyjne w Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach rozpoczęły się leśną przygodą, czyli eco warsztatami wśród paproci i mchu. Mali odkrywcy każdego dnia poznawali tajniki lasu, ucząc się o żyjących w nim gatunkach roślin, owoców, grzybów i zwierząt. Wśród atrakcji, jakie przygotowały dla najmłodszych instruktorki GCDT, były między innymi malowanie ceramicznych doniczek czy warsztaty kulinarne, podczas których dzieci upiekły ciasto „leśny mech z kremem malinowym i świeżymi owocami” czy „czekoladowe szyszki z płatków śniadaniowych”. Natomiast podczas zajęć plastycznych miały możliwość stworzenia własnych, ręcznie malowanych wzorów botanicznych na bawełnianych torbach oraz przygotowały swoje autoportrety metodą land artu.

Do głównej atrakcji leśnej przygody z pewnością można jednak zaliczyć wycieczkę do Cieszyna, połączoną ze zwiedzaniem zamku z przewodnikiem, spacerem po starym mieście i piknikiem na wzgórzu zamkowym. Nie zabrakło także lokalnych akcentów, czyli odwiedzin w ogrodach japońskich w Pisarzowicach oraz spotkania z pszczelarzem, który opowiedział o życiu pszczół, budowie ula czy rodzajach miodu. Leśna przygoda stała się zatem dla najmłodszych czasem zabawy, nauki, wspólnego poznawania siebie oraz otaczającej przyrody.

Lipcowy czas w MGOK w Wilamowicach i GCDT w Pisarzowicach był pełen niezapomnianych emocji i przeżyć, a już w sierpniu na dzieci czekają kolejne przygody. Tym razem „polecą” w kosmiczną podróż i sprawdzą, co kryje głębia oceanu…

Kajakiem w nieznane

Rada Sołecka w Hecznarowicach już po raz piąty zorganizowała kolonie dla dzieci i młodzieży z gminy Wilamowice. W tym roku odbywają się w Gibach na Podlasiu, pod hasłem „Wakacyjni Odkrywcy, czyli kajakiem w nieznane”. Uczestnicy przebywają tam na wypoczynku od 20 lipca.

W latach 2020–2021 uczestnikami kolonii były nastolatki z Hecznarowic, a w latach 2022–2024 stały się one Koloniami Gminnymi. Młodzi odkrywcy poznali w tym czasie Kaszuby, odpoczywali nad Bałtykiem i odkrywali uroki Podlasia. Kolonie od początku objął patronatem burmistrz Wilamowic – najpierw Marian Trela, a obecnie Kazimierz Cebrat.
W czasie wyjazdu realizowany jest autorski „Program Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia”, promujący zdrowy styl życia i aktywny wypoczynek połączony z warsztatami na temat profilaktyki uzależnień. Jest on realizowany przez Radę Sołecką we współpracy z Gminą Wilamowice za pośrednictwem Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Działania są prowadzone przez młodych wolontariuszy z Hecznarowic przez cały rok, a wypoczynek wakacyjny jest jednym z jego etapów.

Kolonie zostały dofinansowane przez Gminę Wilamowice i Radę Sołecką Hecznarowic. Na dwóch turnusach, w terminach 20–30 lipca i 31 lipca – 11 sierpnia, wypoczywa w sumie 86 uczestników z wszystkich miejscowości gminy. Opiekę nad nimi sprawuje siedmioosobowa kadra: organizator Sebastian Handzlik (radny Rady Miejskiej Wilamowic, członek Rady Sołeckiej Hecznarowic), kierownicy Beata Nycz (sołtys Hecznarowic) i Maria Chrzanowska (nauczycielka Bielskiej Szkoły Przemysłowej) oraz czworo wychowawców kolonijnych: Zuzanna Nycz, Justyna Matejko, Wojciech Suski i Damian Gruszka. Wszyscy wykonują swoje obowiązki w ramach wolontariatu, nie pobierając za to wynagrodzenia.

Tym razem koloniści wypoczywają w Gibach – urokliwej miejscowości na Podlasiu, położonej nad jeziorem Pomorze. Program kolonii jest niezwykle bogaty. Składają się nań spływy kajakowe Czarną Hańczą i Marychą, wycieczki po najbliższej okolicy oraz odkrywanie fauny i flory regionu. Uczestnicy poznają także kulturę Podlasia, jego historię i zabytki. W trakcie kolonii prowadzone są również zajęcia plastyczne, sportowe i ruchowo-taneczne. Realizowany jest także program profilaktyki uzależnień (filmy, prelekcje, warsztaty, podchody). Kulminacyjnym punktem wypoczynku są zawody kajakarskie „O Puchar Burmistrza Wilamowic”. Najlepsi otrzymują dyplomy i medale, a zwycięzcom przypada nagroda Grand Prix, czyli puchar ufundowany przez burmistrza.

Radość na półkoloniach

Gry, zabawy, basen, klocki Lego – to tylko niektóre z atrakcji, z jakich korzystają dzieci uczestniczące w półkoloniach letnich organizowanych przez gminę Wilamowice.
Półkolonie adresowane są do dzieci z klas od I do IV, do ukończenia 11 lat. Pierwszy turnus właśnie trwa. Rozpoczął się w poniedziałek, 22 lipca, a zakończy w piątek, 26 lipca.

Odbywa się na terenie Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach. Natomiast drugi turnus zaplanowano na przyszły tydzień – od 29 lipca do 2 sierpnia, w Szkole Podstawowej w Wilamowicach. Zajęcia trwają od godziny 8.00 do 14.00. W jednym turnusie bierze udział 45 dzieci, a zajęcia odbywają się w trzech grupach, liczących po 15 osób. Program obu turnusów jest analogiczny.

Pierwszy dzień przeznaczony jest na gry i zabawy sportowo-rekreacyjne. – Jeśli tylko pogoda dopisuje, zajęcia ruchowe odbywają się na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Natomiast w czasie deszczu przenosimy się do budynku szkoły – mówi Katarzyna Paszkowska, kierownik Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Wilamowice.

Drugi dzień przeznaczony jest na wyjazd do Funzeum w Gliwicach. To obiekt rozrywkowo-edukacyjny, w którym dzieci podczas beztroskiej zabawy mogą się sporo dowiedzieć, a przy okazji uwolnić wyobraźnię i zintegrować z rówieśnikami.

Kolejny dzień to również wyjazd – tym razem do Wisły, na Wystawę Budowli z Klocków Lego. – Po zwiedzeniu tej ekspozycji dzieci mają tam czas dla siebie, w którym mogą budować z klocków Lego co tylko zechcą – mówi Katarzyna Paszkowska.

Czwartki to wizyta w Zielonej Zagrodzie w Hecznarowicach, gdzie na uczestników półkolonii czekają zajęcia florystyczne, pszczelarskie, entomologiczne, a także żywy kontakt z mieszkającymi tam zwierzętami. Dzieci wezmą także udział w zajęciach arteterapii, podczas których będą mogły tworzyć z drewna, szkła, suchych roślin czy papieru.
W piątki – oprócz zajęć w szkołach – zaplanowano wyjazdy na basen MOSiR w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie można korzystać zarówno z pływalni krytej, jak i otwartej.
– Staraliśmy się ułożyć program półkolonii tak, żeby był jak najbardziej urozmaicony, sprawiał dzieciom jak najwięcej radości, a przy okazji dawał im możliwość zobaczenia i nauczenia się czegoś nowego – dodaje Katarzyna Paszkowska.

google_news