Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Znakomicie połączyli tradycję i współczesność. Zadbali o pasterstwo

Fot. Dominik Imielski

Fundacja Dobry Widok z Krzyżowej przeprowadziła projekt „Nigdy nie zaginie… w Beskidach wypasanie”, który dofinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Programu Owca Plus do roku 2027. Na czym polegał projekt?

Wspomniana Fundacja Dobry Widok to organizacja, która powstała w 2019 roku. Ściśle współpracuje z wieloma podmiotami, w tym m.in. z Fundacją Górom z Cięciny.

– Już od kilku lat realizujemy zadania publiczne w ramach Programu Owca Plus. Oprócz wsparcia baców prowadzimy również działania na rzecz pszczelarzy na terenie gminy Jeleśnia – mówi Magdalena Waligóra-Rutkowska, prezes Fundacji Dobry Widok.

W tym roku Fundacja przeprowadziła zadanie publiczne „Nigdy nie zaginie… w Beskidach wypasanie”, które dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach otwartego konkursu ofert na zadania publiczne dotyczące ochrony przyrody i krajobrazu zawarte w Wojewódzkim Programie – Owca Plus do roku 2027.

– W ramach tego zadania przeprowadzono wypas lokalnych ras owiec i kóz w Beskidach, a także promocję tradycyjnego pasterstwa. Tegoroczny wypas owiec i kóz prowadzony był na łącznej powierzchni 510,6 ha. W porównaniu do lat ubiegłych poszerzyliśmy nasze działania poprzez nawiązanie współpracy nie tylko z bacami z Beskidu Żywieckiego, ale i z Beskidu Śląskiego. Ważnym elementem projektu była budowa bacówki pasterskiej na Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim oraz prowadzenie działań promocyjnych na rzecz tradycyjnego pasterstwa. Oprócz tego 27 września bacowie brali udział w wizycie informacyjno-promocyjnej na Podhalu, gdzie mieli okazję promować swoje produkty i wymienić się doświadczeniami. W trakcie realizacji zadania opracowano kalendarz wydarzeń pasterskich, a także identyfikację wizualną dla baców, aby mogli lepiej promować swoje działania w przyszłości – podkreśla prezes Magdalena Waligóra-Rutkowska.

Co niezwykle istotne, dzięki realizacji tego zadania publicznego nastąpiło zwiększenie stada owiec, a także zwiększono bioróżnorodność biologiczną na obszarze Beskidów.

Fot. Dominik Imielski

Fot. Dominik Imielski

Fot. Dominik Imielski

google_news