Wydarzenia Cieszyn

Specjaliści chirurgii ręki w Cieszynie. Niezwykłe zajęcia nie tylko dla młodych lekarzy

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Szpital Śląski w Cieszynie 20 i 21 października gościł dwudziestą piątą już edycję Akademii Chirurgii Ręki. Najlepsi specjaliści w kraju podzielili się swoją wiedzą z lekarzami rezydentami, a także wymienili się swoimi doświadczeniami.

Inicjatorem wydarzenia jest prof. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Organizację cieszyńskiej edycji od lat wspiera doktor Cezary Linart, zastępca Ordynatora Oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Program akademii obejmuje zarówno wykłady teoretyczne jak i ćwiczenia praktyczne. Bardzo dużą rolę przywiązuje się do dyskusji eksperckich, które dla uczestników są cenną okazją do konfrontacji swoich metod i praktyk.

Wiadomo, że dzisiejszy styl życia, uprawianie sportu i związane z tym urazy, wypadki komunikacyjne, a także godziny spędzane przy komputerze, tablecie czy ze smartfonem generują liczne schorzenia kończyn górnych, co bezpośrednio przyczynia się do rozwoju tej dziedziny chirurgii i ortopedii. Bieżąca edycja Akademii koncentrowała się wokół problemów przedramienia i nadgarstka. Szczegółowo omawiano złamania kości przedramienia, kości ramiennej, zespoły przeciążeniowe łokcia u dorosłych i dzieci oraz sposoby rozpoznawania i leczenia algodystrofii. Wykłady wygłosili znakomici specjaliści prof. Stanisław Pomianowski, lek. Justyna Napora, prof. Tomasz Mazurek, dr Cezary Linart, prof. Krzysztof Gawęda, dr Piotr Przybylski, prof. Marta Tarczyńska, prof. Błażej Pruszczyński oraz dr n. med. Ahmed Elsaftawy.

Dla młodych chirurgów największą szansą na zdobycie doświadczenia były warsztaty praktyczne pod okiem specjalistów. Mogli spróbować swoich sił w zaopatrywaniu złamań dalszego końca kości ramiennej pod okiem lek. Michała Cebuli ze Szpitala Śląskiego oraz zaopatrywanie złamania kości promieniowej płytką dłoniową pod okiem dr Cezarego Linarta i Jarosława Brudza. Instruktaż szycia płatów miejscowych na preparatach zwierzęcych przeprowadził dr n. med. Ahmed Elsaftawy. – Akademia Chirurgii Ręki to cykliczne spotkanie specjalistów z lekarzami, którzy zaczynają swoją karierę lekarską. Ze względu na to, że liczba uczestników jest niewielka istnieje możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów z wykładowcami i rozmów w kuluarach. Najcenniejsze w tym wydarzeniu jest fakt, że oprócz wykładów i ćwiczeń dużą wagę przywiązujemy do dyskusji, w której uczestnicy biorą aktywny udział, przeciągając często poza programowy czas – mówi doktor Cezary Linart.

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

google_news