W minionym tygodniu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza. Zarówno ta okazja, jak i rozpoczęcie sezonu grzewczego oraz narastający w tym okresie problem smogu, zwracają naszą uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy. Niestety niekiedy wciąż niechlubną praktyką jest spalanie odpadów w domowym piecu, chociaż doskonale znane są szkodliwe efekty tego typu postępowania oraz jego karalność.
Spalając takie odpady jak: plastikowe butelki, pampersy, tekstylia, opony, odpady skórzane, kolorowe opakowania czy meble trzeba mieć świadomość, że wydzielają się bardzo toksyczne substancje: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, furany, dioksyny i inne. Związki te unoszą się nisko nad ziemią, nawet do 40 metrów nad zabudową, ponieważ dym ten jest ciężki od zanieczyszczeń. Stąd właśnie nazwa „niska emisja”. Uwolnione toksyczne substancje mogę więc łatwo przeniknąć do dróg oddechowych, powodując poważne choroby, takie jak nowotwory, choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia czy alergie. Niestety dotyka to nie tylko osoby, która spala odpady w swoim gospodarstwie domowym, ale również jej otoczenia. Nie jest to więc problem jednego domostwa. Poza tym domowe piece nie posiadają żadnych zabezpieczeń, żeby przyjąć „taki rodzaj paliwa”, co może doprowadzić do ich awarii i w konsekwencji uszkodzenia.
Drugim aspektem, na który również warto zwrócić uwagę jest marnowanie surowców wtórnych, które w ten sposób, zamiast to przetworzenia, zostają po prostu spalone. Dla przykładu: butelka plastikowa nie powróci do ponownego obiegu pod postacią kolejnej butelki lub włókna poliestrowego, jeśli zostanie spalona w piecu. Natomiast jako surowiec wtórny może krążyć w środowisku pod postacią nowych produktów aż 9 razy.
Ciekawostka: W Polsce możemy zaobserwować smog typu londyńskiego. Spowodowany jest on głównie niska emisją i pojawia się w właśnie w okresie grzewczym. Jego nazwa wzięła się od Wielkiego Smogu Londyńskiego, który miał miejsce w dniach 5-9.12.1952 r. Utworzył się on w skutek sytuacji pogodowej, oraz wyemitowania do atmosfery gazów, pochodzących głównie z kominów domostw i fabryk oraz spalin samochodów. To zjawisko spowodowało śmierć około 12 tys. osób.
————————————————————–
PRZYPOMINAMY O TRWAJĄCYM KONKURSIE NA NOWĄ NAZWĘ PUNKTU DRUGIE ŻYCIE, KTÓRY POWSTANIE W NOWYM PSZOK W BIELSKU-BIAŁEJ. SZCZEGÓŁY DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE: WWW.ZGO.BIELSKO.PL ORAZ NA PROFILU EDUKACYJNYM FB ”W eko ZGOdzie”