Czechowicki rynek może stać się przykładem tego, jak powinny wyglądać reprezentacyjne place w cierpiących na nadmiar betonu miastach. Priorytetami nadchodzącej przebudowy mają być jak największa ilość zieleni i dostosowanie się do naturalnego ruchu pieszych.
Ostatnio było głośno o bielskiej koncepcji modernizacji placu Chrobrego, który ma „utonąć” w zieleni. Jeszcze wcześniej informowaliśmy o planach władz Czechowic-Dziedzic, polegających na odbetonowaniu reprezentacyjnego placu Jana Pawła II. Właśnie ruszyły konsultacje ws. jego przebudowy, które potrwają do 5 grudnia.
Wyjściowym założeniem podczas przygotowania koncepcji było podkreślenie kierunków przepływów ruchu pieszych. Jednocześnie, priorytetem stało się wprowadzenie maksymalnej ilości nasadzeń zieleni, wkomponowanej w nowy układ parcelacji placu.
W ratuszu założono, aby plac stał się nowoczesnym miejscem spotkań. Z jednej strony – biorąc pod uwagę jego rangę – ma mieć charakter reprezentacyjny, a z drugiej – uwzględniając bliskość zabudowy mieszkaniowej – kameralny. – Podstawą projektowania była rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni, w której składowe placu funkcjonowałyby niezależnie. W założeniu mają się przenikać i współistnieć w przestrzeni. Koncepcja przewiduje pełną rewitalizację przestrzeni z podkreśleniem jego funkcji publicznej. Głównym założeniem jest stworzenie reprezentacyjnego salonu miejskiego z nowoczesną fontanną posadzkową w jego centralnej części. Z uwagi na położenie placu, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych, przyjęto jako główny postulat organiczne zagospodarowanie terenu zbliżonego charakterem i klimatem do naturalnego, uatrakcyjniając go o elementy do spędzania czasu wolnego i wypoczynku na świeżym powietrzu – precyzują w Urzędzie Miejskim.
Koncepcja przewiduje powstanie „wysp”, wyznaczających główne kierunki i przepływy ruchu pieszych. Aleja ze szpalerem drzew ma spajać część reprezentacyjną placu z budynkiem urzędu. Fontanna posadzkowa stworzy plac wodny w centrum placu. Po północnej stronie ma powstać trybuna miejska, czyli zielone schody niwelujące różnicę wysokości. Ciągi piesze i spacerowo mają mieć nawierzchnię z kostki oraz mineralną (przepuszczalną). W bujną zieleń (kwatery roślinne z nasadzeniami ozdobnych drzew, krzewów, bylin oraz rabat kwiatowych gatunków rodzimych) mają zostać wkomponowane – jak to określają w urzędzie – meble miejskie, zachęcające do relaksu. Znikną także bariery architektoniczne, a schody zastąpią pochylnie.
Propozycje zmian do miejskiej koncepcji można zgłaszać w formie papierowej lub elektronicznej do 5 grudnia. Szczegóły na stronie internetowej urzędu.