Wydarzenia Bielsko-Biała

O szansach i wyzwaniach dla startupów i lokalnej branży IT | WIDEO

Fot. Magdalena Nycz

O tym, w jakiej kondycji są startupy oraz firmy IT z regionu Podbeskidzia, można się było dowiedzieć podczas wydarzenia, podczas którego przedstawiono raport za 2024 rok na ten temat.

Spotkanie odbyło się we wtorek, 26 listopada, w sali kinowej bielskiego Centrum Bajki i Animacji OKO. Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Startup Podbeskidzie, która wspiera rozwój przedsiębiorczości i organizuje różnego rodzaju szkolenia i śniadania biznesowe. – Startupy to firmy, które stawiają na rozwiązania innowacyjne, wykorzystują technologię po to, by móc się szybko skalować (zwiększać przychody – przyp. red.) i zdobywać dużą liczbę klientów – mówi Wojciech Bachta, prezes Fundacji Startup Podbeskidzie.

Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Krótkie wystąpienia inauguracyjne wygłosili członek Zarządu Województwa Śląskiego Joanna Bojczuk oraz prezydent Jarosław Klimaszewski. – W branży IT cały czas zachodzą dynamiczne zmiany, wchodzi sztuczna inteligencja, przedsiębiorstwa są zmuszone do elastyczności i ciągłego nadążania za klientem i gospodarką. W związku z tym potrzebne są takie spotkania jak dziś – mówi Joanna Bojczuk. – Gospodarka światowa we wszystkich branżach wymaga wsparcia IT, więc zapotrzebowanie na nią będzie wciąż rosło. Od lat staramy się w mieście, przy współpracy z firmami, stowarzyszeniami i uczelniami, ją rozwijać – dodaje prezydent Jarosław Klimaszewski.

Podczas wydarzenia prezes Fundacji Startup Podbeskidzie Wojciech Bachta przestawił podsumowanie raportu 2024 dotyczące podbeskidzkich startupów. W tegorocznym badaniu wzięło udział 30 takich młodych innowacyjnych przedsiębiorstw. Okazuje się, że najczęściej (44 proc.) startupy zakładają w naszym regionie osoby w wieku 35-39 lat, a średnia liczba pracowników w tego typu firmie to pięć osób. W raporcie wskazano też na problemy, z jakimi mierzą się dziś startupy. Są to między innymi przepływy pieniężne, zwiększone koszty pracy, brak specjalistów, konkurencja czy zmiany polityczne w kraju i na świecie.

Drugą prelegentką była dr Agnieszka Zielińska, adiunkt w katedrze nauk ekonomicznych i społecznych Uniwersytetu-Bielsko-Bialskiego. Zrelacjonowała ona drugą część raportu, dotyczącą kondycji firm IT z regionu Podbeskidzia. W tegorocznym badaniu wzięły udział 34 firmy tej branży. Wśród oferowanych przez nie produktów są: oprogramowania biznesowe i specjalistyczne, druk i materiały marketingowe, oprogramowanie ochronne i bezpieczeństwo IT, rozwiązania w chmurze i systemy edukacyjne oraz sprzęt IT i urządzenia samoobsługowe. Ciekawostką jest fakt, że aż 30 proc. pracowników IT na Podbeskidziu to kobiety, podczas gdy w skali kraju odsetek ten wynosi tylko 15,8 proc.

W kolejnej części spotkania prezentację „Fundusze Europejskie dla każdego” wygłosił Marcin Faruga, specjalista ds. Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Przedsiębiorcy mogli się dowiedzieć, o jakie dofinansowania mogą się ubiegać i w ramach jakich działań (np. z zakresu profilaktyki zdrowotnej dla pracowników czy modernizacji stanowisk pracy).

Ostatnim prelegentem był Kuba Nagórski, prezes Silesian Startup Foundation, który wygłosił prezentację „Ewolucja ekosystemu innowacji w województwie śląskim w perspektywie najbliższych 5 lat”.

Wydarzenie było również okazją do rozmów i wymiany doświadczeń między przedstawicielami lokalnych startupów i firm IT oraz do dyskusji o wyzwaniach i szansach, jakie niesie rozwój branży technologicznej w regionie.

google_news