Wydarzenia Żywiec

Stowarzyszenie z Okrajnika po raz kolejny nie zawiodło! Niosą nową młodość dla seniorów! – ZDJĘCIA

Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic już kolejny rok z rzędu przygotowało niezwykle atrakcyjny i bogaty w różnorodności program dla seniorów z gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień. Przeprowadzenie projektu „Nowa młodość 60+” możliwe jest dzięki dofi nansowaniu w ramach programu Aktywni+ przez Ministra do spraw Polityki Senioralnej obsługiwanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Projekt, który rozpoczął się 1.08.2024 r potrwa do 31.12.2024 r.

Programy, które były realizowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic w poprzednich latach i adresowane do seniorów, cieszyły się sporą popularnością wśród uczestników. Zwracali oni uwagę na różnorodność zajęć czy warsztatów niosących dla nich sporo nowej wiedzy. W tym roku Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic przygotowało projekt „Nowa młodość 60+”, na który pozyskano 139 650 zł dotacji w ramach programu Aktywni+ przez Ministra do spraw Polityki Senioralnej obsługiwanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

– Nasze tegoroczne działania skierowane są do 200 osób, seniorów 60+ mieszkających w gminach Gilowice, Łękawica i Ślemień. Dzięki projektowi „Nowa młodość 60+” chcemy upowszechniać i promować wewnątrzpokoleniową aktywność osób starszych w tych trzech gminach powiatu żywieckiego poprzez szeroką i zróżnicowaną ofertę zajęć, która rozwija aktywność, wiedzę i umiejętności. Dzięki naszym działaniom chcemy zapobiegać występowaniu negatywnych skutków procesu starzenia się poprzez poprawianie kondycji fizycznej, psychicznej i intelektualnej seniorów. Działania mają również zaktywizować seniorów, pomóc w rozwiązywaniu problemów i potrzeb seniorów poprzez wsparcie społeczne, a w konsekwencji sprawić, by seniorzy byli pewniejszymi siebie. Zaproponowane działania wynikają z rozpoznanych przez nas potrzeb, jak i wskazanych przez samych seniorów – mówi Anna Satława, prezes zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic.

Projekt „Nowa młodość 60+” podzielono na siedem obszarów tematycznych, a dotyczą one aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, spotkania integracyjnego czy wspólnych wyjazdów o charakterze rekreacyjnym oraz kulturalnym. W działaniu „Zajęcia Rekreacyjne dla Witalności i Energii” promowany jest zdrowy styl życia oraz ogólna poprawa kondycji fizycznej i psychicznej. Dla uczestników przygotowano zajęcia z aerobiku oraz w terenie z nordic walking, czyli z marszu z kijkami. Kolejne działanie to „Warsztaty Smaków i Zapachów” będące inspiracjami kulinarnymi.

– To część, która jest niezwykle popularna i wyczekiwana przez naszych seniorów. Podczas warsztatów kulinarnych staramy się promować zdrowe odżywianie i przekazać wiedzę o znaczeniu zdrowego żywienia. Przy tym wszystkim ćwiczy się pamięć, koncentrację, a już nie mówiąc, że można wyśmienicie spędzić czas w przyjaznej atmosferze – podkreśla prezes Anna Satława.

W czasie projektu nie mogło oczywiście zabraknąć warsztatów muzycznych. Pod hasłem „Muzyka w Nas” w gminie Ślemień prowadzone są zajęcia dla grupy „Młodzi duchem”.

– To grupa, która powstała już kilka lat temu w ramach programu ASOS. Seniorzy tworzą zgraną grupę śpiewaczą pracującą pod okiem dwóch instruktorów. Grupa ciągle się rozwija, a co ważne rozszerza i udoskonala swój repertuar, który prezentuje podczas lokalnych uroczystości kościelnych lub państwowych. Bierze ona także udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek oraz uczestniczy w akcjach charytatywnych – tłumaczy prezes Anna Satława.

Dla seniorów przygotowano też możliwość spotkania z kulturą. W działaniu „Seniorzy na Ścieżkach Sztuki” zaplanowano dwa wyjazdy do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz dwa wyjazdy do Operetki lub Teatru Muzycznego w Gliwicach, Chorzowie lub Krakowie. Aby zrealizować marzenia licznej grupy seniorów zaproponowano działanie „Podróże Złotych Lat”.

– To wyjazdy w ciekawe miejsca, które przygotowaliśmy na prośbę seniorów i w miejsca przez nich wybrane. Bardzo często to miejsca, gdzie są oni po raz pierwszy w życiu, a część z nich powraca tam z ogromnym sentymentem nawet po kilkudziesięciu latach. Takie wyjazdy to nie tylko chwile relaksu i odpoczynku, ale przede wszystkim możliwość cieszenia się pięknymi widokami i przyrodą. Zaplanowaliśmy trzydniową wycieczkę w Karkonosze ze zwiedzaniem m.in. Zamku Książ, Parku Miniatur, sztolni w Kowarach, Świątyni Wang w Karpaczu, Jeleniej Góry, zamku Czocha i muzeum sztuki sakralnej w Pławnej, a ponadto wyjazdu kolejką krzesełkową na Śnieżkę – wylicza prezes Anna Satława.

Niezwykle cennym i pożytecznym doświadczeniem dla seniorów jest działanie „Aktywność Społeczna przez Wolontariat”. Zorganizowane dla nich warsztaty z wolontariatu są doskonałą okazją do integracji społecznej, ale i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

– Gdy w przyszłości seniorzy zechcą pełnić rolę wolontariuszy, to dzięki temu przyczynią się do budowania lepszej przyszłości dla swojej społeczności. Program szkolenia z tej dziedziny prowadzi trener wolontariatu z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z Bielska-Białej. W trakcie tych zajęć omawiane jest nie tylko pojęcie wolontariatu, jego znaczenie dla społeczności i formy zaangażowania, ale również prowadzone są ćwiczenia z umiejętności komunikacji, słuchania i porozumiewania się, by w ten sposób skutecznie współpracować z innymi wolontariuszami i osobami. Ważnym zagadnieniem jest też omówienie praw i obowiązków wynikających z pełnienia roli wolontariusza – mówi prezes Anna Satława.

Ostatnim z działań będzie „Przestrzeń Wspólnych Uśmiechów”. To hasło specjalnego spotkania integracyjnego dla seniorów zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Seniora.

– Z tej okazji planujemy spotkanie w towarzyskiej, serdecznej atmosferze przy stołach ze skromnym, ale smacznym poczęstunkiem i przy nutkach piosenek biesiadnych. Przygrywać do śpiewu i tańca będzie grupa muzyków z terenu jednej z gmin. Takie spotkanie ma przede wszystkim służyć integracji seniorów z terenu gmin Gilowice, Łękawica i Ślemień – dodaje prezes Anna Satława.

google_news