Cieszyn Kultura i rozrywka

Brenna: Zakończono prace nad odkrytym niedawno zabytkiem | ZDJĘCIA

Fot. UG Brenna

W piątek 13 grudnia w pochodzącym z XVIII wieku kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej odbył się oficjalny odbiór prac konserwatorskich, związanych z odkryciem i renowacją najstarszej polichromii ściennej na terenie tej miejscowości.

Polichromia w absydzie prezbiterium, odsłonięta przypadkowo podczas demontażu ołtarza głównego, została pieczołowicie odrestaurowana dzięki dotacji celowej od Województwa Śląskiego w wysokości 50 000 zł.
Konserwatorzy w pierwszej kolejności oczyścili polichromię, a następnie przystąpili do jej odrestaurowania i zabezpieczenia. Równolegle zostały przeprowadzone prace związane z izolacją i odsalaniem ściany.
Odkrycie polichromii miało miejsce wiosną tego roku. Polecamy przy tej okazji lekturę tego, co do powiedzenia miała na temat odkrycia i podjętych tam kroków prowadząca tam prace Daria Pilch. Tekst można znaleźć TUTAJ.
Poniżej prezentujemy też zdjęcia, udostępnione przed UG Brenna. Omawiana polichromia, to między innymi namalowane, okalające obraz kolumny.
google_news