Wydarzenia Bielsko-Biała

Zmiany w systemie gospodarki odpadami w Bielsku-Białej. Z czym musimy się szybko oswoić?

Nowy PSZOK w Wapienicy.

Od nowego roku mieszkańców Bielska-Białej czekają zmiany w systemie gospodarki odpadami. W dużej mierze dotyczą one zasad funkcjonowania punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz mają za zadanie uszczelnić i usprawnić cały system. To, co szczególnie ucieszy bielszczan, to oddanie do użytku nowego PSZOK-u w Wapienicy.

Nowy PSZOK

Pierwsza i najbardziej wyczekiwana zmiana w 2025 r., to otwarcie nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Szyprów 8 w Bielsku-Białej. Nowy punkt wesprze dwa już istniejące – przy ulicach Krakowskiej oraz Straconki.

Dzięki doskonałej lokalizacji przy węźle drogi ekspresowej S52, z nowego obiektu będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy zachodniej części miasta, ale wszyscy zainteresowani mieszkańcy.

Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane dzięki pozyskaniu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ma zapewnić mieszkańcom dostęp do nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego obiektu.

– Dla klientów przygotowano szereg udogodnień. To: zadaszona wiata wraz z rampą dla sprawnego rozładunku i magazynowania odpadów; magazyn odpadów podzielony na trzy części (punkt napraw sprzętu przeznaczonego do ponownego użycia, magazyn odpadów niebezpiecznych oraz magazyn na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny); znany mieszkańcom Punkt Drugie Życie. Dodatkowo w nowym PSZOK-u pojawi się sprzęt, który ma zoptymalizować system zbierania, magazynowania oraz ewidencjonowania odpadów, w tym waga najazdowa, prasokontener do papieru i tektury – wylicza Katarzyna Olek, specjalista ds. edukacji ekologicznej w Zakładzie Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej.

Ciekawym urozmaiceniem będzie ścieżka edukacyjna, czyli przestrzeń, gdzie będzie można usiąść i zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi tablicami edukacyjnymi, dotyczącymi funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w mieście.

Prace budowlane na terenie wapienickiego punktu już się zakończyły. – Odbiór techniczny odbył się na początku października. Punkt posiada już pozwolenie na użytkowanie – wyjaśnia Karolina Miech, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. W tym momencie jednak nie można precyzyjnie określić daty otwarcia, choć wszyscy liczą, że nastąpi to na początku nowego roku. – Faktyczne uruchomienie jest bowiem uzależnione od uzyskania od marszałka województwa zezwolenia na zbieranie odpadów. Oczywiście wniosek już został złożony i jest na etapie procedowania – informuje naczelnik.

PSZOK przy ul. Szyprów będzie czynny w godzinach podanych w nowym regulaminie, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Informacja ta będzie dostępna na stronie www.zgo.bielsko.pl w zakładce Obsług Klienta/PSZOK oraz www.czystemiasto.bielsko-biala.pl.

Karty użytkownika

Zupełną nowością będzie elektroniczny system obsługi PSZOK-ów. Wydział Gospodarki Odpadami UM wraz z ZGO jest w trakcie jego wdrażania. Jego uruchomienie przewidziano na samym początku 2025 r. Nowa forma ewidencji usprawni zarówno przyjmowanie, jak i kontrolowanie ilości przyjmowanych odpadów.

– System służy do ewidencji ilości oddawanych odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości i opiera się na obsłudze czytników kodów QR znajdujących się na indywidualnych kartach, w które wyposażeni zostaną zainteresowani. Dzięki tzw. karcie użytkownika PSZOK, która stanie się identyfikatorem danej osoby, możliwe będzie sprawne oddanie odpadów w punkcie zbiórki. Rozwiązanie pozwala ponadto właścicielom nieruchomości na stały wgląd do historii wizyt w PSZOK-ach oraz do informacji o dostępnych limitach dla niektórych typów odpadów. Taki transparentny wgląd umożliwia wyłapywanie różnego rodzaju nieprawidłowości, np. bezprawnego oddania odpadów. System znacząco przyczyni się do zmniejszenia czasu potrzebnego na administracyjną obsługę interesanta przez pracownika w punkcie, minimalizując zbędne formalności – opisuje Karolina Miech.

– W praktyce będzie się to wiązało z otrzymaniem przez mieszkańców karty, która będzie skorelowana z bezpłatną aplikacją. Po odbiór kart będzie można zgłosić się niebawem do Wydziału Gospodarki Odpadami UM w Bielsku-Białej lub do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Natomiast mieszkańcy nieruchomości wielolokalowych będą musieli wpierw zgłosić się do swojego zarządcy po odbiór stosownego zaświadczenia dot. ponoszenia opłaty za odpady, na podstawie którego pracownicy UM lub PSZOK-u będą mogli wydać karty – objaśnia szczegóły Katarzyna Olek z ZGO.

Zmiana limitów

Od nowego roku będziemy musieli oswoić się ze zmianami w selektywnej zbiórce odpadów, obowiązującymi w PSZOK-ach.

– Zgodnie z nowymi przepisami, od przyszłego roku odzież i tekstylia będą zbierane selektywnie, czyli jako osobna frakcja odpadów. Tego typu rzeczy nie będą mogły trafiać do kontenerów czy koszy wraz z innymi rodzajami odpadów. Oznacza to, że ubrania, które straciły swoje walory użytkowe i nie nadają się do ponownego noszenia, będziemy mogli dostarczyć do PSZOK-ów. Będą tam przygotowane specjalne pojemniki, aby zebrane w sposób selektywny tekstylia mogły trafić do przetworzenia – instruuje Katarzyna Olek.

Zmiana ta jest podyktowana ogólnoświatowym problemem, związanym z produkcją tekstyliów, do której zużywa się ogromne ilości wody oraz energii. Z jednej strony jest to zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z recyklingiem tekstyliów, a z drugiej położenie akcentu na najbardziej zrównoważony sposób postępowania z tekstyliami, czyli wprowadzenie ich w ponowny obieg, np. poprzez kupowanie odzieży z drugiej ręki. Warto przypomnieć, że również od niedawna w bielskich PSZOK-ach, a dokładnie w Punktach Drugie Życie, można znaleźć odzież „z drugiej ręki”.

Dodatkowo można spodziewać się zmian w limitach odpadów remontowo-budowlanych, wielkogabarytowych oraz opon, przyjmowanych w bielskich punktach. – W przypadku odpadów remontowo-budowlanych nie będzie limitu, jeśli zostaną one wstępnie posegregowane, natomiast jeśli zostaną przywiezione jako zmieszane odpady, wówczas będzie obowiązywał zmieniony limit w zależności od rodzaju nieruchomości (jednorodzinne, wielorodzinne, rekreacyjno-wypoczynkowe oraz niezamieszkałe) – wskazuje przedstawicielka Zakładu Gospodarki Odpadami. – Przykładowo, jeżeli odpady te będą zmieszane, to obowiązuje limit 2 ton rocznie (aktualnie 8 ton) na nieruchomość. Ponadto nałożony zostaje limit 8 sztuk opon rocznie na nieruchomość zamieszkałą (dotychczas bez limitu) oraz 0,5 t rocznie na odpady wielkogabarytowe (dotychczas bez limitu). Natomiast zaznaczyć należy, że odpady wielkogabarytowe w dalszym ciągu będą odbierane sprzed nieruchomości zamieszkałych bez limitu – 4 razy w roku z nieruchomości jednorodzinnych i 12 razy w roku w zabudowie wielolokalowej. A to spore ułatwienie dla mieszkańców, które nie powinno rodzić konieczności odwiedzin w PSZOK-u z tego rodzaju odpadami – precyzuje naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami.

Proponowane zmiany mają za zadanie promować selektywną zbiórkę odpadów u źródła, a także wyeliminować problemy zgłaszane przez operatora PSZOK-ów w zakresie nadużyć ze strony osób świadczących usługi budowlane czy przeprowadzkowe. – Przyjęcie tych frakcji odpadów w PSZOK-ach na dotychczasowych zasadach generuje wysokie koszty ich zagospodarowania, zatem zmiany mają także za celu ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Uchwalono je podczas październikowej sesji Rady Miejskiej – przypomina Karolina Miech.

 

google_news