Wydarzenia Cieszyn

Przyrodnicy apelują: stop skuterom śnieżnych w rezerwatach przyrody

Offroadowcy nie dają spokoju beskidzkim rezerwatom przyrody także zimą. Dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zwróciła się do nadleśnictw z prośbą o wzmożenie kontroli w rezerwatach. Przyrodnicy apelują też do turystów i mieszkańców o zgłaszanie odpowiednim służbom zaobserwowanych naruszeń prawa na obszarach chronionych.

Zaśnieżone górskie stoki przyciągają amatorów „zimowego szaleństwa” poruszających się na skuterach śnieżnych. Pojazdy te są jednak poważnym zagrożeniem dla środowiska leśnego.

Jazda na skuterach może bowiem poważnie zakłócać równowagę ekosystemów leśnych. Zdaniem przyrodników hałas generowany przez pojazdy oraz niszczenie siedlisk dzikich zwierząt, w tym nor i miejsc lęgowych, stanowią realne zagrożenie dla przyrody. Skutery śnieżne mogą też niszczyć roślinność znajdującą się pod śnieżną pokrywą.

– Ponadto należy brać pod uwagę kwestię emisji spalin oraz przedostania się do środowiska szkodliwych substancji płynnych, takich jak paliwa i płyny eksploatacyjne. Takie szkody są szczególnie dotkliwe w rezerwatach przyrody, które wymagają szczególnej ochrony i stanowią ostoję dla dzikiej przyrody – przekonują przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

– Dotychczas prowadzone przez nas, we współpracy z leśnikami, działania ochrony czynnej, np. stosowanie naturalnych blokad tras przejazdu czy montaż tablic informacyjnych, okazały się niewystarczające. Nadal najskuteczniejszym środkiem kontroli są patrole i mandaty karne. Niestety, wciąż mamy trudności z identyfikacją i złapaniem sprawców. Dlatego ponownie zwróciliśmy się do nadleśnictw obejmujących zasięgiem Beskidy o intensyfikację zimowych patroli straży leśnej w szczególnie wrażliwych obszarach, jakimi są rezerwaty przyrody. Apelujemy również do świadków tych procederów o zgłaszanie naruszeń na miejscu odpowiednim służbom. Policji i straży leśnej – apeluje Przemysław Skrzypiec, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach i regionalny konserwator przyrody.

Przyrodnicy przypominają też, że łamanie zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi na terenach leśnych traktowane jest jako wykroczenie, zagrożone mandatem do 500 zł lub grzywną w wysokości do 5000 zł. A po udowodnieniu spowodowania istotnej szkody przyrodniczej działanie takie może być traktowane jako przestępstwo, za które grozi konfiskata pojazdu, a nawet kara więzienia.

google_news