Jeśli w czasie studiów pilnie się uczysz, pracujesz, a przy tym nie chcesz rezygnować z życia towarzyskiego, musisz opracować efektywny plan. Na szczęście istnieją sposoby, które Ci to ułatwią. Sprawdź nasze wskazówki!
Sporządź realistyczny plan działania
Zacznij od określenia swoich priorytetów. Zastanów się, co jest najważniejsze w danym tygodniu (np. kolokwium, projekt w pracy, czas z rodziną). Koniecznie korzystaj również z kalendarza – jego formę dopasuj do swoich preferencji. Możesz używać papierowych plannerów czy notatników lub sięgnąć po takie w elektronicznej formie. Warto też wprowadzić zasadę 60:40, w czym ok. 40% czasu należy pozostawić na niezaplanowane na nieprzewidziane sprawy lub odpoczynek.
Stosuj techniki planowania czasu
Pomogą Ci działać efektywnie i sprawnie. Wśród najczęściej stosowanych technik wymienia się:
1. Pomodoro (25/5/15 min)
W tym systemie pracujesz w pełnym skupieniu przez 25 minut, po czym robisz 5-minutową przerwę. Po czterech cyklach robisz dłuższą przerwę – 15-30 minut.
Taki system zwiększa koncentrację oraz pomaga uniknąć wyczerpania. To metoda, która świetnie spisuje się przy nauce do egzaminów lub pisaniu prac. Dobry pomysł to ustawienie minutnika. Ponadto w czasie 25 minut przeznaczonych na pracę, zadbaj o zero rozpraszaczy.
2. Zasada 2 minut
Jeśli jakieś zadanie ma zająć mniej niż 2 minuty (np. odpisanie na e–mail, umówienie wizyty, uporządkowanie notatek) – zrób to od razu, zamiast je odkładać na później. Dzięki temu unikniesz zaległości i szybko uporasz się z drobnymi sprawami. Stosuj tę zasadę zwłaszcza przy przeglądaniu skrzynki mailowej czy planowaniu dnia.
3. Time blocking (blokowanie czasu)
Tutaj chodzi o planowanie dnia w blokach czasowych przeznaczonych tylko na jedno konkretne działanie – np. 10:00-12:00: nauka, 13:00-17:00: praca, 18:00-19:00: odpoczynek. Taki system pozwoli Ci cieszyć się przejrzystą strukturą dnia. Ponadto
pozwala uniknąć „przeplatania” nauki z rozrywką lub innymi rozpraszaczami. Oczywiście bloki nie muszą mieścić się w wymienionych ramach. Warto jednak zaplanować je z marginesem czasowym, np. 5–10 minut między zadaniami. W takim dzieleniu czasu pomoże Ci nowoczesny smartfon (sprawdź, który spełni Twoje oczekiwania: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-artykul-smartwatch-damski-ranking.bhtml).
Sprawne łączenie obowiązków
Postaraj się znaleźć pracę, praktyki lub staż związane z kierunkiem Twoich studiów. Dzięki temu nabędziesz praktyczne umiejętności, które uzupełnią Twoją wiedzę teoretyczną. Co więcej, to szansa na znalezienie tematu pracy dyplomowej lub zaliczeniowej. Uwzględnij, że nawet płatny staż w niepełnym wymiarze godzin zapewni Ci nowe doświadczenie oraz da szansę na poznanie danej branży.
Wyrób sobie również nawyk wykorzystywania czasu w komunikacji miejskiej, kolejce czy przerwie lunchowej na przyswajanie wiedzy. Jak to zrobić? W podróży możesz słuchać podcastów edukacyjnych z tematów, które masz na studiach czy korzystać z aplikacji do fiszek do szybkiego powtarzania pojęć. Ponadto warto przeglądać własne notatki umieszczone w chmurze. Taka nauka jest mniej uciążliwa niż celowe zasiadanie do notatek przy biurku. Wystarczy 15 minut przyswajania wiedzy w ten sposób, ale osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Zawsze dbaj więc o to, aby mieć pod ręką materiały naukowe, z których można skorzystać w dowolnej chwili. Możesz odtwarzać je na telefonie lub wygodniej – na tablecie (zajrzyj tutaj, aby wybrać odpowiedni: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-tabletow.bhtml).
Dbaj o równowagę życiową
Zawsze uwzględniaj w swoim planie czas na relacje z bliskimi i znajomymi. Nie zaniedbuj także swoim pasji. Bliskie relacje i aktywności, które sprawiają Ci przyjemność, poprawią Ci nastrój oraz dadzą motywację do dalszego działania. Jak to zrobić? Zarezerwuj w kalendarzu czas na spotkania z rodziną, przyjaciółmi lub partnerem (np. wieczór filmowy raz w tygodniu). Ponadto wygospodaruj przynajmniej 15–30 minut dziennie na hobby (muzyka, książka, sport, rysowanie). Traktuj czas wolny jak obowiązek – wpisz go do planu, tak jak zajęcia czy pracę.