Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu przechodzi właśnie energetyczną metamorfozę. Inwestycja ma jednak nie tylko znacząco ograniczyć zużycie energii, ale także poprawić komfort nauki i pracy.
– To jedno z największych zadań energetycznych prowadzonych obecnie w naszych szkołach. Całkowita wartość inwestycji przekracza 8,5 mln zł – podkreśla Mieczysław Szczurek, wicestarosta cieszyński.
Przedsięwzięcie obejmuje kompleksową termomodernizację budynków oraz całkowitą zmianę systemu ogrzewania. Dotychczasowe kotły gazowe zostaną zastąpione nowoczesnymi, gruntowymi pompami ciepła wykorzystującymi energię odnawialną.
Zakres robót jest bardzo szeroki. Na szkolnym boisku wykonano już odwierty i zamontowano sondy gruntowe stanowiące dolne źródło ciepła. Obecnie trwa odtwarzanie nawierzchni boiska po zakończeniu robót. Znacznie zaawansowane są również prace przy górnym źródle ciepła i automatyce sterującej. Zakończono ponadto ocieplanie dachu warsztatów szkolnych, na którym do końca września zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna.
Zakończyły się także roboty obejmujące m.in. osuszenie i zabezpieczenie murów zabytkowego budynku głównego. Wykonano izolację przeciwwilgociową, odwodnienia oraz ocieplonie. Prace prowadzono również w piwnicach, gdzie osuszano i odgrzybiano ściany.
Nowy wygląd zyskała także sala gimnastyczna, w której ocieplono podłogi, docieplono ściany zewnętrzne i wykonano nową elewację.
Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień. Projekt zakłada, że w jej efekcie roczne zużycie energii zmniejszy się o ponad 30 procent. Rezultatem będzie jednak nie tylko ograniczenie kosztów funkcjonowania szkoły, ale także poprawa warunków nauki uczniów oraz pracy nauczycieli.
Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 8,5 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to 5 mln 230 tys. zł, natomiast wkład własny powiatu cieszyńskiego wynosi prawie 3 mln 280 tys. zł. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.





