Trzy miejscowości na terenie gminy Brzeźnica zmagają się ze szczególnym natężeniem negatywnych zjawisk, między innymi ubóstwa, alkoholizmu, a nawet przestępczości. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy ma być realizacja gminnego programu rewitalizacji. Zaplanowano w nim przedsięwzięcia, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców.
Opracowanie programu rewitalizacji dla brzeźnickiej gminy poprzedziła analiza jej sytuacji społecznej i gospodarczej. Okazało się, że największe nasilenie oraz zagęszczenie negatywnych zjawisk występuje w samej Brzeźnicy, a także w Kossowej i Sosnowicach. W dużym stopniu pokrywa się to z wynikami przeprowadzonych badań ankietowych, choć te nie są zbyt miarodajne, bo formularze wypełniło tylko 119 osób. Najwięcej z nich (prawie połowa) wskazało, że obszarem, który powinien zostać poddany rewitalizacji jest Kossowa, 25 procent postawiło na Brzeźnicę, a ponad 13 na Sosnowice.
Ostatecznie zapadła decyzja, że ponieważ w samą stolicę gminy inwestuje się już i tak bardzo dużo, działania rewitalizacyjne powinny się skupić na dwu pozostałych wioskach. Tak przynajmniej zapisano w programie rewitalizacji. W rzeczywistości jednak to właśnie w Brzeźnicy szykuje się najwięcej przedsięwzięć, tyle tylko, że określono je jako uzupełniające. O ważniejszych z nich już pisaliśmy, ponieważ są to od dłuższego czasu planowane inwestycje, które mają służyć mieszkańcom całej gminy: utworzenie centrum komunikacji zbiorowej w budynku zabytkowego dworca kolejowego i na przyległym do niego terenie, adaptacja pomieszczeń w Zespole Szkolno-Przedszkolnym na żłobek i nowe oddziały przedszkolne, budowa ośrodka rehabilitacyjno-medycznego.
Największym przedsięwzięciem w Kossowej ma być zagospodarowanie zaniedbanego parku dworskiego na cele rekreacyjne i turystyczne. W planach jest między innymi wykonanie alejek spacerowych i edukacyjnych, montaż małej architektury oraz sceny, pielęgnacja istniejącego drzewostanu, nasadzenie roślin ozdobnych. Dodatkowo stowarzyszenie Kossowa Od Nowa zamierza pozyskać środki na utworzenie tam siłowni pod chmurką, a także zakup konstrukcji i urządzeń, które ułatwią organizację różnego rodzaju imprez kulturalnych oraz rekreacyjnych – drewnianych pawilonów, namiotu wystawowego, projektora filmowego, sprzętu nagłaśniającego i multimedialnego.
Przewidziane w Sosnowicach inwestycje to rozbudowa szkoły o salę gimnastyczną z zapleczem socjalnym oraz utworzenie ścieżki zdrowia, czyli długiej na kilometr dróżki spacerowej z rozmieszczonymi wzdłuż niej ławeczkami i urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. W programie rewitalizacji uwzględniono także projekt, który będą realizować prywatni inwestorzy – Małgorzata i Paweł Gubałowie. Chcą oni wybudować w Sosnowicach stadninę koni.
Przedsięwzięcia rewitalizacyjne nie będą się bynajmniej ograniczały do wymienionych powyżej miejscowości. Zaplanowano również budowę ścieżek rowerowych wzdłuż kanału Łączany-Skawina, wymianę lamp ulicznych w całej gminie na energooszczędne oraz renowację parku pałacowego w Paszkówce. Tę ostatnią inwestycję przeprowadzi właściciel pałacu.