“Zatrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski” – to temat konferencji, która odbyła się w Ustroniu. Główni organizatorzy – Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca i Uzdrowisko Ustroń – chcą doprowadzić do rzeczywistej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Aby to zrobić, potrzeba nieustannej dyskusji, edukacji społecznej, stałego monitoringu zanieczyszczeń, ale także bardziej konkretnych działań. O nich właśnie była mowa pod Równicą.
– Zanieczyszczone powietrze to olbrzymi problem naszego kraju, powodujący corocznie śmierć tysięcy Polaków i pogorszenie się stanu zdrowia niemal całej populacji. Nie możemy dłużej zwlekać. Rozwiązywanie tego problemu musimy zacząć natychmiast – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, kardiolog, współzałożyciel i obecny prezes zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.
W pierwszej części konferencji można było wysłuchać wykładów dotyczących wpływu smogu na zawały serca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego, a także na demografię czy ekonomię, w drugiej natomiast dyskutowano o konkretnych rozwiązaniach możliwych do wprowadzenia w perspektywie lokalnej i krajowej. Propozycji działań, wzorowanych na niektórych polskich miastach i gminach czy krajach zagranicznych, nie brakowało. Ich lista ma być przekazana parlamentarzystom, radzie ministrów i samorządom.
Wśród dobrych praktyk już stosowanych w kraju i poza jego granicami wyliczono: wymianę ogrzewania na ekologiczne, budowę domów pasywnych, termoizolację obiektów, ograniczenie wjazdu pojazdów do centrów miast, szczególnie tych, które nie spełniają norm emisji spalin, a ponadto skuteczniejsze egzekwowanie przestrzegania prawa w zakresie odpowiedniego ogrzewania, na przykład poprzez drony, jak również budowanie oczyszczaczy powietrza – tzw. wież antysmogowych czy podejmowanie działań obywatelskich, polegających przykładowo na wysyłaniu listów do sąsiadów-trucicieli.
Autorką zdjęć jest Dorota Krehut-Raszyk