Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Seniorze, przejrzyj na oczy!

Pogorszenie jakości widzenia wśród osób starszych to powszechny problem. Przywykliśmy przyjmować go jako nieuniknioną konsekwencję upływu czasu i sporo w tym racji. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy biernie czekać, aż całkowicie stracimy zdolność samodzielnego widzenia. Jest wiele sposobów, dzięki którym możemy znacząco poprawić swój komfort w tym aspekcie życia.

Duże znaczenie dla wzroku ma higiena i dobre nawyki związane z pielęgnacją narządu wzroku. Pamięć o kilku żelaznych zasadach może znacząco spowolnić lub nawet zahamować rozwój niektórych dolegliwości. Pozornie banalne, codzienne czynności, wykonywane regularnie, stanowią klucz do zdrowych oczu.

– Osoby starsze mają tendencję do bagatelizowania swojej wady wzroku, czyli na przykład przez lata noszą soczewki okularowe o tej samej mocy, kupują okulary na bazarach i w nieskończoność odwlekają wizytę u specjalisty. A przecież jedynie wizyta u okulisty, który rzetelnie zdiagnozuje wadę wzroku, daje szanse na wykrycie i zahamowanie istniejących schorzeń, i to nie tylko okulistycznych. Troska o oczy w wieku dojrzałym jest szczególnie ważna, gdyż bez samokontroli i regularnych wizyt u okulisty trudno utrzymać narząd wzroku w dobrej formie, a nawet drobna wada, niewykryta odpowiednio wcześnie, może przekształcić się w poważny problem – tłumaczy dr n med. Agata Plech, ordynator oddziału okulistycznego w nadolziańskiej lecznicy.

Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednią wilgotność pomieszczenia, w którym najczęściej przebywamy. Osoby starsze znacznie częściej cierpią bowiem z powodu zespołu suchego oka, gdyż produkują mniej łez. Z tego względu skarżą się na pieczenie, uczucie dyskomfortu podczas mrugania i „piasek” wyczuwany pod powiekami. Specjaliści szacują, że te dolegliwości mogą dotyczyć nawet 35 procent populacji świata, co pokazuje, jak powszechny jest to problem. Oprócz nawilżacza powietrza, dobrym rozwiązaniem będzie także regularne stosowanie specjalnych kropli do oczu, najlepiej z kwasem hialuronowym, które ukoją i zregenerują zewnętrzne tkanki gałki ocznej.

Seniorzy aktywnie korzystający z komputerów i smartfonów powinni pamiętać, że elektroniczne urządzenia przyczyniają się do zmęczenia narządu wzroku i – niewłaściwie użytkowane – mogą spowodować pogłębienie istniejącej już wady. Z tego względu należy pamiętać, aby utrzymywać odpowiedni dystans od komputera – co najmniej 50 cm – oraz starać się co kilkanaście minut odwracać wzrok od monitora i spoglądać w dal. Taki zabieg przyniesie ulgę napiętym mięśniom oka.

Częstym błędem jest także brak odpowiedniego oświetlenia, nie tylko podczas pracy z komputerem, ale również w trakcie czytania. Korzystając z urządzeń elektronicznych wieczorem lub w nocy, powinniśmy zadbać o dodatkowe źródło światła – włączyć lampkę lub najlepiej przenieść pracę na godziny poranne lub popołudniowe, gdyż światło dzienne pomaga w lekturze i nie obciąża narządu wzroku. Wskazana jest również gimnastyka oczu, która pomoże zachować nasz wzrok w dobrej formie. Nasze oczy, tak jak i ciało, potrzebują treningu, aby dłużej zachować sprawność. Proste ćwiczenia wykonywane regularnie, w krótkiej perspektywie rozluźniają i przynoszą ulgę zmęczonym oczom, w długiej – wzmacniają mięśnie gałek ocznych. Jakie je wykonywać? Możliwości jest wiele, poczynając od kreślenia oczami ósemek, fal i kółek po tak zwany palming, czyli technikę relaksacyjną polegającą na przysłanianiu oczu dłońmi i przywoływaniu w myśli przyjemnych wydarzeń.

– Czasami, pomimo regularnych ćwiczeń wzmacniających narząd wzroku, odpowiedniej diety i dużej ilości ruchu, pojawiają się niepokojące objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Mogą to być mroczki, plamki, błyski, a także czasowe zamglenia lub ograniczenie pola widzenia. Obserwując u siebie takie symptomy, należy bezzwłocznie zgłosić się do okulisty, gdyż mogą to być pierwsze sygnały poważnej choroby, takiej jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej – radzi dr n med. Agata Plech.

google_news