Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Innowacyjne rozwiązanie dla pacjentów Podbeskidzia

Jaskra to choroba, w której na skutek różnych czynników dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a w konsekwencji do zawężania pola widzenia i później utraty wzroku.

W Polsce to schorzenie jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Poza powszechnie stosowanymi metodami leczenia jaskry (krople do oczu, zabiegi laserowe) w wybranych ośrodkach w Polsce pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnego zabiegu z wykorzystaniem mikroimplantu iStent. Co ciekawe, rozwiązanie to jest dedykowane również pacjentom chorującym jednocześnie na jaskrę i zaćmę.

Na czym polega taki zabieg?

Podwyższone ciśnienie w oku pacjenta jest jednym z głównych czynników rozwoju jaskry a leczenie choroby zasadniczo koncentruje się na obniżaniu tego ciśnienia. W trakcie zabiegu z wykorzystaniem mikroimplantu iStent, w oku tworzy się nowa droga cieczy, która bezpośrednio wpływa na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. iStent to innowacyjne rozwiązanie, które może pomóc w ograniczeniu lub całkowitej eliminacji stosowania kropli przeciwjaskrowych.

Czy wspomniane krople są aż tak uciążliwe dla pacjenta?

Wszystko zależy od systematyczności, zdrowia, oczekiwań i stylu życia pacjenta. Warto jednak podkreślić, że skuteczność kropli zależy od ich prawidłowego stosowania. Pacjent musi pamiętać aby codziennie, w stałych odstępach czasu zakrapiać oczy i to nie przez miesiąc czy rok, ale przez całe życie. 

Kto może poddać się takiemu zabiegowi?

Jest to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy jednocześnie chorują na jaskrę i zaćmę. Podczas jednego zabiegu chirurg usuwa zaćmę i wszczepia iStent – taki zabieg trwa nieco dłużej natomiast nie powoduje większego dyskomfortu dla pacjenta. Na pewno jest to też zabieg dla pacjentów, którzy mają problem z regularnym kropieniem oczu lub ich nie tolerują oraz tych u których mimo stosowanych leków następuje rozwój jaskry. 

Jak z tego widać współistnienie zaćmy i jaskry nie jest konieczne. Czy taki zabieg niesie ze sobą większe ryzyko?

Wszczep iStent może przynieść ulgę pacjentowi z jaskrą. Ale warto pamiętać, iż  procedura łączona usuwa kilka schorzeń oczu równocześnie, a wykonanie zabiegu łączonego ogranicza ryzyko powikłań pooperacyjnych i skraca czas rekonwalescencji po zabiegu. Warto podkreślić, że pacjent decydujący się na zabieg usunięcia zaćmy (łączony lub nie) poprzez odpowiedni wybór soczewki może skorygować również wadę wzroku. A więc jeden zabieg może przynieść naprawdę wiele korzyści. 

Czy to prawda, że OKULUS PLUS to jedyny ośrodek na Podbeskidziu, w którym można wykonać taki zabieg?

Jesteśmy jedynym ośrodkiem na Podbeskidziu i jednym z niewielu w kraju, w którym można wykonać zabieg z wykorzystaniem iStent. Zabiegi wykonywane są przez ordynator oddziału, która specjalizuje się w chirurgii zaćmy i jaskry – jest także jednym z pierwszych chirurgów w Polsce, która podjęła się i z sukcesem wykonała zabiegi łączone.

Czy zabiegi są refundowane?

Zabiegi łączone z iStent – myślę tu o współistniejącej zaćmie i jaskrze – są refundowane w ramach NFZ. Pacjenci, którzy posiadają ubezpieczenie, po przejściu specjalistycznych badań mogą mieć taki zabieg wykonany w ciągu 1-2 miesięcy.

Rozmowa z Krzysztofem Machą,

dyrektorem ośrodka OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsku Białej.

google_news