Jutro rusza XXVIII Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej w Cieszynie, w której z roku na rok uczestniczy coraz liczniejsza grupa osób zainteresowanych bogactwem naszego kraju i tajnikami polskiej mowy. Jej organizatorem jest Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Do Cieszyna przyjechało prawie 200 osób z 30 krajów świata, m.in. Argentyny, Brazylii, Gruzji, Indonezji, Kanady, Paragwaju czy Stanów Zjednoczonych, a także ponad 60 studentów z Chin z uczelni partnerskich UŚ. Codziennie, przez cały sierpień, będą uczyć się języka polskiego na zajęciach, które nastawione są przede wszystkim na kształcenie ich umiejętności komunikacyjnych. Będą też uczestniczyć w wykładach, konwersatoriach i seminariach z zakresu historii, literatury, sztuki, kultury, przemian społecznych i gospodarczych, sytuacji politycznej w Polsce oraz wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Uroczysta inauguracja kursu nastąpi 1 sierpnia o 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W wydarzeniu udział wezmą prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski, przedstawiciele władz Cieszyna i województwa śląskiego, reprezentanci organizacji kulturowych, instytucji pożytku publicznego, służb mundurowych oraz zaproszeni goście. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. zw. dr hab. Andrzej Noras, prorektor UŚ ds. badań naukowych.
Nie braknie też sztandarowych wydarzeń towarzyszących letniej szkole. Będzie to sprawdzian z polskiego oraz Wieczór Narodów, które odbędą się 15 sierpnia. Cudzoziemcy zmierzą się z tekstem dyktanda, a laureat pierwszego miejsca otrzyma bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole w Cieszynie. W czasie Wieczoru Narodów natomiast studenci zaprezentują zgromadzonej na cieszyńskim rynku publiczności swe kraje. Każdy z nich zrobi to na swój sposób, nie zabraknie śpiewów, tańców, pokazów strojów, nauki podstawowych zwrotów, konkursów i degustacji różnorodnych kuchni z całego świata.