Kultura i rozrywka Żywiec

Krzyżowa: Od pasji do muzeum

Fot. Paweł Szczotka

W połowie maja w Krzyżowej podwoje otworzyło Muzeum Na Rozdrożu Wsi Krzyżowa i Krzyżówki. Przybywając w to miejsce, można się przenieść w czasie o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat wstecz.

Pomysłodawcą stworzenia tego nietypowego muzeum jest Stanisław Dunat, pasjonat historii i kolekcjoner, wraz ze Stowarzyszeniem Na Rozdrożu Wsi Krzyżowa i Krzyżówki. Stanisław Dunat od wielu lat gromadził przeróżne eksponaty związane z przeszłością Krzyżowej i okolic. Potem pojawiło się marzenie, aby skarby pokazać całemu światu. Tak powstał pomysł stworzenia muzeum, na które stowarzyszenie pozyskało specjalny grant. Wiosną tego roku przystąpiono do przygotowania pomieszczeń i w połowie maja udało się otworzyć jego podwoje.W czterech pomieszczeniach muzeum można obejrzeć między innymi stałą ekspozycję „Historia Krzyżowej na fotografiach i starodrukach”. Wśród prezentowanych starych dokumentów jest na przykład spis uczniów miejscowej szkoły z 1890 roku wraz z ocenami czy szereg unikatowych zdjęć. W kolejnych pomieszczeniach zobaczyć można starannie przygotowaną izbę góralską z przełomu XIX i XX wieku – z łóżkiem, kołyską, stołem i piecem z garnkami oraz zerknąć na warsztat rzemieślniczy i narzędzia stolarza.

Udało nam się tutaj zebrać i ocalić od zapomnienia między innymi dawne góralskie ubrania, przedmioty gospodarstwa domowego i narzędzia pracy. Staraliśmy się jak najdokładniej zrekonstruować dawną izbę góralską czy warsztat rzemieślniczy, dbając o najmniejsze detale. Oprócz tego, że można do nas przychodzić i popatrzeć na te wszystkie eksponaty, organizujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z etnografii i historii naszego regionu – mówi Stanisław Dunat.

Muzeum mieści się w Krzyżowej przy ulicy Jana Pawła II 149, na parterze budynku wielofunkcyjnego, gdzie usytuowano między innymi bibliotekę. To dokładnie przy skrzyżowaniu dróg w kierunku Krzyżówek i Korbielowa. Placówka czynna jest w środy od 11.00 do 15.00 oraz w soboty od 13.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny. Jeśli ktoś chce przybyć do muzeum w innym terminie, może się skontaktować ze Stanisławem Dunatem pod numerem telefonu 669-397-024. Na pewno chętnie znajdzie czas, aby pokazać zbiory i opowiedzieć o nich, jak też o historii Krzyżowej.

google_news