Policjanci w całym kraju szykują się do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą czuwać nad bezpieczeństwem kwestujących oraz osób, które zechcą wziąć udział w organizowanych z tej okazji imprezach. 13 stycznia na ulicach powiatu cieszyńskiego pojawi się większa liczba patroli.
Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, a ponadto dbać będą o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, jak również prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.
Jak rozpoznać wolontariuszy WOŚP i odróżnić ich od osób, które ewentualnie będą chciały podszyć się pod nich?
– Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, swoim adresem. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza. Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy wolontariusz musi nosić go w widocznym miejscu, a skarbonka powinna być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze – wyjaśnia Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki.
– W razie wystąpienia podejrzeń, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy o kontakt z policją lub strażą miejską. Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu – dodaje Krzysztof Pawlik.