Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Adam Michnik, Wojciech Jagielski, Antoni Kroh. Literackie spotkania na polsko-czeskiej granicy

Fot. mat. pras. / Kino na Granicy

Kino na Granicy ogłosiło program spotkań i debat dotyczących środkowoeuropejskiej literatury i reportażu literackiego z Polski, Czech, Słowacji i Węgier – “Literatura na Granicy”. Cykl odbędzie się już po raz szósty. Wśród gości znajdą się Adam Michnik, Wojciech Jagielski, Antoni Kroh, Michal Hvorecký, Irena Dousková i Markéta Pilátová.

Autorem tegorocznego programu “Literatury na Granicy” jest jest zespół w składzie: Teresa Drozda, Łukasz Grzesiczak i Anna Maślanka, pracujący pod kierownictwem Andrzeja S. Jagodzińskiego. Proponuje on trzy cykle tematyczne.

Pierwszy to debaty szwejkowskie, w ramach których, przy okazji setnej rocznicy śmierci i sto czterdziestej rocznicy urodzin Jaroslava Haška uczestnicy zastanowią się, w jaki sposób dobry wojak Szwejk i poświęcony mu powieściowy cykl naznaczył Czechów oraz całą Europę Środkową. W planach jest dyskusja na temat przekładów (Szwejk w krajach Wyszehradu), narodowego stereotypu Czecha (Czy Czechom przeszkadza „gęba” Szwejka?) oraz podejścia do bohaterstwa i patriotyzmu w krajach Wyszehradu („Szwejkowanie” czy „kamienie na szaniec”?). Wśród panelistów debat szwejkowskich będą m.in. Agnieszka Holland, Antoni Kroh, Mária Ferenčuhová, Martin M. Šimečka, Irena Dousková i Adam Michnik.

Oprócz tego w programie znalazły się dwie debaty specjalne. W ramach pierwszej z nich reportażyści Wojciech Jagielski, Lukáš Onderčanin oraz Weronika Gogola rozmawiać będą o tym, ile jest fikcji w literaturze non-fiction. Druga, zatytułowana “Pięknosmutnienie” (od czeskiego tytułu jednej z książek Bohumila Hrabala), poświęcona będzie pamięci reżysera Jiříego Menzla, a wśród uczestników znajdą się Míla Řádová, Andrzej S. Jagodziński, Magda Vášáryová, Martin Šulik i Jaromír Hanzlík.

Nowością w programie literackim Kina na Granicy jest cykl “Historia (nie)jednej książki”, poświęcony konkretnym polskim, czeskim, słowackim, węgierskim i ukraińskim tytułom, o których organizatorzy rozmawiać będą z ich autorami, ale również tłumaczami, wydawcami i krytykami literackimi. Autorzy książek zaprezentowanych w cyklu to Krzysztof Varga, Jurij Andruchowycz, Michal Hvorecký, Irena Dousková oraz István Kemény. Jurij Andruchowycz pokaże również swoje muzyczne oblicze i wystąpi w trakcie festiwalu ze swoim zespołem Karbido.

Nie zabraknie też cyklu “Literatura w samo południe”, w którym publiczność spotyka się z pisarzami oraz poznaje wydane niedawno, zasługujące na uwagę publikacje. W planie są rozmowy na temat książek „Siła bezsilnego” Václava Havla, „Ciemna strona” Markéty Pilátovej, „Holland. Biografia od nowa” Karoliny Pasternak oraz „Praga in flagranti” Zbigniewa Macheja, a także spotkania z poetką Márią Ferenčuhovą i poetą Bronisławem Majem. Organizatorzy liczą również na przyjazd Mariusza Szczygła oraz Davida Černego, choć nie potwierdzili oni jeszcze ostatecznie swojego udziału.

Dopełnieniem bogatego literackiego programu będzie wieczór poświęcony pamięci zmarłego niedawno, związanego z Cieszynem poety, dyplomaty i działacza kultury, wielokrotnego gościa Kina na Granicy – Jerzego Kronholda.

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż puli akredytacji w promocyjnej cenie.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Michnik naszim literatem jest.