Porady i inspiracje

Addie LaRue i jej niewidzialne życie

Młodzi ludzie wpatrzeni w ekraniki swoich telefonów, coraz mniej chętnie czytają papierowe książki. Jaka jest na to rada? Wydaje mi się, że naprawdę dobre książki dla młodzieży, powinny stać się tu skutecznym antidotum. Taką pozycją jest np : “Niewidzialne życie Addie LaRue”.

1. W kręgu niewidzialnego życia Addie LaRue

2. Czy warto być zapamiętanym?

3. Gallant – tajemniczy dom

4. Książki wzbudzające emocje

W kręgu niewidzialnego życia Addie LaRue

Poznajcie historię Addie. W księgarniach zagościła powieść pt. Niewidzialne Zycie Addie LaRue . Jej autorką jest Victoria Schwab, jedna z najpopularniejszych twórczyń książek dla młodzieży. Jej powieści to dobre książki fantasy, ponieważ zawsze niosą ze sobą ważne przesłania.

A wszystko zaczyna się jak w bajce. W siedemnastowiecznej Francji mieszka młoda dziewczyna imieniem Adeline. Nastolatka ma wyjść za mąż. Dziewczyna wcale tego nie pragnie. Młoda Addie miała do wyboru  egzystencję u boku męża, i wygodne lecz nudne życie lub wolność. Ucieka sprzed ołtarza. I wtedy pojawia się ktoś. Jego specyficzną obecność, dziewczyna będzie odczuwała przez długie lata. Nie wiadomo, kto to taki, jaka jest jego przeszłość, jego przeżycia ani jego uczucia. Przedstawia się jako Luc i oferuje jej możliwość wiecznego życia, w zamian za jej duszę. Tytułowa bohatera jest bliska oddania swej duszy. Addie decyduje jednak, że nie przyjmie tej propozycji. Luc mówi, że będzie żyła wiecznie, ale nie zostanie przez nikogo zapamiętana. I taki jest właśnie początek niewidzialnego życia Addie LaRue. To oznacza dla niej tragedię, ponieważ bycie zapamiętaną lub zapamiętanym, oznacza normalne życie.

Tajemniczy Luc przychodzi w każdą rocznicę rozpoczęcia niewidzialnego życia Addie LaRue, i pyta czy zgadza się podpisać piekielną umowę. Ale jej niezłomność trwa nadal. Woli wieść samotny żywot, niż przystać na propozycję swojego demonicznego znajomego.

Czy warto być zapamiętanym? Historia życia Addie skłania do refleksji

Tak mija stulecie za stuleciem. Życie dziewczyny jest puste, a w swoim sercu marzy o tym, by powrócić do normalności. Trwa w samotności, zanim Addie odwiedzi ukrytą w nowojorskich uliczkach księgarnię. Tam spotyka chłopaka, który ją zapamiętuje. Jak skończyła się historia Addie? Nie będziemy tego zdradzać.

Warto podkreślić, że opowiadanie Victorii Schwab budzi szereg poważnych pytań i od samego czytelnika zależy, jak na nie odpowie. Czy niewidzialne życie Addie daje jej szczęście? Czy tylko ponowne pokochanie piękna świata, oznacza pełne życie? Czy gwarancja nieśmiertelnego życia daje receptę na szczęście? W historii Addie odpowiedzi na te pytania nie ma wprost. Zależą one od odbiorcy, jego punktu widzenia. Musi podjąć próbę zrozumienia, jak jest naprawdę.

Styl pisania autorki zafascynuje nastolatków

Baśniowy klimat, bolesny obraz miłości, to, jakich bohaterów wykreowała autorka książki, zachęca do jej przeczytania. Pisarka przedstawiła każdego bohatera tak, jakby wiedziała jak funkcjonuje jego umysł, znała jego motywacje. Bardzo pięknie oddała wręcz magiczną otoczkę nowojorskiego, nowoczesnego świata.  Z wielką chęcią przeczytałabym opowiadania w podobnym klimacie. Jestem ogromną zwolenniczką wykreowanych bohaterów, takich jak w “Niewidzialnym życiu Addie LaRue”.

Oliwia. Jej życie jest podobne do niewidzialnego życia Addie

Wszyscy, którzy pokochali historię Addie, jej przeszłość i teraźniejszość z pewnością zainteresuje inna książka tej samej autorki.

Gallant to piękna historia  o milczeniu, wyobraźni, strachu i samotności. Także nie można odmówić jej baśniowego klimatu. Samotność bywa czasem przyjemniejsza, niż życie wśród nieprzyjaznych ludzi. Bohaterką jest czternastolatka, mieszkająca w szkole z internatem. W jej życiu panuje pustka Jej imię to Oliwia. W pewnym sensie także prowadzi niewidzialne życie. Dziewczynka nie mówi. Nie jest jednak nudna. Wręcz przeciwnie. Jest fascynującą bohaterką, Jej przeżycia rozgrywają się w jej umyśle. Okazuje się jednak, że Oliwia nie jest do końca sierotą. Odnajduje bowiem pamiętnik jej matki. Dowiaduje się o jej zmaganiach z niełatwą przeszłością. Wkrótce otrzymuje list zapraszający ją do domu nazywanego Gallantem. Ma to być ponoć posiadłość w jej rodzinnej wiosce. Oliwia przyjeżdża, ale zastaje dom pusty. Wkrótce okazuje się, że zamieszkują ją martwiaki – dusze zmarłych. I znowu niewidzialne życie! Jednak dziewczynka umie się z nimi zaprzyjaźnić. Dostajemy opowieść dotyczącą strachu, ale także nadziei. Namawiam na jej przeczytanie także dlatego, że porusza temat osób z niepełnosprawnością.

Książki dla młodzieży Wydaje Nam Się to naprawdę dobry gatunek literatury dla młodych czytelników. Wiele z nich to książki fantasy. Są pełne baśniowego klimatu, wzbudzają  zarazem uczucie zaintrygowania jak i uczucie strachu.  Poruszają one trudne sprawy, nieśmiertelności, przemijalności życia, oraz jego ulotności.  Poruszanie tematu życia, samotności i śmierci, nie jest łatwe dla nastolatka. Osoby kochające czytanie, z pewnością chętnie sięgną po książki dla młodzieży wydawnictwa Wydaje Nam Się. Będą musieli sami odpowiedzieć sobie na postawione w nich pytanie, co naprawdę oznacza pełne życie, jego trudności i szczęśliwe chwile.

google_news