Wydarzenia Bielsko-Biała

Akcja kapitulacja. Bandy na motocyklach robią co chcą

Ci leśni bandyci pod Błatnią o mało nie rozjechali turystów. Dla policjantów i strażników leśnych łapanie takich degeneratów jest zbyt trudne. A dla ustawodawcy to zjawisko nie jest żadnym problemem, bo nic z nim nie robi. Czas więc oddać las we władanie miłośników nielegalnej jazdy w terenie?

Polskie służby są bezradne wobec tych, którzy niszczą nasze lasy. Taki wniosek nasuwa się już nie tylko ze zwykłych obserwacji, ale też oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli Lasów Państwowych.

Podczas niedawnej sesji Rady Powiatu Bielskiego goszczono Izabelę Pigan, zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsko. Okazję wykorzystała radna Janina Janica-Piechota, zwracając uwagę na problemy gminy Wilkowice z samochodami jeżdżącymi po terenach leśnych oraz kradzieżami drewna. Jak stwierdziła, miejscowy urząd gminy przyjmuje wiele takich zgłoszeń. – W gminie Wilkowice słyszy się już o masowych kradzieżach – oznajmiła.

– Popyt na drewno jest w istocie zwiększony. Kradzież się zdarzają, ale mamy tylko incydentalne zgłoszenia. Gdy zgłasza się nam kradzież, to jest powiadamiana policja. Są sytuacje, że udaje się dojść do sprawy. Były nawet pojedyncze przypadki, że nałożono i mandat, i odzyskano drewno – mówiła wiceszefowa Nadleśnictwa Bielsko. – Obawiam się, że większość przypadków kradzieży dotyczy lasów prywatnych, gdzie nadzór jest mniejszy, a to właściciel jest odpowiedzialny za sytuację na swoim terenie – uzupełniła. Szkopuł w tym, że nawet jeżeli właściciel lasu powiadomi policję o wizycie złodzieja, to wartość skradzionego drewna z reguły jest tak niska, że taka kradzież nie jest kwalifikowana jako przestępstwo. W praktyce więc większość leśnych złodziei pozostaje bezkarna.

Po raz kolejny okazało się także, że nasze służby co najwyżej się tylko przyglądają leśnym bandom motocyklistów i quadowców, które zawłaszczają sobie nasze najcenniejsze przyrodniczo lasy, szczególnie w terenie górskim. – Na większości wjazdów są ustawione rogatki lub znaki, zakazujące ruchu. Jednak są osoby, które zakazów nie przestrzegają w sposób świadomy. Znacznie rzadziej są to osoby, które mają samochody, bo w ich przypadku z reguły chodzi o parkowanie 20-30 metrów za znakami. Znacznie większym problemem są motocykliści i osoby, które jeżdżą na quadach. To proceder bardzo trudny do uchwycenia i wytępienia, ponieważ są to osoby bardzo zdeterminowane, z założenia nieprzestrzegające prawa, wręcz bawiące się z policją i strażą leśną trochę w „policjantów i złodziei”. Nasza straż leśna permanentnie patroluje obszary leśne, nakładając mandaty w ekstremalnych sytuacjach, ale głównie udziela pouczeń. Niestety, tych strażników jest tylko dwóch i siłą rzeczy, przy tak dużym zagęszczeniu populacji, to ta presja będzie zawsze. Staramy się prowadzić nie tylko interwencje, ale też rozmaite akcje uświadamiające. Niestety, część osób będzie lekceważyła wszelkie zakazy i pouczenia… – nie kryła Izabela Pigan.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
82 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Malina
Malina
2 miesięcy temu

Policja żywiecka ma w głębokim powazaniu zgłoszenia tego typu. Cały sezon letni w soboty, niedziele, wolne dni motocyklowi i****i jezdzą po Grojcu. Słychac ich na kilometry. Jeżdżą kladami po miescie. Miejscowi tretuarowi zwani policja nic z tym nie robią. Bo wiekszość z tych imbecyli na motorach to ich kumple do piwa w Zywieckiej. (

Polak
Polak
2 miesięcy temu

UWAGA NIELEGALNE BANDY Z PIŁAMI ŁAŃCUCHOWYMI I CIEŻKIM SPRZĘTEM NISZCZĄ I DEWASTUJĄ BESKID SLĄSKI ORAZ MAŁY!

Ola
Ola
2 miesięcy temu

Dyżury myśliwych i strzelać do tej bandy jak do kaczek zastawiać w tych kolainach kolce i będzie spokój jak będzie parę km prowadził motor a turyści go owalą kamieniami jak on.

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
2 miesięcy temu

Niczy jakiś gang ???

Andrzej
Andrzej
2 miesięcy temu

Koledzy mało wiecie. Raz dostałem w kostkę kamieniem spod takiego motocykla. Bolało… Od tej pory noszę ze sobą linkę… Do spotkania w górach…. Góry są piękne. Dla turystów nie wariatów…

Lol
Lol
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

d***l:)

Michal
Michal
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Chesz kogos zabic bo dosyałes kamykiem w kosteczkę? Jak sie prokuratura zavznie zastanawiac to twoje niszenie linki to zamiar popełnienia przestepstwa. Pozdrawiam.

Malina
Malina
2 miesięcy temu
Reply to  Michal

jeden padnie, reszte nauczy rozumku

Polak
Polak
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

W sam raz się załapiesz na bezwzględne dożywocie!

Polak
Polak
2 miesięcy temu

Jeszcze nie widziałem żeby jeździć po drogach leśnych to niszczenie lasu , chyba brakuje wam klepki,turystą nie pasuje to nie muszą chodzić po górach nikt ich nie prosi świrów miastowych

Shadow
Shadow
2 miesięcy temu
Reply to  Polak

Widocznie mało widziałeś. Ale uwierz że da się temu zaradzić. A szlaki sa dla turystów głąbie a nie zmechanizowanych.

Can am :-)
Can am :-)
2 miesięcy temu

Jeśli ktoś niszczy las to popatrzcie sobie co robią ciężkie maszyny przy legalnej wycince drzew, gdzie wy (przedstawiciele lasów państwowych) jesteście odpowiedzialni za nadzór nad tym, ale macie to gdzieś, popatrzcie lub policzcie ile pieniędzy ci bandyci na quadach i motocyklach zbierają na cele harytatywne na ciężko chore dzieci, gdzie wy (przedstawiciele lasów państwowych) nic nie robicie tylko pilnujcie żeby bardziej się nachapać, więc zastanówcie się nad tym co piszecie, wszędzie znajdzie się jakiś wychylający wariat, ale patrzcie na całokształt, a nie tylko na swoje portfele, bo najwięcej pieniędzy mają lasy państwowe.

Ggxx
Ggxx
2 miesięcy temu

Może nikt niech niechodzi do lasu narobiło się spaczerowiczów co chodzą śmiecą butelki byle gdzie bo do lasu wniesie ale wynieś nieumie a my na quadach śmieci nie wozimy bo mamy miejsce je wywieść i nie zatrowamy zwierzyniec środowisko uważam że lasu powinien być dla każdego jak i da pieszych tak dla rowezystow motorów i quadów

Shadow
Shadow
2 miesięcy temu
Reply to  Ggxx

Jasne….a izotoniki i tigery to moja pije. Chcesz jeździć to po cegielni a nie do lasu. K…drugiej autostrady mi brakuje zwłaszcza że motory i czterokołowce są ciche. Kupiłeś sobie zabawkę to baw się na swoim podwórku.

Ggxx
Ggxx
2 miesięcy temu
Reply to  Shadow

Jak jest dopuszczone do ruchu i przeszło legalizacje to wiadomo że jest ciche jak to mówią wszystko jest dla ludzi i niebieszcie wszystkich quadowcow do jednego worka a jak jeździmy na charytatywne przejeszczki bo zbiera się na chore dziecko i się na nich bujacie do wam przeciwnikom wtedy nieprzeszkada bo za 5 zł spełniacie swoje marzenia

Tom
Tom
2 miesięcy temu

Proste.linki stalowe porozwieszać.

Leon
Leon
2 miesięcy temu
Reply to  Tom

Plus dożywocie za umyślne spowodowanie śmierci

Tomek
Tomek
2 miesięcy temu
Reply to  Tom

Widać że jesteś dno społecznie o nie masz żadnego hobby parowo

Lol
Lol
2 miesięcy temu

Ludzie wy na prawde macie nudne i ponure zycie, tak sie podniecacie jakimis gosciami na motorkach co popierdzą po lesie troche.
Jest tyle innych waznych problemow, wszystko drogie, wladza tragiczna, na ukrainie wojna, ludzie biednieja, tyle zwierzat i dzieci czeka na adopcje, tyle ludzi umiera z roznych podowodow. A wy sie krwa pienicie na gosci co do lasu wjada i cieszą sie zyciem. To jest jakas abstrakcja

Marko
Marko
2 miesięcy temu
Reply to  Lol

Dopóki będzie rządzić lewactwo w UE dopóty będzie SYF w Europie i wojna na Ukrainie.

Haha
Haha
2 miesięcy temu

Uuuuu degeneraci, ależ mi posłodzili:)
A panowie strażnicy leśni to na prawde bohaterowie naszych czasów.

Marek
Marek
2 miesięcy temu

A co ma bezmyślne rozjeżdżanie szlaków turystycznych do posiadania motoru? Chodzę trasami tyrtstycznymi. Smród po przejechaniu motocykla utrzymuje się bardzo długo. O tym, że jestem w lesie, bo potrzebuję ciszy nie wspomnę. Ani o tym, że taki górski szlak rozjeżdżony przez motory to błotne koryto.
Sytuacja jak znad morza, gdzie jeden głupek piłuje skuter wodny a tysiąc plażowiczów słucha efektów jego zabawy. To skrajny poziom inteligencji i empatii dla innych.

Can am :-)
Can am :-)
2 miesięcy temu
Reply to  Marek

Skrajnym poziomem inteligencji to ty się wychylasz, piszesz o smrodzie za motorem, popatrz na siebie czyli turystów ile wy śmieci zostawiacie w lesie, nie wspomnę że każdy z was zawsze przechodzi przez czyjeś prywatne działki leśne.

Góral
Góral
2 miesięcy temu

Ale jak się roz3,14erdala połowę góry na trasy nerciarskie, żeby zaspokoić jakieś durne hobby, to jest cacy. A taki cros to ile tej góry rozwali? Durny kraj.

Hopla
Hopla
2 miesięcy temu

Zalegalizować linki miedzy drzewami.

Ej hopla
Ej hopla
2 miesięcy temu
Reply to  Hopla

Ja Ci w domu moge linke zalegalizowac

ROMEK
ROMEK
2 miesięcy temu
Reply to  Hopla

Ray

ROMEK
ROMEK
2 miesięcy temu
Reply to  ROMEK

Chciałbym widzieć jak Twoje dziecko biegnie przez las i linką dostaje w oko

Polak
Polak
2 miesięcy temu
Reply to  Hopla

Tak to se możesz przez neta pobełkotać patusie – w realu już byś połowe klawiatury zwymiotował. Do książek paroowo bo ci po IP namierzyły i znowu będziesz wył do kamery

Staś
Staś
2 miesięcy temu

Cały ten bałagan ponieważ znieśli karę śmierci w PRL-u była i przynajmniej był porządek bo margines społeczny się bał i siedział cicho.

Max
Max
2 miesięcy temu

Sprzedawane są motocykle w sklepach legalnie? Pobierany jest podatek od sprzedaży? Opłata recyklingowa? Gdzie mamy jeździć? Władze powiatowe to sped zacofanych baranów które nie potrafią zorganizować wydzielić specjalnych obszarów po których można by jeździć legalnie , i dodatkowo pobierać opłaty za korzystanie z tych terenów. Ale idąc tokiem Kaczyńskiego zróbmy jeden wielki skansen i cofnijmy się do średniowiecza. Dla umysłowo ograniczonych odsyłam do lektury jak jest rozwiązany problem w innych cywilizowanych Panstwach

Zenek
Zenek
2 miesięcy temu
Reply to  Max

Czyli według Ciebie rozwiązaniem jest zajezdzanie naszych lasów?

Bogu
Bogu
2 miesięcy temu
Reply to  Max

Wędki też są legalnie sprzedawane, pobierane są opłaty za łowienie ryb. Co nie znaczy że w mieście ma być jezioro bo kupiłeś sobie sprzęt.

Andrzej
Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  Max

I dobrze zacząłeś… Żeby nas nie cofali do średniowiecza, idźmy na wybory. Wybierzmy konkretnie tych, którym się chce… Poprawiajmy dookoła siebie…

Bożenna
Bożenna
2 miesięcy temu
Reply to  Max

Zawsze można sobie kupić teren do jazdy, a nie uszczęśliwić innych hałasem. Skrajny egoizm wynika z wypowiedzi.

Barb
Barb
2 miesięcy temu
Reply to  Max

Nawet Park Yellowstone ma wytyczone
Trasy. A u nas tylko zakazy…

Edi
Edi
2 miesięcy temu

Nie powinno być jednorazowa akcja ci jakiś czas się stały element większość tych ci jeździe po lasach wiedzą o takich akcjach straż leśna powinna patrolować teren leśny motorami a nie samochodem one wszędzie nie wyjedzie a straż powinna szybciej reagować na różne doniesienia telefoniczne

Ktoś
Ktoś
2 miesięcy temu

Normalnie żal. Dobrze że wszyscy żyją ? Straszne na motorach ktoś przejechał….zabic go, rozstrzelać kryminaliste? nic dziwnego jakie społeczeństwo w tym j*b…kraju taki i rząd!

Bazz
Bazz
2 miesięcy temu
Reply to  Ktoś

Mówisz o PO i sobie debi.u

Edi
Edi
2 miesięcy temu
Reply to  Ktoś

Nie wiesz co piszesz ja często chodzę po lesie to że motory rozjeżdżają las to jedno nigdy chyba nie byłeś w lesie i nie widziałeś jak zwierzyna spłoszona leci przez las dziki jelenie sarny nie mówię o małej zwierzynie sam wjazd do lasu powoduje ogromny hałas czego zwierzyna nie lubi więc ucieka czasem jak wpadnie taka chmara na pola uprawne to już mieć nie ma do zbierania myślenie nie boli warto 2x pomyśleć zanim się coś napiszę nie daj borze zrobi

Aniol Sw.
Aniol Sw.
2 miesięcy temu
Reply to  Ktoś

Najczesciej to osoby z poza terenu gorskiego, Rybnik Zory itp. mozna na parkingu zobaczyc przyczepa do transportu , akcje te zaczynaja sie od piatku do niedzieli, Blatnia i Rownica, bo wtedy niema katroli

Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu

To jest stare zdjęcie z przed kilku miesięcy

Psh
Psh
2 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

A Ty pewnie czekasz na nowe? Chciałbys coś nowego zobaczyć? Cieszyłbyś sie?

Perun
Perun
2 miesięcy temu

Widać. Po tych wypowiedziach jakie mamy zawistne społeczenstwo. A będzie co raz gorzej . A turysta niby nie szkodnik i jeszcze większość bez kasy:))) z pretensjami do schronisk ” ale drogo” , nie wiecie ile brać. Nie stać mnie na Malediwy to nie jadę. Proste. Nie stać mnie na motor to nie zazdroszczę i nie donoszę na innego.

Merappi
Merappi
2 miesięcy temu
Reply to  Perun

Nie stać mnie na wycieczkę na tor ? Nie kupuję Enduro, proste.

krzywe
krzywe
2 miesięcy temu
Reply to  Merappi

Tatuś za małe kieszonkowe daje?

Jacek
Jacek
2 miesięcy temu
Reply to  Merappi

Jaki Tor?

Kris
Kris
2 miesięcy temu

Nie tylko tam rozjeżdżają lasy. Weźmy taką Łysą Górę, czy Magurkę. I co ciekawsze, motory to jedno, ale w ostatnim czasie, nielegalne trasy enduro( dosłownie Trasy) urządzili tam sobie rowerzyści. O ile motocykliści wjeżdżają na Łysą – i dalej w stronę “Siodła”- od strony Mikuszowic i Leszczyny, o tyle “rowerzyści” najpierw szlakami od “Stalownika” i Przegibka najpierw do Siodła, stamtąd w stronę Łysej Góry, a później “na przełaj” w stronę “Stalownika” i Mikuszowic.

Bazz
Bazz
2 miesięcy temu
Reply to  Kris

Tak i rowerem ryją szlaki,co za bzdura

Norek
Norek
2 miesięcy temu

?jak jest ścinka i zwożą drzewo niszczą tak szlaki i obijają nowe drzewa i tu nie ma problemu. Turysta który śmieci w lesie i piwa zostawia jest ok. Ale chłop który ma pasje i przejedzie nie robiąc żadnej krzywdy zwierzętom bo one już się nie boją. Poprostu facet ma pasje a państwo polskie nie robi nic żeby miał gdzie jeździć nawet gdy Rafał Sonik chciał w Bielsku zrobić super tor to władze były totalnie murem. Autor tych wypocin chciał napisać coś wiec napisał.? tylko po co? skoro nie rozwinął tematu, nie pokazał patologi państwa nie ludzi którzy mają pasje i… Czytaj więcej »

Perun
Perun
2 miesięcy temu
Reply to  Norek

Zgadzam się . Turysta więcej śmieci i Sr… Po krzakach niż oni

Ada
Ada
2 miesięcy temu
Reply to  Perun

Mow za siebie

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Szanowna pani Nadleśnicza może czas zajadać rękawy i wyjść z ciepłego biura i nie mówić że się nie da tylko zabrać się do roboty od czego jest straż leśna z autami za setki tysięcy złotych od czego za co pani i podwładni dostają premie i 13 czyżby za utyskiwanie że się nieda to proszę się zwolnić i nie udawać zapracowanej bo w tym kraju da się tylko brać modlić i obwieszać medalami

Ventus
Ventus
2 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

No rzeczywiście bandyci.. a może tak pójdźcie po rozum do głowy i zalegalizujcie kilka leśnych drożek na powiat czy województwo. Podobnie zrobiono ze ścieżkami rowerowymi które obecnie mają przyciągać turystów w góry. Mianie pędzących rowerzystów na trasie w niczym nie jest bezpieczniejsze od mijania motocyklistów..inna sprawa że w niektórych krajach jazda po górach i lądach jest legalna tylko trzeba np zabezpieczenie przed iskrami na tłumik zamontować..i da się. Nikt nikogo bandyta nie nazywa …

nie wiadomo
nie wiadomo
2 miesięcy temu

Jak policja ma mieć czas jeśli organizuje debaty o bezpańskich psach na wsiach i uświadamia, że zgłaszać przypadki trzeba poprzez krajową mapę zagrożeń.

Emil
Emil
2 miesięcy temu

Wisla niestety ten sam problem

Gertruda
Gertruda
2 miesięcy temu

Jak ludzie chodzą szlakami to też niszczą ścieżki i śmiecą

są tacy?
są tacy?
2 miesięcy temu
Reply to  Gertruda

No chyba, że chodzą z wuwuzelami i rozjeżdżają innych chodzących.

Ada
Ada
2 miesięcy temu
Reply to  Gertruda

Szlaki i ścieżki sa do spacerowania a nie rozjeżdżania

Driver
Driver
2 miesięcy temu

Powinni być tak – za złapanie 3000 grzywna ,za recydywę 6000 za kolejna 12000 ale póki co nie ma na to paragrafu a obecne mandaty są śmieszne

Sigfid
Sigfid
2 miesięcy temu
Reply to  Driver

Kiedyś przeczytałem, że na Słowacji złapany Polak na skuterze śnieżnym przez tamtejsze służby dalej poszedł pieszo. Skuter przepadł.

dlaczego?
dlaczego?
2 miesięcy temu
Reply to  Sigfid

Nie bały się służby porządkowe zabrać skutera? A jak to zrobiły, że złapały?

Jacek
Jacek
2 miesięcy temu
Reply to  Driver

Ktoś lubi sie dławić państwową knagą

Siwy60
Siwy60
2 miesięcy temu

Za to kurdupla na Żoliborzu to ma kto pilnować

taka prawda
taka prawda
2 miesięcy temu
Reply to  Siwy60

kurdupli wałęse, kwaśniewskiego , millera, trzaskowskiego też.

Ron
Ron
2 miesięcy temu
Reply to  taka prawda

Tuska tez

gore
gore
2 miesięcy temu

mieszkam przy lesie i takie spustoszenie i zniszczenie jaki robią przy jednej zrywce drzewa to motocykliści prze 10 lat nie zrobią. nie żebym ich bronił ale trzeba być obiektywnym

Xxx
Xxx
2 miesięcy temu
Reply to  gore

Rżną piłami cały dzień! Tego sarenki się nie boją? Jeżdżą traktorami itp. Szlaki rozjeżdżone drzewa wycięte w pień!

Psh
Psh
2 miesięcy temu
Reply to  gore

Zrobia za 10 lat jak ich tam bedzie jezdzilo 100 codziennie. A jezdzi 5-10 w ciagu tygodnia. Ale debilom tego nie przetlumaczysz

Józef
Józef
2 miesięcy temu

Mój Boże! Znów motocykliści w lasach/górach i nikt nie potrafi ich złapać. Cóż za bezradność! Dlaczego wszyscy zapominają, że ci motocykliści nie spadają z nieba? Oni muszą do tego lasu wjechać! Tak się jakoś składa, że motocykliści grasujący w lasach jeżdżą bez tablic rejestracyjnych. To nawet widać na obrazku dołączonym do artykułu. Jak więc wjechali do tego lasu drogą publiczną? Nie wierzę również, że nikt nie wie “kto jeździ”. Wg mnie wystarczy popytać (przesłuchać?) leśniczych i ich pracowników leśnych, myśliwych z ich kółek łowieckich, radnych co to znają wszystkie plotki itp. Policja też ma w końcu swoich informatorów (a jak… Czytaj więcej »

nie da rady
nie da rady
2 miesięcy temu
Reply to  Józef

No ale są jeszcze kładowcy, a kład to jakby 2 motocykle. Tutaj są synusie (oby nie curusie np. Bachleda) pewnie i odpowiedniego tatusia i mamusi razem wziętych.

da radę
da radę
2 miesięcy temu
Reply to  Józef

Dojechać łatwo, tablicę zapina się “na agrafkę”.

Józef
Józef
2 miesięcy temu
Reply to  da radę

Jeżeli NA tablicach wjeżdżają do lasu i do tego w odpowiednim stroju (patrz obrazek dołączony do artykułu) to bardzo dobrze, gdyż wyjątkowo łatwo ich wtedy zidentyfikować. Wystarczy zdjęcie pierwszego z brzegu turysty, który zamieści je w sieci.

nie wiadomo
nie wiadomo
2 miesięcy temu
Reply to  Józef

Coś mi się wydaje, że zdjęcie dla policji nie jest wystarczającym dowodem.

Józef
Józef
2 miesięcy temu
Reply to  nie wiadomo

Zrozumcie kochani ludzie, że to nie chodzi o dowody, sądy itp. wieloletnie podchody. Chodzi o to, żeby wyeliminować ten proceder. Do wyeliminowania tego wystarczy identyfikacja delikwenta i “przyjacielska rozmowa” z policjantem, np. “wiemy, że jeździsz, itp. “.

?
?
2 miesięcy temu
Reply to  Józef

Przecież taki jeden z drugim wie, że wiedzą i w tym jeszcze większa frajda. Żadne rozmowy, tylko brutalne kary, ale wcześniej ustanowić przepis (podstawę).

?
?
2 miesięcy temu
Reply to  ?

W przypadku ruchu drogowego dało się.

Żalka
Żalka
2 miesięcy temu
Reply to  Józef

A drony ?

ted
ted
2 miesięcy temu

Porozwieszać linki w lesie i po problemie. Najpierw gumowe.

Gertruda
Gertruda
2 miesięcy temu
Reply to  ted

sam sie powieś

Andrzej
Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  ted

A ja mam ze sobą i gumowa i stalową… Entliczek pentliczek…na kogoś bęc..

zrozumiałe
zrozumiałe
2 miesięcy temu

strażników jest tylko dwóch, ludzi brakuje.