Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ambitnie, interesująco, różnorodnie. Cithara Sanctorum Silesia znów na Śląsku Cieszyńskim

Rafał Monita po koncercie w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Fot. z arch. organizatora

Cithara Sanctorum Silesia 2023 – festiwal, który miał kilka odsłon w latach ubiegłych w Cieszynie, Bielsku-Białej, Ustroniu, Wiśle i Jaworzu, odbędzie się i w tym roku. Organizatorzy zaplanowali dwa wydarzenia koncertowe, spotkanie w Willi Sixta oraz spacery tematyczne. Co dokładnie będzie się działo i kiedy?

6 października o 18.00 w Galerii BWA Willa Sixta w Bielsku-Białej odbędzie się promocja książki Michaela Morysa-Twarowskiego „Dzieje Śląska Cieszyńskiego” oraz spotkanie z autorem. 15 października o 15.00 będzie można pospacerować po Nowym Cmentarzu Ewangelickim przy Listopadowej 92 w Bielsku Białej, a śladami bielskich i bialskich ewangelików poprowadzi i o nich opowie Katarzyna Sylwestrzak. Tego samego dnia o 18.00 odbędzie się też koncert w kościele ewangelicko-augsburskim Marcina Lutra w Bielsku-Białej, zatytułowany „Stwórca i jego stworzenie”. Przed publicznością wystąpią sopranistka Katarzyna Wiwer i zespołu Gusto NON Barbaro w składzie Wiesław Suruło – flet, Paweł Solecki -fagot, Joanna Solecka – klawesyn. W programie utwory takich kompozytorów jak J.J. Quantz, G.Ph. Telemann, G.F. Händel.

21 października o 12.00 w Cieszynie zaplanowano spotkanie przy domu Jerzego Trzanowskiego, na rogu ulic Głęboka i Stary Targ, skąd będzie można wyruszyć śladami duchownego po nadolziańskim grodzie z historykiem Janem Pawłem Borowskim z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ostatnie dwa festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce 22 października w Skoczowie w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy. O 10.00 będzie to nabożeństwo z udziałem Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod kierownictwem Piotra Sikory, a o 18.00 koncert „Pieśni Reformacji z Wysp” w wykonaniu Celtic Triangle w składzie Katarzyny Wiwer – sopran, Irena Czubek-Davidson – harfa, Lidnsay Davidson – dudy szkockie. Usłyszeć będzie można pieśni tradycji anglosaskiej. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Cithara Sanctorum Silesia – festiwal muzyki dawnej i nie tylko na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego, z głównymi ośrodkami Cieszynem i Bielskiem-Białą, wraz z okolicznymi miejscowościami – Skoczowem, Pszczyną, Jaworzem, Wisłą i Ustroniem, to nowy pomysł prezentowania arcydzieł muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej, bielskiej i pszczyńskiej, a przede wszystkim w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych, urodzonego w Cieszynie, Jerzego Trzanowskiego „Cithara Sanctorum”, od którego festiwal bierze nazwę. Ambitna i interesująco dobrana muzyka zagości w miejscach i wnętrzach, gdzie tego typu koncerty odbywają się rzadko lub wcale. Jednocześnie muzyka ta nawiązuje do tradycji ziemi śląskiej i jej związków z postacią Jerzego Trzanowskiego, zwanego bardem trzech narodów – Polski, Czech, i Słowacji.

Festiwal Cithara Sanctorum Silesia jest przeznaczony dla szerokiej grupy odbiorców. Dzięki prelekcjom przed koncertami o historii Księstwa Cieszyńskiego i jego okolic, spuściźnie muzycznej, duchowej i literackiej regionu, zabytkach w których odbędą się koncerty, historii kolejach losu śląskich ewangelików, a także dzięki specjalnemu wydarzeniu, jakim będzie wykład o Jerzym Trzanowskim i spotkanie z tłumaczem zbioru Cithara Sanctorum, festiwal zyskuje walor edukacyjny, będąc wsparciem edukacji kulturowej, nie tylko szkolnej.

– Koncerty mogą być odwiedzane przez bardzo zróżnicowaną wiekowo publiczność – przede wszystkich przez samych mieszkańców Cieszyna, Bielska-Białej i powiatów, od młodzieży szkolnej, poprzez turystów odwiedzających Cieszyn, Bielsko-Białą i okolice, reprezentujących głównie młodzież i osoby dorosłe, aż po okolicznych mieszkańców i osoby przyjeżdżające specjalnie na koncerty festiwalowe, wśród których znajdziemy pełny przekrój wiekowy. Staramy się, aby wydarzenia festiwalowe były skonstruowane i poprowadzone tak, aby dotrzeć z nimi do jak najszerszej rzeszy osób i otworzyć ich na obcowanie ze sztuką – mówi Rafał Monita, wiceprezes Fundacji Kulturalny Szlak, która jest organizatorem festiwalu Cithara Sanctorum Silesia.

google_news