Kultura i rozrywka Wadowice

Andrychów świętował… dwudzieste urodziny

Od dwudziestu lat uświetniają różnorodne imprezy i uroczystości, przynosząc widzom radość i wzruszenia. Występują od kilkunastu do ponad dwudziestu razy rocznie, nie tylko w swoim mieście, ale i w całej Polsce, a niekiedy również poza jej granicami.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów powstał w 1997 roku z inicjatywy Zofii Wanat, a przez minione dwie dekady odniósł wiele sukcesów w przeglądach i festiwalach. Początkowo był grupą wyłącznie dziecięcą i działał przy andrychowskiej Szkole Podstawowej nr 4. Z czasem przeszedł pod skrzydła Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, a w jego składzie pojawiły się osoby dorosłe. Szczególne miejsce zajmuje w nim Leon Majkut, kierownik muzyczny i aranżer. Ale nie mniej ważna jest rola choreografów – zarówno Władysława Koźbiała, który przygotowywał układy taneczne w pierwszych latach działalności grupy, jak i jego następczyni Urszuli Wiśniowskiej. – Bez względu na wiek, wykształcenie i pochodzenie społeczne, łączy nas muzyka i śpiew. Poczucie przynależności do grupy daje siłę do życia, a bywanie na próbach dwa razy w tygodniu i wyjazdy na występy wymuszają dyscyplinę, konsekwencję i odpowiedzialność za innych – mówiła w czasie urodzinowego koncertu zespołu Zofia Wanat.

Grupa pokazała nowy program, zatytułowany „Albośmy to jacy tacy”. Na scenie zaprezentowali się zarówno dorośli, jak i dzieci, a przygrywała im kapela w pełnym składzie. Występy były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, toteż nic dziwnego, że owacjom nie było końca. Jubileusz stał się też okazją do wręczenia odznaczeń. Zespół Andrychów został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, a Grażyna Łoboda, Elżbieta Prus oraz Andrzej Szafrański otrzymali Medale Złote za Długoletnią Służbę. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news