Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Andrzej Sapkowski – popularny polski pisarz fantasy

Andrzej Sapkowski to najpopularniejszy obecnie polski pisarz fantasy. Jako twórca fantasy zadebiutował na łamach „Fantastyki” w 1986 roku.

Twórczość Andrzeja Sapkowskiego charakteryzuje się swoistym językiem przypominającym Trylogię Henryka Sienkiewicza. Wartka akcja powieści Andrzeja Sapkowskiego dzieje się w imaginowanym świecie zamieszkałym przez ludzi, krasnoludki, elfy, itp. Powieści tego pisarza zawierają odniesienia do polskiej literatury klasycznej, do tradycyjnych legend germańskich, słowiańskich i celtyckich  oraz odniesienia do światowego kanonu powieści fantasy. Pod płaszczykiem wartkiej akcji i żartu zazwyczaj ukrywa się głębsza refleksja. Andrzej Sapkowski ceniony jest za swoje poczucie humoru, szczerość i prostolinijność.

Andrzej Sapkowski to wielokrotny laureat najważniejszych nagród polskich za utwory fantastyczne. Jego powieści stale goszczą na listach światowych bestsellerów. W 1997 Andrzej Sapkowski otrzymał nagrodę Paszport Polityki przyznawaną twórcom, którzy promują polską kulturę na świecie.

Po premierze „Wiedźmina” na platformie Netflix znacznie wzrosło zainteresowanie powieściami Sapkowskiego. Sprzedaż jego książek zaczęła podbijać kolejne rekordy.

Saga o Wiedźminie

Postać Wiedźmina z pewnością zna każdy fan literatury fantastycznej. Na popularność Wiedźmina w znaczny sposób wpłynęły filmy i gry komputerowe. Po sagę o Wiedźminie sięga coraz więcej osób. Jednak osoby, które dopiero zaczynają przygodę z Wiedźminem mogą mieć problem z chronologią. Czytanie Wiedźmina powinno się rozpocząć od serii dwóch opowiadań – „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. Czytając te opowiadania poznajemy zarówno postać głównego bohatera Geralta z Rivii oraz pozostałych bohaterów sagi, jak i cały fantastyczny świat.

Opowiadania te zawierają niemalże wszystko, co powinno się znaleźć w dobrej literaturze fantasy – niebezpieczne przygody, skomplikowana miłość, groźne istoty, nieziemskie postaci takie, jak elfy czy gnomy. Opowiadania te stanowią więc klimatyczny wstęp do sagi Wiedźmin. Kolejne części sagi o Wiedźminie to: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża jaskółki”, „Pani jeziora”, „Sezon burz”.

Powieściowa seria o Wiedźminie to nie są proste opowiadania, ale saga, która zajmuje się zarówno losami Geralta, jak i tym, jak będzie wyglądał świat po inwazji Nilfgaardu. Sporo tu polityki, nie brakuje też wątków awanturniczych.

google_news