Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Angina u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Angina to jedna z częstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przypadku tych drugich, może mieć bardzo nieprzyjemny i groźny przebieg. Nie należy więc lekceważyć symptomów, lecz jak najprędzej udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie. Poniżej znajdziesz porady, kiedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, a także jak działać, gdy angina już wystąpi.

Angina – co to takiego?

Układ chłonny gardła zbudowany jest z migdałków podniebiennych, migdałka gardłowego, migdałków trąbkowych oraz migdałka językowego. Ponadto w obrębie błony śluzowej gardła ulokowane są pasma boczne i liczne grudki chłonne. Tkanka chłonna ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju odporności – przede wszystkim u dzieci. Kiedy dochodzi do jej stymulacji różnymi antygenami, np. wirusami czy bakteriami, dochodzi do reakcji immunologicznej, która najczęściej objawia się opuchnięciem, wysiękiem ropnym, bólem i zaczerwienieniem. Takie zjawisko można uznać za zapalenie gardła, w tym migdałków. W większości wypadków u dzieci infekcja jest spowodowana wirusem, jeśli jednak do zakażenia dojdzie wskutek bakterii, wówczas możemy mówić o anginie. Ta oznacza silny ból gardła i trudności w połykaniu i dotyka najczęściej dzieci w wieku 3-14 lat.

Jak objawia się angina u dzieci?

Angina najczęściej pojawia się nagle. W przeciwieństwie do przeziębień czy zakażeń wirusowych nie daje wcześniejszych symptomów (np. wysięku z nosa, pobolewania gardła), lecz nagle w ostry sposób atakuje tkankę chłonną. Niemal zawsze towarzyszy jej gorączka, a ponadto dziecko odczuwa dyskomfort w przełykaniu, przez co traci apetyt, bardzo silny ból gardła, może mieć także ropne, czasem krwawiące czopy. Występuje również zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych z nalotami włóknikowymi w kryptach. Nie odnotowuje się natomiast typowych dla wirusowych zakażeń objawów: chrypki, kaszlu, nieżytu nosa, biegunki czy zapalenia spojówek.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

W związku z tym, że często rodzice mają wątpliwości czy jest to infekcja wirusowa czy bakteryjna, zawsze lepiej zgłosić się do pediatry, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Wprawdzie z wirusem można poradzić sobie samodzielnie – stosując leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe, a także łagodząc objawy, np. sprayem na gardło czy kroplami do nosa. Jeśli objawy wystąpią nagle, pojawi się wysoka gorączka, dziecko straci apetyt albo z migdałów będzie sączyć się ropa albo krew, natychmiast należy zgłosić się do lekarza. Wówczas przepisze on antybiotykoterapię, która skutecznie będzie oddziaływać na zmiany, redukując objawy i prowadząc do wyleczenia dziecka.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Angina – jak rozpoznać i jak leczyć?

Angina u dziecka – jak przebiega diagnoza?

Podczas wizyty u lekarza, ten dokładnie wysłuchuje informacji na temat przebiegu choroby, a także wykonuje badanie przedmiotowe, czyli kontrolę stanu gardła i jamy ustnej, a także ocenę palpitacyjną węzłów chłonnych. W wyniku częstych, zbliżonych objawów klinicznych anginy, opracowano skalę punktową wg Centora w modyfikacji McIsaaca. Ma ona na celu określić prawdopodobieństwo wystąpienia etiologii paciorkowcowej zapalenia migdałków podniebiennych, czyli po prostu zdiagnozować anginę. W zależności od uzyskanej sumy punktów, lekarz zaleca postępowanie.

Punkty przyznawane są następująco:

  • temperatura ciała powyżej 38°C – 1pkt
  • brak kaszlu – 1pkt
  • powiększone węzły chłonne szyjne przednie – 1pkt
  • wysięk na migdałkach i ich obrzęk – 1 pkt
  • wiek: 3–14 lat – 1pkt, 15–44 lat – 0pkt, powyżej 45 lat – -1pkt

Przy sumie punktów 0–1 stosuje się leczenie objawowe. Gdy będzie ich 2 lub 3 – należy wykonać test na obecność antygenu PBHA bądź posiew wymazu z gardła, na podstawie którego stawia się diagnozę. Gdy są 4 lub 5 punktów – zostaje zlecony antybiotyk.

Jak wspierać leczenie anginy u dzieci?

Zalecone przez lekarza leczenie można wspierać domowymi sposobami oraz lekarstwami łagodzącymi kurację – np. tabletkami na gardło, syropami łagodzącymi ból czy tabletkami zbijającymi gorączkę. Jeśli chodzi o domowe metody, polecane są płukanki – np. z wody i soli czy napary z ziół – np. szałwii lub rumianku. Warto też zastosować dietę lekkostrawną, półpłynną, która ułatwi przełykanie. Ponadto niezmiernie istotne przy anginie jest podawanie dziecku dużej ilości płynów – np. wody, herbatki malinowej czy ziołowej. Trzeba też pamiętać, że  angina u dzieci wymaga odpoczynku.

Podsumowując, angina to nieprzyjemna, bolesna i uciążliwa dolegliwość. Szczególnie, gdy zapadnie na nią małe dziecko, które żądne jest aktywności, a choroba mu to uniemożliwia, dobierając siły i apetyt. Nie należy lekceważyć symptomów i udać się do lekarza po diagnozę, a w trakcie kuracji do końca podawać dziecku zlecony antybiotyk i wspierać je domowymi metodami.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franz
Franz
4 lat temu

Aż dziw bierze, że nie mamy obowiązkowych szczepień na angine i dodatkowo 15 tabletek dziennie na objawy