Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka Żywiec

Antkowiak i Nowicki w Skoczowie. 20 maja rusza “Musica Sacra”

Fot. mat. pras.

Krzysztof Antkowiak i Łukasz Nowicki będą gwiazdami XXVII Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” w Skoczowie. Nie zabraknie też innych artystów, którzy pod Kaplicówkę przyjadą po to, by podkreślić kolejną rocznicę pamiętnej wizyty Jana Pawła II w mieście.

22 maja 1995 roku był dniem szczególnym w 700-letniej historii trytonowego grodu. Do Skoczowa z nieoficjalną wizytą przybył papież Jan Paweł II, odwiedzając najpierw kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy, gdzie miała miejsce modlitwa ekumeniczna, a następnie celebrując na Kaplicówce mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Sarkandra, w której uczestniczyło ćwierć miliona pielgrzymów z całej Polski. Pamięć o wizycie papieża Polaka w Skoczowie, ale także na Podbeskidziu, bo z Kaplicówki Jan Paweł II wyruszył w stronę Bielska-Białej i Żywca, pielęgnuje Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”. To z jego inicjatywy odbywa się festiwal o tej samej nazwie. W tym roku zagości w mieście w dniach 20-22 maja.

20 maja o 17.00 w Muzeum Sarkandrowskim w Skoczowie odbędzie się spotkanie pod hasłem „Życie jest piękne”, w trakcie którego nastąpi otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Joanny Lennert, połączone z wieczorem poezji Edyty Hanslik. Festiwalowi towarzyszyć będzie także ekspozycja „25 lat Musica Sacra z muzyką i sztuką”.

21 maja o 19.00 w kościele katolickim św. Ap. Piotra i Pawła zaplanowano koncert inauguracyjny „Uśmiech zmienia wszystko” pamięci ks. Piotra Pawlukiewicza w wykonaniu Krzysztofa Antkowiaka (na zdjęciu). Z kolei 22 maja o 10.00 z Kaplicówki w miasto popłynie melodia pieśni „Barka” w wykonaniu trębaczy, Czesława i Tomasza Greniów. 22 maja o 19.00 przyjdzie czas na koncert „Znak pokoju”. W kościele ewangelickim Św. Trójcy będzie można usłyszeć teksty Wisławy Szymborskiej, Zygmunta Herberta, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego i Jana Pawła II, które będzie czytać Łukasz Nowicki. O artystyczną oprawę wieczoru zadbają Cezary Chmiel – muzyka, syntezatory, Tomasz Kudyk – trąbka, Leszek Szczerba – saksofony, Łukasz Chmiel – gitary. W trakcie koncertu rozstrzygnięty zostanie także szkolny konkurs fotograficzny „Niepowtarzalne piękno architektury sakralnej gminy Skoczów”.

W tym roku nie braknie także akcentów filmowych. Na ekranie w Teatrze Elektrycznym zobaczyć będzie można trzy filmy – 20 maja o 15.00 „Bóg nie umarł”, 21 maja o 15.00 „Dotknij nieba” oraz 22 maja o 15.00 „Największy dar”. Darmowe wejściówki na projekcje są do nabycia w kasie skoczowskiego kina.

google_news