Wydarzenia Cieszyn

Aparat PCR w Szpitalu Śląskim. Zarząd powiatu dopiął swego

Fot. Krzysztof Marciniuk

W mijającym tygodniu do Szpitala Śląskiego w Cieszynie przywieziono długo wyczekiwany aparat PCR przeznaczony do badań pod kątem zakażenia patogenem SARS-CoV-2.

– Wcześniej wielokrotnie podkreślałem, że system InGenius w cieszyńskiej lecznicy był i jest ogromnie potrzebny, przede wszystkim dlatego, że mimo wprowadzonych ograniczeń liczba zachorowań nie ulega zmniejszeniu. Nie będę ukrywał, bardzo cieszę się z faktu, że mamy wreszcie własny aparat – mówi Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński.

Przypomnijmy, że Zarząd Powiatu Cieszyńskiego od połowy marca planował zakup nowoczesnego systemu InGenius. – W kwietniu, po nieoczekiwanej rezygnacji firmy, która miała dostarczyć aparat, Zarząd podtrzymał chęć zakupu aparatury diagnostycznej oraz natychmiast przystąpił do poszukiwania termocyklera. Udało się wprawdzie pozyskać podobne urządzenie, ale o znacznie mniejszej wydajności. Nie było to może rozwiązanie idealne, ale dzięki temu w Szpitalu Śląskim ruszył blok operacyjny oraz można było zacząć badać personel medyczny. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ wiedzieliśmy, że było najszybsze oraz dało nam czas na ponowne rozeznanie sytuacji na rynku. Co ważne, nowego, wysokowydajnego termocyklera, szukaliśmy już bez zbędnych nerwów i pośpiechu – dodaje Mieczysław Szczurek.

W przyszłym tygodniu aparat PCR zostanie zainstalowany, a personel medyczny przejdzie odpowiednie szkolenie.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
29 dni temu

Co z postępowaniem prokuratorskim w sprawie pierwszego aparatu?

Hermenegilda
Hermenegilda
29 dni temu

Jak to? Co innego było pisane, mówione przez Pana Starostę. Nie było mowy o kupieniu aparatu PCR zastępczego, były podziękowania panu profesorowi za pomoc, doradę. Aparat dotychczasowy nie był kupiony z przeznaczeniem tylko do badania personelu medycznego szpitala. Nazbierane były pieniądze w składce z kilku gmin (źródeł) na dotychczasowy aparat a teraz skąd pieniądze. Nie podano ile zapłacono za poprzedni aparat, nie podaje się ile kosztował aktualny. Nie podano, że wystąpił szpital, (może znowu Starosta?) o zakup drugiego aparatu a kilka artykułów było poświęcone pierwszemu aparatowi.

Sylwia Pieczonka
Sylwia Pieczonka
29 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Szanowna Pani Hermenegildo! Aparat PCR, który był do tej pory w Szpitalu Śląskim w Cieszynie został nam użyczony przez pana profesora Swadźbę, by przywrócić planową operatywę oraz po to, by Szpital mógł badać swoich pracowników. Nigdy go nie kupiliśmy, nie zapłaciliśmy za niego, ponieważ cały czas należał do firmy profesora, jako jego własność. Dla nas był aparatem zastępczym, do momentu znalezienia właściwego urządzenia. Zarząd cały czas szukał odpowiedniego termocyklera (profesorski robił 2 próbki na godzinę, a myśmy chcieli mieć aparat 96 próbkowy). Pieniądze mieliśmy cały czas zabezpieczone w budżecie Powiatu Cieszyńskiego. Oczywiście, samorządy zgodnie z wcześniejszą umową dołożą się do… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
29 dni temu

To dobrze, że od tej pory jest docelowy aparat. Ale wcale to nie wynikało z wcześniejszych informacji na łamach, nie będę przytaczała wszystkich ale informacja ciągle pod tym samym tytułem, że Starosta dopiął (dopnie) swego była zamieszczona 24 kwietnia br. Z niej wynikało, że aparat załatwiony przez prof. Swadźbę będzie służył również dla mieszkańców sąsiednich powiatów i jest to ten aparat o który chodzi a nie zastępczy. Można było się pogubić o co chodzi bo w komentarzu do artykułu 24 kwietnia wyjaśniała inna pani “Alinka”. Moje oczekiwanie jest w kierunku redaktorów piszących kilku w temacie aby informacja była spójna, pełna… Czytaj więcej »