Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Aqua SA dzieli się doświadczeniami. Nowe sposoby zarządzania i ekologiczny sukces

Farma fotowoltaiczna w Kobiernicach.

Odpowiedzialność za ludzi i środowisko to dziś klucz do prowadzenia nowoczesnego biznesu, który odpowiada na potrzeby współczesnego świata i myśli o kolejnych pokoleniach. Była to myśl przewodnia konferencji, którą współorganizowała Aqua SA.

Spłacamy pokoleniowy dług

7 grudnia w Hotelu Szyndzielnia w Bielsku-Białej odbyła się Konferencja Śląskiego Klubu Biznesu oraz Aqua SA pod hasłem „Responsibility – odpowiedzialność biznesu”. Właściciele i menadżerowie firm z całego województwa już po raz trzeci skupili się podczas obrad na kwestiach łączących biznes z ekologią.

Miłosz Omastka, prezes Śląskiego Klubu Biznesu na początek zwrócił uwagę uczestników konferencji na kontekst globalny. Zauważył, że choć Europa ogranicza ilość emitowanych zanieczyszczeń, to w Chinach czy Indiach jest wręcz odwrotnie. Co można poniekąd zrozumieć, bo patrzymy z perspektywy rozwiniętej i sytej części Europy, a te azjatyckie kraje dopiero chcą jej dorównać. Ocenił jednak, że i tak nie można przerywać wysiłków w naszej części świata związanych z dbaniem o środowisko – tym bardziej, że wymagane są już unijnymi przepisami. – Miejmy świadomość, że licząc się z ograniczeniami, robimy to dla wspólnego dobra i spłacamy dług, który pokoleniowo zaciągnęliśmy – stwierdził szef ŚKB.

Miłosz Omastka, prezes Śląskiego Klubu Biznesu (z lewej) i Krzysztof Michalski, prezes Aqua SA.

Odwaga i odpowiedzialność

Wielkie pole do twórczych dyskusji dało wystąpienie dra Krzysztofa Michalskiego, prezesa Aqua SA w Bielsku-Białej. Skoncentrował się na współczesnych organizacjach i stojących przed nimi wyzwaniami. – Świat się ciągle zmienia, i to coraz bardziej dynamicznie. Chciałbym więc się skupić na sprawach związanych z tworzeniem skutecznych organizacji, które są w stanie walczyć na rynku, rozwijać się i zmieniać świat. Tych czynników, oprócz wiedzy i kompetencji, nie ma zbyt wiele – wskazał.

Prezes bielskiej spółki wodociągowej zaskoczył zebranych odtworzeniem krótkiego filmu o jednostce wojskowej GROM. – Miałem ogromną przyjemność poznać tych chłopaków i uczestniczyć w ich zajęciach. To świat pełen wyzwań i niebezpieczeństw, o czym na co dzień nie myślimy – zauważył. – Jak możemy to przełożyć na naszą działalność? Tworząc doskonałą, sprawną, zdolną do ataku i obrony organizację. Wy, jako liderzy, którzy wyznaczają drogę, musicie tworzyć zespoły, które są efektywne, zdolne do pokonywania różnego rodzaju przeszkód i zdolne do twórczej pracy – zwrócił się do środowiska biznesowego.

– GROM jest przykładem organizacji – nie idealnej, bo takiej nie ma – tworzącej spójną całość, w której każdy element jest ważny i zdolny do pokonywania przeszkód. Ale razem. Podczas jednej z selekcji do jednostki żołnierz, który w każdym elemencie był najlepszy, nie został przyjęty przez dowódców. Dlaczego? Bo nie był członkiem zespołu, nie potrafił za sobą ciągnąć innych. Także my, prowadząc rekrutację, musimy dobrać takich ludzi, którzy potrafią współpracować. Z sytuacji kryzysowych można wyjść tylko razem. Gdy ludzie ze sobą współpracują, rodzą się lepsze pomysły i wszystko lepiej funkcjonuje – przekonywał Krzysztof Michalski.

Przybliżył też jeden z kierunków, który – podążając za tą filozofią – wdrożył w Aqua SA. – W naszej firmie, by wzmocnić współpracę między zespołami, wprowadzamy zarządzanie projektami („PRINCE2”). Tworzy się zespoły, których kierownikiem może zostać każdy, niekoniecznie przełożony, ale np. specjalista, dla którego to ogromny awans i możliwość sprawdzenia się. Powstaje też dziennik doświadczeń, który ułatwia pracę kolejnym zespołom – podkreślił prezes.

Krzysztof Michalski wymienił też dwa inne aspekty, ważne w budowaniu stabilnej, zdrowej i prężnej firmy. – Co jest najważniejsze w tworzeniu skutecznych organizacji? To odwaga. To nie tylko odwaga mówienia tego, co się myśli, ale też odwaga przyznania się do błędu. Jej brak niszczy organizację. Będąc nazbyt asekuracyjnym nigdzie się bowiem nie zajdzie. Szczególnie dzisiaj, we współczesnych organizacjach, gdy nasze środowisko dookoła jest tak turbulentne, ta odwaga jest tak potrzebna – ocenił. – Kolejny kluczowy czynnik w organizacjach, to odpowiedzialność. Ludzie odpowiedzialni daleko zachodzą. Uczą się na swoich błędach, wyciągają wnioski, a ponadto potrafią brać odpowiedzialność za innych – powiedział prezes.

Oczyszczalnia ścieków w Komorowicach.

Ekologia i oszczędność

Odpowiedzialność w biznesie to dziś także odpowiedzialność za środowisko, w tym odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrody, przekładające się na oszczędności. O tym wszystkim, w kontekście konkretnych rozwiązań wprowadzonych w spółce Aqua, szeroko mówił Mariusz Jurzak, zastępca dyrektora techniczno-inwestycyjnego ds. kanalizacji i gospodarki ściekowej.

Przedstawiciel bielskich wodociągów prezentował wykresy, które pokazywały, jak raptem w ciągu kilku lat w Aqua SA obniża się zapotrzebowanie na energię z sieci, bowiem tę w szybkim tempie zastępuje ta ze źródeł odnawialnych, tak przyjaznych naturze. Spółka bowiem w coraz większym stopniu z nich korzysta dzięki pompom ciepła, kogeneratorom prądotwórczym, turbinom wodnym i instalacjom fotowoltaicznym.

– W Aqua SA działania związane z eksploatacją układów do produkcji biogazu i jego przetwarzania w agregatach kogeneracyjnych na energię elektryczną i cieplną są działaniami skutecznymi, efektywnymi oraz opłacalnymi ekonomicznie. W spółce są użytkowane i inne instalacje proekologiczne, a przy tym dające niezwykle tanią energię cieplną – instalacje pomp ciepła pozyskujące energię konieczną do ogrzewania budynków technologicznych spółki i wody w krytej pływalni. Instalacja pomp ciepła pozwoliła na całkowitą rezygnację z kotłowni opalanych kopalnymi paliwami stałymi i wpłynęła ponad dwukrotnie na obniżkę kosztów ogrzewania – wyliczał Mariusz Jurzak.

– Działania spółki wpisują się w proces poprawy efektywności usługi zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz gwarantują klientom niezawodny i ciągły odbiór ścieków po niskich kosztach. Nasza firma ciągle poszukuje alternatywnych odnawialnych źródeł energii i inwestuje w nowoczesne technologie, w celu osiągnięcia pełnej niezależności energetycznej przedsiębiorstwa – zapewnił dyrektor.

Mariusz Jurzak, zastępca dyrektora techniczno-inwestycyjnego ds. kanalizacji i gospodarki ściekowej w Aqua SA.

Krzysztof Michalski, prezes Aqua SA:

Aqua jest członkiem Śląskiego Klubu Biznesu. Cieszy nas ta wieloletnia współpraca. To dobre forum do wymiany doświadczeń, omawiania trendów i zmian na rynku oraz współpracy przedsiębiorstw. Nawzajem się od siebie uczymy. Czasem pojawiają się firmy, które potem z nami współpracują.

Aqua jest istotnym elementem bielskiego środowiska – nie tylko biznesowego, ale i społecznego. Możemy się tylko cieszyć, że coraz częściej to my jesteśmy przykładem dla innych. Wszelkie działania ekonomiczne czy ekologiczne, które my kreujemy i wdrażamy, są podpatrywane i przekładają się na działania w innych organizacjach. To sprawia, że rozwój jednego elementu przyczynia się do rozwoju kolejnych, z korzyścią dla nas wszystkich. Jesteśmy nastawieni na współpracę, rozwój, na bycie przyjaznym środowisku i społeczeństwu.

Kompletnie zmieniliśmy filozofię podejścia do odnawialnych źródeł energii. Ogromnie zwiększyliśmy produkcję biogazu czy oddajemy do użytku farmy fotowoltaiczne. Podejmujemy mnóstwo działań ekologicznych, a także takich, które wspierają edukację, kulturę i sport. Tak powinna funkcjonować współczesna firma.

Miłosz Omastka, prezes Śląskiego Klubu Biznesu:

Znając wiele wodociągów w całym kraju, a szczególnie na Śląsku, muszę powiedzieć, że Aqua należy do najbardziej innowacyjnych i liczących się w branży. To nie tylko produkcja wody. Choćby doświadczenia związane z zarządzaniem, jakie prezentuje prezes Michalski, są inspiracją dla wielu innych przedsiębiorców. Cieszę się, że Aqua dzieli się swoim doświadczeniem w tak wielu obszarach.

Tę konferencję od trzech lat w kontekście ekologicznym robimy z Aquą dlatego, że jest ona żywym przykładem tych działań. Imponujące są przedsięwzięcia związane z ekologią i odnawialnymi źródłami energii w firmie, która tak naprawdę została powołana w innym celu. Ale łączy tę funkcję z szeroko zakrojonymi działaniami, które są ważne dla nas wszystkich.

Śląski Klub Biznesu działa od 25 lat i od początku celem działania jest umożliwienie bezpośrednich kontaktów między menadżerami i właścicielami firm, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, a także umożliwianie realizowania wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Warto powiedzieć, że w Śląskim Klubie Biznesu firmy z Bielska-Białej dominują liczebnie, a są i bardzo ważnym składnikiem jakościowym.

google_news